Atlayıp Adana’ya Gitsek, Kebaba Doysak…

Günlük koşuşturmalara sadece bir günlük mola versek ve Adana’ya gitsek ne güzel olurdu değil mi? O kebapçı, şu ciğerci, bu şalgamcı tüm gün dolaşsak, akşam olunca da evimize dönsek. Nasıl olur diyenler için biz ucuz uçak bileti bulduk, sabah gittik akşam döndük. Gün boyunca da Adana lezzetlerine doyduk.

Adana’da Ciğerli Kahvaltı

Adana’daki lezzet yolculuğumuza kahvaltı ile başladık. Adana’ya kadar gitmişiz, kahvaltıda çay peynir yiyecek değiliz ya! Doğrudan Adana’nın en ünlü ciğercilerinden Birbiçer’e doğru yöneldik ve sabahın erken saatlerinde ocak başına kuruluverdik.

Adana

Ocak başında, önümüzdeki ciğerlerin cızır cızır pişmesini izledik, ciğerlerin cızırtısı, pişerken kuyruk yağının lezziz kokusu şahaneydi. Afiyetle ciğerlerimizi yedik, şalgamımızı içtik. Sabahın sekizi olmasına rağmen ciğerci neredeyse doluydu. Ciğer dışında, sabah sabah Adana kebap da yiyenler vardı. Anladığım kadarıyla ciğer, kebap bahane etle güne başlamak şahaneydi Adana’da…

Kasaplar Çarşısı Çok Renkli

Adana

Ciğerle yapılmış sıkı bir sabah kahvaltısı sonrası Adana’nın sokaklarını karış karış dolaşmaya koyulduk. O sokak senin, bu sokak benim gezinirken bir baktık Kasaplar Çarşısı‘nda bulduk kendimizi. İşkembeler, kelleler, dizi dizi bağırsaklar… Tam da şirdan ve mumbar gibi Adana yöresine özgü şahsına münhasır sakatat dolmalarının malzemeleri. Biz Adana’da şirdan ve mumbar yemedik, ama her ikisinin de seveninin pek çok olduğunu gördük.

Adana

Yolumuza devam ettik. Kazancılar Çarşısı civarını, Seyhan Nehri kıyısını bol bol adımladık. Adana’nın simgelerinden Seyhan nehri üzerindeki Tarihi Taş Köprü‘den geçtikten sonra kendimizi bir sonraki lezzet durağımızda bulmuştuk bile: Adana tipi kaburga ve Adana Kebabı tadacağımız Kaburgacı Yaşar Usta‘nın kulübesinde.

Adana Tipi Kaburga

Adana’da kaburga bildiğimizden biraz farklı, kemiksiz olarak hazırlanıyor. Erkek koyunların kaburga kemikleri etrafındaki etlerin şişe dizilip mangalda pişirilmesi şeklinde yapılıyor. Adana’da kaburga yapan bir sürü meşhur kaburgacı var.

Adana

 Adana Kebabı ve Yanındaki Mezeleri

Adana mutfağının assolisti kim? Tabii ki Adana kebabı! Ustaların kendi elleri ile hazırladığı ve yine hiç kimselere emanet etmeyip kendi elleri ile köz ateşinde pişirdiği ustalık eserleri… Zaman zaman çevirerek, pişmesine yakın lezzetli yağlarını pidelere emdirerek ustalar kebabı tam kararında pişirir.

Adana

Kebap bir assolisttir ama o gelmeden önce masanın donatıldığı, olmazsa olmaz orkestra elemanları da kebaba eşlik eden mezelerdir. Hangi kebapçıya gidilirse gidilsin oturur oturmaz masa ikram olarak sunulan sumaklı soğan, ezme domates, limon maydanoz, salata ve bilimum ufak mezeler ile donatılır.

Adana

 Nitekim biz de saat daha yeni 11 olmuşken Adana’daki ikinci ocak başı durağımız Kaburgacı Yaşar Usta’da, ateşin yanına kurulmuştuk bile. Birer Adana ve kaburga söyledik. Adana ve kaburga cızır cızır önümüzde pişti, nefis, ziyafet başlasın! Yanında da kebabın yağı emdirilmiş yumuşacık pide ekmekleri, acılı şalgam ve ayran, eşsiz bir lezzet şöleni…

Adana

 Salaş Kebapçılarda Müthiş Lezzetler

Biraz daha gezdik dolaştık, hadi biraz dinlenelim dediğimizde önceden tavsiye edilmiş bir başka kebapçıda mola verdik. Cik Cik Ali‘nin Yeri… Tavsiye edilen mekan ne kadar salaşsa ustalık ve özen arttığından lezzetin daha bir iyi olduğunu gördük Adana’da. Burası da derme çatma bir binada bir ocak ve yan odada sade masalar şeklinde bir yerdi. Ama mekanın ünü kulaktan kulağa yayılmış sırf burada yemek için Adana’nın arka sokaklarına geldikleri anlaşılan memurlar, aileler, insanlar doldurmuş mekanı. Mekan, ortam iddiasız ama lezzet iddiali…Adana

Kebap ve Beyti ile Adana’ya Veda

Dönüş uçağımız kalkmasına birkaç saat kala Adana’daki kebaplara veda babında Koço restoranda akşam yemeği için oturduk. Gün boyu dolaştığımız mekanlardan farklı olarak burası beyaz masa örtülü nezih bir yerdi. Humus ve haşlama içli köfte gibi Anadolu’nun bu yörelerine has lezzetlerinden sonra bir daha ne zaman yiyeceğiz deyip bir de buranın Adana’sını ve Adana kebaba maydanoz ve taze soğan eklenmiş hali olan beytisini denedik. Farklı ustaların ellerinin farklılığından olsa gerek gün boyu yediğimiz Adana’ların hiçbiri birbirine benzemiyordu. Hepsinde nüans farklılıkları vardı ancak ortak olan yönleri hepsi çok lezzetliydi…

Adana

 Günlük yaşantımıza sadece tek bir günlük mola vererek Adana’da eşsiz bir lezzet serüveninde bulduk kendimizi, tattık, gezdik, keşfettik tüm gün boyunca da toplam yirmi kilometre yol yürüyerek yediklerimizi sindirdik. Akşam olunca da uçağa atlayıp şehrimize geri döndük, güzel Anadolu’muzun güzel lezzetlerini yerinde tatmanın güzelliğini yaşadık.

Adana

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Gezen Anne, seyahat ve lezzet tutkunu bir annenin çocuklu ve çocuksuz maceralarını yazıyor. Doğa aşığı, yerel kültürler hayranı, güzel ve farklı yerler ve lezzetler meraklısı bir anne o... Gezdiği gördüğü yerler sonrası izlenimlerini yine kendinin çektiği bir sürü resimle derleyip www.gezenanne.com da insanlara fikir verecek yazılar yazıyor. Salt bir gezi rehberi değil bizzat gidilip yaşanmış tecrübeler paylaşılıyor. Yakın yerler, yurtiçi yurtdışı geziler sonrası yazılmış bol resimli yazılar. Haftasonu nereye gitsek diyenler, tatilimizi nerede geçirsek diye düşünenler, yeni yeni yerler keşfetmek isteyenler, farklı yerlerdeki lezzetleri merak edenler... Gezen Anne'de hepsine cevap olacak bol bol içerik var...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir