Avrupa’daki En Popüler 15 Karnaval

Devasa boyutlarda kutlamaları, rengarenk kostümleri ve bitmek bilmeyen eğlenceleriyle karnavallar, ülkelerin en keyifli zaman dilimleri arasında yer alıyor. Gittiğin ülkelerin ortak yaşantısına ve geleneksel eğlencelerine şahit olup yerel halkla birlikte deneyimlemek hoşuna gidiyorsa bu listeyi sakın es geçme! Çünkü Avrupa kıtasının en güzel, en renkli 15 karnavalı bu listede keşfedilmeyi bekliyor.

1. Venedik Karnavalı, İtalya

1268 yılından bu yana kutlanan Venedik Karnavalı yaklaşık 40 gün sürüyor. Karnavalın en öne çıkan detayı elbette dillere destan maskeler. 2018 yılında Venedik Karnavalı’na katılmak için 27 Ocak – 13 Şubat arasında Venedik’te olmalısın.

2. Viyana Festivali, Avusturya

5 hafta süren Viyana Festivali, şehrin tarihine yakışır bir şekilde kültür sanat faaliyetlerinden oluşuyor. 1951 yılından bu yana düzenlenen ve sanata teneffüs edeceğin festival 2017 yılında 12 Mayıs – 18 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.

3. Nice Karnavalı, Fransa

Yüzlerce yıldır kutlanan, dünyaca meşhur karnavallardan biri de Fransa’daki Nice Karnavalı! 1294 yılından bugüne, dev figürler, maskeler, çiçek sergileri eşliğinde gerçekleşen karnaval boyunca şehri ortalama bir milyon kişi ziyaret ediyor. Karnavala katılmak istiyorsan 2018 yılında 17 Şubat – 3 Mart tarihlerini beklemelisin.

4. Octoberfest, Almanya

Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleşen Octoberfest ismini Ekim ayından alıyor. Ekim Festivali adıyla da bilinen etkinlik yaklaşık 2 hafta sürüyor. Başrolünde bira ve Alman kültürünün yer aldığı karnaval bu sene 16 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

5. Köln Karnavalı, Almanya

İlk kez 1823 yılında düzenlenen Köln Karnavalı, Almanya’nın en ünlü karnaval geçidi olarak biliniyor. Balo kıyafetleri ile Köln sokaklarını dolduran yerel halka bu büyük etkinliğin parçası olmak isteyen turistler de eşlik ediyor. Köln Karnavalı her sene Kasım ayının 11. Günü saat 11’i 11 geçerken başlıyor.

6. Basel Festivali, İsviçre

Fasnacht adıyla da bilinen Basel Festivali’nin başlangıcı 1376 yılına dayanıyor. Maskelerin, kostümlerin baş rolde olduğu festival, muhteşem bir fener alayına da ev sahipliği yapıyor. Basel Festivali her sene paskalya perhizinden sonra yapılıyor. 2018 yılında festival 19 Şubat’ta başlayıp 3 gün sürecek.

7. Notting Hill Festivali, İngiltere

İngiltere’nin en heyecanlı ve renkli sokak eğlencesi olan Notting Hill Festivali, Karayip atmosferini, kostümlerini ve müziklerini İngiliz coğrafyasına taşıyor. Karnaval geçidi ve yemekler festivalin en sevilen detaylarını içeriyor. Sen de bu festivale katılmak istersen 27 ve 28 Ağustos 2017 tarihleri arasında Londra’yı ziyaret etmelisin.

8. Binche Karnavalı, Belçika

Başlangıcı 14. Yüzyıla uzanan Binche Karnavalı 2003 yılından bu yana Unesco tarafından ”İnsanlığın sözlü ve somut olmayan mirası başyapıtı” olarak adlandırılıyor. Pagan geleneklerden beslenen festival 2018 yılında 11-13 Şubat tarihleri arası gerçekleşecek.

9. Kopenhag Festivali, Danimarka

Binlerce dansçının, yüzlerce müzisyenin eşliğinde coşkuyla kutlanan Kopenhag Festivali 1982 yılından bu yana düzenleniyor. Her sene Paskalya’nın yedinci hafta sonuna denk gelen Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşen festivale katılmak istiyorsan 7-16 Temmuz tarihleri arasında Kopenhag’da olmalısın.

10. Viareggio Karnavalı, İtalya

İtalya’nın Venedik Karnavalı ile birlikte en önemli iki festivalinden biri olan Viareggio Karnavalı, 20 metreyi bulan kağıt figürler, çılgın kostümler ve maskeler ile dikkat çekiyor. Karnaval 2018 yılında, 27 Ocak tarihinde maskeli geçit ile başlayacak.

11. Patras Karnavalı, Yunanistan

Yunanistan’ın en önemli etkinliklerinden biri olan Patras Karnavalı 1829 yılından bu yana kutlanmaya devam ediyor. Renkli geçit törenleri, eğlenceler eşliğinde yapılan karnavalda dev heykeller ve gösterişli kostümler dikkat çekiyor. 2018 yılında karnavala katılmak için 17 Ocak – 19 Şubat tarihleri arasında Patras’a gitmelisin.

12. La Tomatina/ Domates Festivali, İspanya

Eğlence ve karnaval ülkesi İspanya’da binlerce insanın katılımıyla gerçekleşen Domates Festivali’nde adından da anlaşılacağı gibi domatesler özel bir yere sahip. Binlerce insanın birbirine domates fırlatarak savaştığı festivalde müzik, dans ve gösteriler de etkinlikler arasında yer alıyor. Festival her yılın Ağustos ayının son Çarşambası’nda Bunol şehrinde gerçekleşiyor.

13. Santa Cruz de Tenerife Karnavalı, İspanya

Santa Cruz de Tenerife Festivali ismini gerçekleştiği şehirden alıyor. Bol müzikli, gösterili ve danslı festival dünyanın en büyük festivalleri arasında gösteriliyor. Binlerce turistin katıldığı festival her sene Şubat ayında gerçekleşiyor. 2018 yılında festivalin parçası olmak istersen 13 Şubat’ta Kanarya Adaları Özerk Bölgesi’nde bulunan Santa Cruz de Tenerife şehrine uğramalısın.

14. Cádiz Festivali , İspanya

Söz konusu festival ve karnavallar olunca İspanya bu listede sıkça yer alıyor. Enerjisi ve katılımı yüksek Cadiz festivali yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip. Kostümlerin, hicivli taşlamaların yer aldığı festival, Endülüs bölgesinin en güzel sahillerinden birine sahip olan Cadiz şehrinde, her sene Paskalya’dan 40 gün önce başlıyor.

15. Ivrea Karnavalı, İtalya

Dünya’nın en ünlü yemek savaşlarının yaşandığı Ivrea Karnavalı için tonlarca portakal kullanılıyor. Bol bol mücadele edeceğin ve eğleneceğin bu karnaval 2018 yılında 6 Ocak – 28 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir