Avrupa’daki Akrabalarımız Macarlar ve Budapeşte

“Budapeşte nasıl bir şehirdir?”, “Nasıl gidilir?”, “Nerede yemek yenir?” gibi soruların cevabını sizinle paylaşıyoruz. Macaristan seyahatinizde daha rahat etmeniz için bazı hatırlatmalar yapıyoruz.

Son zamanlarda tatil planı yapmaya başladıysanız ve hem yurt dışına çıkmak hemde gittiğiniz yerde yabancılık çekmemek istiyorsanız Macaristan’ın başkenti Budapeşte iyi bir tercih olabilir. Ne de olsa Macarlar akrabamız sayılır… Peki Budapeşte nasıl bir şehirdir? Nasıl gidilir? Nerede yemek yenir?

Aslında Budapeşte şehri, tarihi ile de oldukça ilginç bir şehir. Budapeşte şehri, 17 Kasım 1873 yılında Chain adlı köprünün inşa edilmesi ile birlikte ortaya çıkmış. Geçmiş yıllarda Tuna nehri; Budin ve Peşte adlı iki şehri birbirinden ayırıyordu. Ancak, Chain Köprüsü ile iki şehir bir oldu ve ortaya eşsiz bir şehir çıktı.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte’ye ulaşım oldukça kolay. İstanbul’dan Budapeşte’ye uçakla 1 saat 55 dakika içinde varıyorsunuz. Üstelik, Budapeşte’den Viyana ve Prag gibi diğer şehirlere de otobüs ile gitme imkanına sahipsiniz.

Budapeşte’de Görülmesi Gereken Yerler

Budapeşte’yi Budapeşte yapan üç adet köprü bulunmakta. Bu köprüler Elizabeth Köprüsü, Özgürlük Köprüsü ve Zincirli Köprü’dür. Budapeşte’ye gitmişken bu köprülerde bol bol fotoğraf çekmenizi öneririz. Bir diğer önemli yapı ise Mathias Kilisesi’dir. 1051 yılında inşa edilen bu kilise Macaristan, Osmanlı’ya geçince cami olarak kullanılmış.

Eğer Budapeşte ile ilgili her şeyi bir yerde görmek istiyorsanız Macar Ulusal Müzesi’ne gitmelisiniz. Türkler ile ilgili bölümlerin de olduğu Macar Ulusal Müzesi için “klasik bir etnografya müzesi” diyebiliriz. Ayrıca, ihtişamlı Parlamento Binası‘nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Oldukça etkileyici!

Budapeşte’de Ne Yenir?

Macar yemeklerinin güzelliğini bilmeyen yoktur. Ancak Budapeşte’ye gidip de yenmeden dönülmemesi gereken 3 yerel lezzet bulunuyor. Bunlardan ilki, Macar salamı, ikincisi ise gulaş çorbası… Gulaş çorbası, etli bir çorba olduğu için oldukça doyurucu ve lezzetli. Bir diğer yerel lezzet ise langos. Eğer İzmirliyseniz langos damak tadınıza uyacaktır. Çünkü langos, İzmir’de sıklıkla yenilen pişiye benziyor. Tek farkı ise üzerine konulan çeşitli soslar ile birlikte yeniyor olması.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir