Balkanlardan Gelen Karnaval Coşkusu: İskeçe Karnavalı

Komşumuz Yunanistan’ın sakin kenti İskeçe, her yıl şubat ayının son haftasında renkli ve bol eğlenceli bir karnavala ev sahipliği yapıyor. Görsellik ve eğlence anlayışıyla dünyanın en önemli karnavalların biri olan Rio Karnavalı’nın Balkanlardaki yansıması olarak kabul edilen İskeçe Karnavalı’nın en görkemli etkinliği olan karnaval yürüyüşü bu yıl 26 Şubat Pazar günü gerçekleşecek.

Bölge halkının “binbir rengin şehri” dediği İskeçe, yüzyıllardır bölgede yaşananların izlerini taşıyor. Çok kültürlü yapısı ve zengin tarihiyle misafirlerini karşılayan bu küçük, ama eğlenceli kentte eğlence günlük yaşamın önemli bir parçası. Kentin bu özelliği ve tarihi yapısı özellikle son yıllarda ön plana çıkan İskeçe Karnavalı’na ev sahipliği yapmasına da etki etmiş. Kentte her yıl düzenlenen karnavalda, binlerce kişi sokaklarda dans ediyor, katılımcılar, yüzlerini renkli renkli boyuyor, ilginç ve farklı kostümler giyerek karnaval yürüyüşüne katılıyor.

İskeçe Karnavalı

İskeçe Karnavalı ve Rengarenkliği

Dünyanın en önemli karnavallarından olan Venedik ve Rio’da da olduğu gibi İskeçe Karnavalı’nda da öne çıkan unsur kostümler. Rengarenk ve ilginç kostümleriyle dünyanın hemen her yerinden gelen ziyaretçiler, şehrin ana caddesini şölene çeviriyor. Festival yürüyüşünde dans ve eğlence tabii ki eksik olmuyor, karnaval, şehir standındaki havai fişek gösterileriyle son buluyor.

İskeçe Karnavalı

Peki neden insanlar yüzlerini boyuyor ve rengarenk kostümler giyiyor bunun dini bir anlamı mevcut. İnanışa göre, Hz. İsa’nın peygamber olacağı halk arasında söylenmeye başladığında Hz. Meryem, dönemin yöneticileri tarafından oğlunun öldürüleceği haberini alır ve endişelenir. Bu duruma engel olmak isteyen halk, İsa’nın bulunmaması ve diğer çocuklardan ayırt edilmemesi için tüm çocukların yüzlerini boyar. Günlerce boyalı yüzleriyle yaşayan çocuklar, bir pazar günü İsa’nın öldürülmeyeceği haberini alınca topluca yıkanarak tertemiz bir pazartesiye uyanır. İşte o zamandan bu yana, Hz. İsa’nın hayatının kurtulmasının sevinciyle halk, bu dönemi eğlenerek kutlar. Temiz Pazartesi için gece olduğunda temizlenerek uyurlar.

İskeçe, Yunanistan

Yüzyıllar öncesinden günümüze gelen bu efsane yüz binlerce kişinin neşeyle kutladığı bir karnavala ilham olmaya ve komşumuza kış aylarında canlılık ve neşe getirmeye devam ediyor. Bize hiç de yabancı olmayan bu topraklarda hem İskeçe Karnavalı’nın eğlencesine katılabilir hem de şehre çok yakın olan Selanik ve Kavala’yı da ziyaret ederek kısa bir Yunanistan turu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir