Balkanların Gözbebeği Makedonya

Tarihin eğlence ile iç içe geçtiği Saraybosna’dan Makedonya’ya uzanan muhteşem bir gezi. Bu gezinin her noktası büyüleyici özellikle Balkanların kalbi sayılan Makedonya… Gelin sizi Makedonya gezilecek yerler eşliğinde keyif dolu bir yolculuğa çıkartalım.

Makedonya, yemyeşil vadileri ve turkuaz gölleri ile doğayla iç içe olabileceğiniz bir ülke. Balkanlar’ın yaşayan kültür müzesi olarak anılıyor. Vardar Nehri’nin geniş vadisinde, yüksekliği iki bin metreyi aşan dağların arasına kurulmuş. En popüler şehirleri başkent Üsküp ve en turistik kent olan Ohrid. Toplam nüfusu 2 milyon Makedonya’nın.

Nüfusu 500 bin olan tarihi balkan şehri Üsküp, asırlara meydan okuyan ve Türk izlerini de taşıyan onlarca tarihi yapı ve eser ile ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Üsküp, modern yüzüyle de beğeni topluyor. Son yıllarda inşa edilen köprüler, heykeller ve süs havuzları Üsküp’e ayrı bir hava katıyor. Şehir huzurlu ve sessiz… Geceleri ise Avrupa’yı aratmayan bir gece hayatı sunuyor. Vardar Nehri kıyısında çok şık gece klupleri ve barlar bulunuyor. Bazılarının girişi ücretsiz bazıları ise 10 euro’yu geçmiyor. Restaurant’ları da yemeği keyifle yedirten türden. Çünkü çoğunda canlı Balkan müziği ezgileri size eşlik ediyor.

Ve Makedonya’nın doğa harikası, tatil şehri Ohrid. Üsküp’e mesafesi 3 saat. Avrupa’nın en derin göllerinden olan Ohrid Gölü ise şehrin en önemli simgesi. Dünyadaki en berrak suya sahip ilk dört gölden biri. Unesco 1980 yılında Ohrid Şehrini ve Ohrid Gölünü dünya mirası listesine almış. Makedonlar Ohrid Gölüne deniz tatiline geliyorlar. O kadar berrak ki metrelerce derinlikde bile dibi cam gibi gözüküyor. Ohrid Gölü’nde tekne gezintisi yapmak da çok keyifli.

Göl kenarında cok sayıda cafe ve restaurant bulunuyor. Çarşıları da her daim hareketli. Gezmeye doyulamayacak türden. Ohrid’de Bodrum’u anımsatan bir gece hayatı var. Her türlü müzik yapan club’lar ve barlar sabahlara kadar dolu. Ayrıca yaz aylarında burada müzik şenlikleri de düzenleniyor.

 Ohrid’de ara sokakları gezmek ise bambaşka bir huzur. Safranbolu evlerine benzer yaşam alanlarının konumlandığı, daracık sokaklarda kapıların önlerinde oturan ve turistlere karşı çok sempatik tavırlar sergileyen insanlar buraya ayrı bir sıcaklık katıyor.

MAKEDONYA DIŞINDA BAŞKA HARİKALAR DA GÖRECEKSİNİZ!

Baştan Başa Balkanlar gezinizde; bir açık hava müzesi görünümünde, yeşile bürünmüş Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Hırvatistan’ın en güzel şehirlerinden, tatilin yükselen yıldızı Dubrovnik, tarihe yolculuk dışında modern alışveriş merkezleri, cafeleri ve gece hayatıyla tam bir tatil beldesi olan Arnavutluk’un başkenti Tiran ve Karadağ’daki sahil şehri Budva ve İşkodra’yı da göreceksiniz. Gideceğiz şehirlere yol alırken muhteşem manzaralar ve eserler de sizleri bekliyor.

Jolly Tur ile Makedonya Turları için tıklayınız.

Gezmeyi seven İngilizce öğretmeni. -de'ler, -da'lar ayrı yazılsın başka bir problemi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir