İskeçe Karnavalı: İskeçe Karnavalı Turu İle Şenlik Var

İskeçe Karnavalı adını daha önce duymuş muydunuz? Peki tıpkı Rio Karnavalı’nı andıran görüntüleriyle İskeçe Karnavalı’nın hemen yanı başımızda, komşumuz Yunanistan’da yapıldığını biliyor muydunuz? Eğer cevabınız hayırsa bu sene mutlaka İskeçe Karnavalı’na gitmelisiniz. Yok siz zaten festival insanıysanız ve ‘tabii ki İskeçe Karnavalı’nı biliyorum’ diyorsanız bu seneki karnavalı da kaçırmayacaksınızdır muhtemelen.

İskeçe Karnavalı Nedir?

İskeçe Karnavalıİskeçe, her yıl şubat ya da mart aylarında renkli ve bol eğlenceli bir karnavala ev sahipliği yapıyor. Görsellik ve eğlence anlayışıyla dünyanın en önemli karnavalların biri olan Rio Karnavalı’nın Balkanlardaki yansıması olarak kabul edilen İskeçe Karnavalı’nın en görkemli etkinliği olan karnaval yürüyüşü bu yıl 09-10 Mart tarihinde gerçekleşecek.

Bölge halkının “bin bir rengin şehri” dediği İskeçe, yüzyıllardır bölgede yaşananların izlerini taşıyor. Çok kültürlü yapısı ve zengin tarihiyle misafirlerini karşılayan bu küçük, ama eğlenceli kentte eğlence günlük yaşamın önemli bir parçası. Kentin bu özelliği ve tarihi yapısı özellikle son yıllarda ön plana çıkan İskeçe Karnavalı’na ev sahipliği yapmasına da etki etmiş. Kentte her yıl düzenlenen karnavalda, binlerce kişi sokaklarda dans ediyor, katılımcılar, yüzlerini renkli renkli boyuyor, ilginç ve farklı kostümler giyerek karnaval yürüyüşüne katılıyor.

İskeçe Karnavalının Tarihi

İskeçe KarnavalıDünyanın en önemli karnavallarından olan Venedik ve Rio’da da olduğu gibi İskeçe Karnavalı’nda da öne çıkan unsur kostümler. Rengarenk ve ilginç kostümleriyle dünyanın hemen her yerinden gelen ziyaretçiler, şehrin ana caddesini şölene çeviriyor. Festival yürüyüşünde dans ve eğlence tabii ki eksik olmuyor, karnaval, şehir standındaki havai fişek gösterileriyle son buluyor. Peki neden insanlar yüzlerini boyuyor ve rengarenk kostümler giyiyor. Bunun dini bir anlamı mevcut. İnanışa göre, Hz. İsa’nın peygamber olacağı halk arasında söylenmeye başladığında Hz. Meryem, dönemin yöneticileri tarafından oğlunun öldürüleceği haberini alır ve endişelenir.

İskeçe Karnavalı

Bu duruma engel olmak isteyen halk, İsa’nın bulunmaması ve diğer çocuklardan ayırt edilmemesi için tüm çocukların yüzlerini boyar. Günlerce boyalı yüzleriyle yaşayan çocuklar, bir pazar günü İsa’nın öldürülmeyeceği haberini alınca topluca yıkanarak tertemiz bir pazartesiye uyanır. İşte o zamandan bu yana, Hz. İsa’nın hayatının kurtulmasının sevinciyle halk, bu dönemi eğlenerek kutlar. Temiz Pazartesi için gece olduğunda temizlenerek uyurlar.

Yüzyıllar öncesinden günümüze gelen bu efsane yüz binlerce kişinin neşeyle kutladığı bir karnavala ilham olmaya ve komşumuza kış aylarında canlılık ve neşe getirmeye devam ediyor.

İskeçe Karnavalı Tur Programı

İskeçe turu ile yola çıkan misafirlerimiz sabah saatlerinde Selanik’e varıyor. Selanik’te görülecek yerler arasında Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan’ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender Heykeli, Hamza Bey camii, E.Venezelo – P.Konstantin heykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları yer alıyor. Selanik gezisi ile keyifli bir gezi yapacaksınız. Ve Selanik’in kalbinde, Ulu Önder Atatürk’ün evini ziyaret ederken duygulu anlar yaşayacaksınız. İskeçe Karnavalı turu ile Selanik’ten sonraki durak Kavala olacak.  Su Kemerleri, Liman, Kale, 19.yy Neo Klasik yapılar, Pangia, Eski ve Yeni Şehir, Acropolis, Deniz Feneri, Ag.Nicholas, Teodoro Kimissi kiliseleri, Kavalalı Mehmet Ali Paşa imarethanesi ve heykeli, Kavala’da göreceğiniz tarihi duraklar oluyor. Kavala’nın ardından istikamet İskeçe Karnavalı. Rengarenk kostümler, sokak gösterileri, boyalar ve maskeler ile karnaval coşkusunu İskeçe’de yaşayacaksınız. İskeçe turunda ayrıca Gümülcine ve Dedeağaç şehirlerini de görme imkanı bulacaksınız. İskeçe turlarında ayrıca Yunan tavernasında buzuki eşliğinde geleneksel Yunan yemeklerinin tadına bakarken müthiş ezgilere sahip Yunan müzikleri kulağınızın pasını silecek. İskeçe’de karnaval coşkusunu yaşamak için İskeçe karnavalı turuna şimdi rezervasyon yaptırın. Festival hakkında yorum bırakabilir, bilgi ve rezervasyon işlemleri için talep formunu doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir