Bahar Yürüyüşü İçin 10 Rota

Huzurlu bir doğa yürüyüşü ve hafta sonu kaçamakları için bahar aylarından daha uygun ne olabilir ki? Tertemiz doğayı içine çekeceğin bir hafta sonu planı yapmaya hazırlanıyorsan doğa yürüyüşü yapıp, huzur dolacağın destinasyonlara mutlaka göz atmalısın!

1) Yedigöller Milli Parkı

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Yedigöller Milli Parkı, her biri isminin özelliklerini taşıyan Seringöl, Deringöl, Büyükgöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl ve İncegöl adında yedi farklı gölün bulunduğu bir alan. Kapankaya Manzara Seyir Yeri gibi tüm doğaya hakim olabileceğin bir tepenin de buunduğu Yedigöller‘de doğa yürüyüşü ve keşif yapabilirsin.

2) Gölyazı

Bursa’da bulunan Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı, bahar yürüyüşü yaparken köklü bir geçmişe tanık olabileceğin tarihi bir bölge. Aziz Panteleimon Kilisesi’nden surlara, Apollon Krallığı tapınak kalıntılarından lahitlere kadar Roma döneminden kalma birçok esere ev sahipliği yapıyor. Tarihe meraklı bir gezginsen Gölyazı, senin için oldukça cazip bir durak olacak.

3) Çatalca Osmanlı ve Rum Köyleri

Baharın gelişiyle birlikte hafta sonlarını değerlendirebileceğin kültür rotalarından biri olan Çatalca Osmanlı ve Rum Köyleri, geçmişte bu topraklarda yaşamış olan uygarlıklara dair birçok iz sunuyor. Rum Mahallesi, Rum Ortodoks Okulu ve Mübadele Müzesi’nin yanı sıra, Çatalca’nın buram buram tarih kokan köylerinde de hafta sonuna renk katacak mistik detaylar bulunuyor.

4) Şirince

Türk-Yunan mübadelesinden önce Rumların yaşamını sürdürdüğü bir köy olan Şirince, bir süre “kıyamette zarar görmeyecek tek yer” olarak hafızalara kazınmıştı. Rum evleri ve eserleri ile dolu bu şirin İzmir köyünün yakınlarında yer alan ve hem Helenistik hem Roma döneminin izlerini taşıyan Efes Antik Kenti de, çevrede gezebileceğin ilgi çekici yerler arasında bulunuyor.

5) Polonezköy

Eski bir Polonyalı köyü olan Polonezköy, piknik alanları ve mis gibi tabiatıyla baharı neşe ile karşılamak isteyenler için ideal bir alternatif sunuyor. Zofia Rizi Anı Evi ve Czestochova Meryem Ana Kilisesi gibi tarihi duraklar da, Polonezköy gezine ekleyebileceğin yerlerden birkaçı.

6) Kapadokya

Olağanüstü bir jeolojik olayın sonucu olarak bugün dünyanın dört bir yanında insanın ilgisini çeken Kapadokya, baharda doğa yürüyüşü yapabileceğin sıra dışı bir coğrafyaya sahip. Göreme, Avanos, Ihlara Vadisi ve Ürgüp’ün yanı sıra, kayaların içine oyularak yapılmış geleneksel yöre evlerini Kapadokya turu yapacaksan mutlaka görmelisin.

7) Abant Gölü

Bolu civarında yer alan Abant Gölü, her mevsim pitoresk bir manzaraya sahne olsa da, özellikle bahar aylarında cıvıl cıvıl bir imaj çiziyor. Göl kıyısındaki beyaz nilüferlerden yaylaya, gürgen, kestane ve meşe gibi ağaçlardan oluşan ormanlık alana kadar mis gibi bir doğası olan Abant Gölü ve çevresi, piknik ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için oldukça uygun.

8) Maşukiye

Kartepe’de bulunan ve aynı zamanda Sapanca Gölü’ne yakın bir mesafede bulunan Maşukiye de, hafta sonunu doğa ile iç içe geçirmek isteyenler için oldukça uygun bir durak. Sapanca Gölü ile Abant’ı birlikte gezebileceğin enfes bir Maşukiye turu yaparak hafta sonunu değerlendirebilirsin.

10) Ayvalık

Gerek tarihte ev sahipliği yaptığı uygarlıklar, gerekse kültürel ve doğal zenginlikleriyle bahar aylarında kaçamak yapabileceğin Ayvalık; Sarımsaklı Plajı, Alibey Adası ve muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren Şeytan Sofrası gibi kendine hayran bırakan bölgeleriyle ile tatiline renk katabilir.

10) Çanakkale

Gelibolu, Bozcaada ve Assos gibi tatil beldeleri ve Şehitlik, Truva Antik Kenti, Kordonboyu gibi gezilip görülecek önemli noktalarıyla Çanakkale, bir güne koca bir dünya sığdırabileceklerin kesinlikle gitmesi gereken bir destinasyon.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Paylaşım
Önceki yazıyı okuyun:
Habercinin Seyir Defteri; Duygu Demirdağ Röportajı

CNN Türk’te, Hafta Sonu Ana Haber Bülteni’ni sunan Duygu Demirdağ ile hayatı, seyahati, edebiyatı ve müziği içine alan keyifli bir...

Kapat