Aşkımı Portofino’da Buldum…

Bir şarkının meşhur ettiği, o şarkıyı duyanın merak edip görmek istediği, adı aşkla, romantizmle anılan küçük İtalyan şehri Portofino… Elli yıl önce güzel ve küçük bir balıkçı köyü iken şimdi adı lüks ve zenginlikle anılır olmuş. Yine de gerçek kimliğini kaybetmemiş…

Tarihi antik Roma’ya uzanan bir balıkçı köyüyken, ’’My Fair Lady’’ filmiyle ünlenen aktör Rex Harrison’un bir ev alması ve Vittorio Palentieri‘nin ünlü “I found my love in Portofino” şarkısı ile adını tüm dünyaya duyurmuş Portofino… Özellikle şarkı o dönem öyle bir patlama yapmış ki herkesin diline dolanıp bu şirin balıkçı köyünü de bir anda dünyanın önemli bir turizm merkezine çevirmiş. Hayatı boyunca 9 kez evlenen Elizabeth Taylor, 4 evliliğinde balayını Portofino’da geçirmiş.

Elizabeth Taylor

İtalya’nın kuzeybatısında, Tigullio Körfezi’nin en ucunda bu güzel kasaba… Adını da bu konumundan alıyor zaten. Portofino ”son liman” demek… Genova ili içerisindeki en küçük belediye olan Portofino’nun 500 bin civarı nüfusu var. Fakat özellikle güneşin parladığı günlerde, dünyanın en lüks yatları Portofino açıklarında demir alır ve küçük botlarıyla bu masalsı kasabaya doğru yol alırlar. Madonna’dan, Kylie Minuque’a, Michael Dougles’dan, Jennifer Aniston’a dünya starlarıyla yolda karşılaşmak çok olağandır. Küçük bir tekne turu yapıldığında yanınızdan geçen bir teknede Rihanna’yı güneşlenirken görmek de hiç şaşırtıcı değildir bu küçük kasabada… Doğum gününü Portofino’da kutlayanlara bir örnek ise Madonna‘dır.

Pastel renkli, yeşil panjurlu rengarenk evlerin çevrelediği yarım ay şeklindeki bu liman kasabası bir tabloyu andırıyor. Çok lüks yatlar, lüks oteller, pahalı butikler ve restoranlara sahip olsa da burayı sevimli bir balıkçı köyü yapan belki de bu masalsı tablo. Buradaki restoranlar kafeler ve barların hemen hepsi denize bakıyor ve sokaklara taşan bir hayatın hareketli Akdeniz karakterini en çok buralar taşıyor. Prestijini ise dünyanın en gösterişli yatlarının kaçınılmaz durağı olmasından alıyor.

Portofino

Portofino 1950’lerde kendi halinde orta gelir grubundaki insanların yaşadığı evler, kasaba dünya jet-setinin gözdesi olduktan sonra emeklilerin yaşadığı milyon dolarlık yaşam alanları haline gelmiş. Özellikle dönemin zenginlerinin yaşadığı şatolar ise paha biçilemez nitelikte. Bunlardan biri de eski İtalyan Başbakanı Silvio Berlusconi’nin eski yazlık evi. Berlusconi gazetelere konu olan partilerinin yapıldığı bu malikaneyi yıllarca yazlık ev olarak kullanmış. Şimdilerde ise bu eve dünyaca ünlü bir moda tasarımcısına ait.

Portofinolular da tüm İtalyanlar gibi tarihlerine, mimarilerine ve kültürlerine sıkı sıkıya bağlılar ve yıkıp yok etmiyorlar. Portofino hala o 1959 yılındaki mimarisinde… Ortaçağ’daki görünümü neredeyse aynen muhafaza ediliyor, inşaat yasağı var, mevcut binalar da estetiği muhafaza etmek adına sürekli renove ediliyor.

GÖRMEDEN GELMEYİN !

Castello Brown: Portofino’dan tepeye doğru 10-15 dakikalık yürüyüşle ulaşılabilen bir kale… Konumu sayesinde 15. yüzyıldan itibaren liman savunması için kullanılmış. 1800’lü yılların sonunda bir İngiliz konsolos burayı satın alarak kaleyi villaya çevirmiş. Kale en son 1961 yılında Portofino Belediyesi tarafından satın alınmış. Tüm odaları Portofino’ya gelen ünlü kişilerin fotoğraflarıyla dolu. Şimdilerde bu kale düğün, parti oragnziasyonlarında kullanılıyor.

San Giorgio Kilisesi ve Feneri

San Giorgio Kilisesi ve Feneri: Kilise 1154 yıllarında inşa edilmiş ancak 2. dünya savaşı esnasında yerle bir olması nedeniyle 1950 yılında tekrardan yapılmıştır. Portofino’nun limanına tepeden hakim olan San Giorgio, deniz fenerinin yapılmasından sonra dönemin denizcilerinin uğrak yerlerinden biri olmuştur.

Botanik Parkı: Burada 900 farklı bitki var ama en büyük özelliği saxifrrago cochlearis adlı bitkinin nadir yetiştiği yerlerden biri olması. Aslında tüm Akdenize bir zamanlar yayılmış olan bu bitki bugün sadece 1900 mt. yükseklikte Maritime Alplerinde ve bir de Portofino’da var.

NE YENİLİR?

Portofino’da sahil kıyısındaki restoran sayısı 15’i geçmez. Hepsinin menüsünde tabii ki pizza, makarna ve deniz mahsulleri ağırlıklı. Fakat bölgeye özgü bir şey yemek isterseniz Genovese adı verilen yeşil renkteki İtalyan usulü sebze çorbasını mutlaka denemelisiniz. Ayrıca biraz pahalı olan Pizzeria El Portico’dan denemelisiniz. Bu pizza değil… Deniz mahsullerinden oluşan bir yemek…

Pizzeria El Portico

 DÜNYANIN EN ÜNLÜ OTELİ PORTOFİNO’DA

Portofino’da otel sayısı çok az. Zira teknelerinde konaklayanların ya da günü birlik karaya çıkanların sayısı yüksek. Otelde kalmak isteyenlerin tercihi ise dünyanın en meşhur otellerinden biri olan Splendido… Splendido Oteli bu kadar meşhur yapan ise dünya jet-seti’ini ağırlaması. Elizabeth Taylor’un 9 evliliğinden 4’ünde balayını geçirdiği otelde şimdiye kadar Sir Winston Churchill, Liza Minelli, Alain Delon, Gwyneth Paltrow gibi isimler kalmış. Otelin giriş ve çıkış kontrolleri polis tarafından sağlanmaktadır.

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir