Avrupa’daki Akrabalarımız Macarlar ve Budapeşte

“Budapeşte nasıl bir şehirdir?”, “Nasıl gidilir?”, “Nerede yemek yenir?” gibi soruların cevabını sizinle paylaşıyoruz. Macaristan seyahatinizde daha rahat etmeniz için bazı hatırlatmalar yapıyoruz.

Son zamanlarda tatil planı yapmaya başladıysanız ve hem yurt dışına çıkmak hemde gittiğiniz yerde yabancılık çekmemek istiyorsanız Macaristan’ın başkenti Budapeşte iyi bir tercih olabilir. Ne de olsa Macarlar akrabamız sayılır… Peki Budapeşte nasıl bir şehirdir? Nasıl gidilir? Nerede yemek yenir?

Aslında Budapeşte şehri, tarihi ile de oldukça ilginç bir şehir. Budapeşte şehri, 17 Kasım 1873 yılında Chain adlı köprünün inşa edilmesi ile birlikte ortaya çıkmış. Geçmiş yıllarda Tuna nehri; Budin ve Peşte adlı iki şehri birbirinden ayırıyordu. Ancak, Chain Köprüsü ile iki şehir bir oldu ve ortaya eşsiz bir şehir çıktı.

blank

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte’ye ulaşım oldukça kolay. İstanbul’dan Budapeşte’ye uçakla 1 saat 55 dakika içinde varıyorsunuz. Üstelik, Budapeşte’den Viyana ve Prag gibi diğer şehirlere de otobüs ile gitme imkanına sahipsiniz.

Budapeşte’de Görülmesi Gereken Yerler

Budapeşte’yi Budapeşte yapan üç adet köprü bulunmakta. Bu köprüler Elizabeth Köprüsü, Özgürlük Köprüsü ve Zincirli Köprü’dür. Budapeşte’ye gitmişken bu köprülerde bol bol fotoğraf çekmenizi öneririz. Bir diğer önemli yapı ise Mathias Kilisesi’dir. 1051 yılında inşa edilen bu kilise Macaristan, Osmanlı’ya geçince cami olarak kullanılmış.

blank

Eğer Budapeşte ile ilgili her şeyi bir yerde görmek istiyorsanız Macar Ulusal Müzesi’ne gitmelisiniz. Türkler ile ilgili bölümlerin de olduğu Macar Ulusal Müzesi için “klasik bir etnografya müzesi” diyebiliriz. Ayrıca, ihtişamlı Parlamento Binası‘nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Oldukça etkileyici!

blank

Budapeşte’de Ne Yenir?

Macar yemeklerinin güzelliğini bilmeyen yoktur. Ancak Budapeşte’ye gidip de yenmeden dönülmemesi gereken 3 yerel lezzet bulunuyor. Bunlardan ilki, Macar salamı, ikincisi ise gulaş çorbası… Gulaş çorbası, etli bir çorba olduğu için oldukça doyurucu ve lezzetli. Bir diğer yerel lezzet ise langos. Eğer İzmirliyseniz langos damak tadınıza uyacaktır. Çünkü langos, İzmir’de sıklıkla yenilen pişiye benziyor. Tek farkı ise üzerine konulan çeşitli soslar ile birlikte yeniyor olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir