AŞK, Romeo, Juliet ve Verona!

AŞK!

Dünyada ki her şey bu büyülü 3 harfin üzerinde kurulu değil mi sizce? Aileye aşk, çocuğuna aşk, paraya aşk, yaradana aşk, doğaya aşk, sevgiliye aşk… Bütün şiirler, şarkılar, romanlar AŞK için yazılmamış mıdır? Bir çok savaş aşk yüzünden yaşanmamış mıdır tarih boyunca? Aşk yüzünden ölmemiş mi nice insanlar?

Şöyle bir bakarsak tarihteki büyük aşklara, hepsinde de bir dram vardır. Ya da dram olmayınca büyük aşk mı olmaz, bilemedim!

Taaa Babil İmparatorluğunda, en yakışıklı erkek Pyramus ve en güzel bakire Thisbe, evlenmeleri yasak olduğu için kaçmaya karar vermişler. Ancak o gece kız bir aslanın saldırısına uğramış. Aslandan kurtulmuş ama kanlı peçesini aslanın ağzında gören Pyramus, sevdiğinin öldüğünü zannederek kendini bıçaklamış. 

Mark Antony ve Kleopatra‘nın imkansız aşkı yüzünden Roma orduları Mısır’a girmiş. Josephine, Napolyon kendisini terk edince üzüntüden ölmüş. Prens Edward, sevdiği kadın Wallis Simpson ile evlenebilmek için tacını terk etmiş. Çar Nikolas ve Alexandra birlikte idam edilmiş. Tristan, amcası olan İrlanda kralı Mark’ın karısına aşık olunca, amcası yeğenini zehirli kılıçla öldürmüş, karısı İsolde ise kahrından hayata küsmüş. Şah Cihan, 14. çocuklarını doğururken ölen eşi Mumtaz Mahal için Taç Mahal‘i inşa ettirmiş. Hürrem’e olan aşkı uğruna evladını öldüren Kanuni Sultan Süleyman ve daha niceleri…

Bir de efsaneler ve masallar var AŞK için yazılan.. Gerçek midir hayal midir bilemediğimiz.. Ferhat, aşkı Şirin‘in uğruna dağları delmiş. Leyla‘nın aşkından Mecnun olup yollara düşmüş Kays… Kerem ile Aslı, nice zorlukların ardından buluşsalar da, bir büyüye kurban gidip yanıp kül olmuşlar.

Masalıyla, gerçeğiyle bunca aşk, yazarları da etkilemiş tabi.. Özellikle de imkansız aşklar üzerine bir çok romanlar, oyunlar yazılmış. İşte bunlardan en bilinenlerinden biri de, William Shakespeare tarafından yazılan Romeo ve Juliet!

Birbirine düşman olan Montegue ve Capulet ailelerinin çocuklarının imkansız aşkı! Capulet’lerin kızı Juliet, ailesi tarafından Kont Paris ile evlenmeye zorlanmaktadır. Romeo ise Capulet’lerin yeğenlerinden Rosaline’e karşılıksız aşıktır. Aşkını dile getirebilmek için, Capulet’lerin verdiği baloya gizlice gelir ancak orada Juliet’i görür ve birbirlerine delicesine aşık olurlar. Ailelerin düşmanlığı yüzünden bu evliliğe izin vermeyeceklerini anlayınca gizlice evlenirler. Romeo, daha sonra düelloda arkadaşını öldüren Capulet’lerin yeğeni Tybalt’ı öldürünce, prens yakalanması emrini verir. Romeo da bu yüzden kaçar.

Umudu tükenen Juliet, rahip ve dadısının da yardımıyla, kendisini 2 gün ölü gibi gösterecek bir zehir içer. Rahip bu durumu Romeo’ya bir mektupla anlatır ancak mektup Romeo’ya ulaşmaz. Bir yandan da Juliet’in Kont Paris ile evleneceği haberi yayılınca, Romeo geri döner ve Juliet’i ölü görünce çılgına döner. Hançerini göğsüne saplayarak kendini öldürür. Oyunun sonunda, rahip tüm olanları ailelere anlatır ve aralarındaki düşmanlık sona erer.

Peki, 15. yy.’da yazılmış bu güzel hikaye nerede geçer? Cevabımız Verona !

İtalya’nın Veneto bölgesindeki UNESCO Dünya Mirasları listesinde de olan Verona, işte Romeo ve Juliet’in hikayesinin geçtiği şehir. Gerek Romeo’nun Juliet’e serenat yaptığı meşhur balkonuyla, gerekse Antik Roma kalıntıları ile  oldukça turistik. M.Ö. 3.yy.’dan itibaren antik kapıları ile Roma ticaret merkezi olmuş. 1797 yılında Napolyon’un, daha sonra Avusturya’lıların ve 1866 yılında ise İtalyan’ların eline geçmiş.

Romeo’nun Juliet’ine aşk sözleri fısıldadığı bu romantik şehir, 12 – 15 Şubat arasında “If you love someone, bring them to Verona” ! (‘Eğer birine aşıksan onu Verona’ya getir’) mottosuyla, 4 gün boyunca her yaştan tüm aşıkları unutulmayacak bir Sevgililer Günü için davet ediyor. ‘Verona in Love‘ etkinliklerinden biri : ‘ Kiss of Love‘  (Aşkını öp): Bütün çiftler 1 dakika boyunca Piazza dei Signori‘de öpüşerek aşklarını kutlayacaklar.

‘Seal of Love‘ (Aşkını mühürle) etkinliğinde, şehrin kalbi olan Cortile Mercato Veccio meydanında Gotik stilinde bir yazı ile isimlerini bir kağıda balmumu ile mühürleyebilirsiniz.

‘Verona in Love’ etkinlikleri boyunca, Juliet Club’a gönüllü üye olabilir, 1 günlüğüne Juliet olabilirsiniz. Dünyanın her yanından gelen mektupları Miss Giulietta Capuleti ( Juliet ) olarak okuyup cevaplandırabilirsiniz.

Santa Maria kilisesinde ‘ Romeo and Juliet’ operasını izleyebilir, ya da dünyanın en romantik maraton koşusu ‘Giulietta&Romeo Yarı Maraton’una katılabilirsiniz.

Verona Görülecek Yerler :

  • Piazza delle Erbe – Meyve ve çiçek pazarlarının da kurulduğu, restorant ve kafelerle çevrili, havuzlu meydan

Verona (4)

  • Roman Arena – Hala dünyanın en büyük opera mekanlarından biri olarak hizmet veren bir Roma arenası

Verona (8)

  • Casa di Giulietta – William Shakespeare’in “Romeo ve Juliet” hikâyesinde konu edilen ve Romeo’nun meşhur serenatın yapıldığı balkonuyla  Juliet’in evi. Söylentiye göre Juliet heykelinin göğsünü tutan Verona’ya tekrar gelirmiş. Çıkıştaki hediyelik eşya satan dükkanlardan aldığınız her şeyin üstüne adınızı yazdırabilirsiniz.
  • Bra Meydanı – Verona’nın en büyük meydanı
  • Piazza dei Signori ve Dante Heykeli
  • Ponte Scaligero
  • Arco di Gavi
  • Porta Borsari
  • Porta Leoni
  • Santa Apostoli Kilisesi

Verona (6)

Sanırım Sevgililer Gününü kutlamanın güzel bir yolu, birlikte gezmek ve keşfetmektir…

Sevgililer gününüz kutlu ve aşkınız daim olsun… :)

Jolly Tur ile Verona Turları için tıklayınız.

Çocukken evde dedemden kalan kare format bir makinam vardı. Ne olduğunu, nasıl çekeceğimi hiç anlamama rağmen elimden hiç düşürmezdim onu. En sevdiğim şeydi onunla oynamak. Aradan yıllar geçti, yolum beni tekstil dünyasına yönlendirdi. Yıllarca süren tasarım ve yöneticilikle geçen iş hayatım sırasında çok seyahatlerim oldu ve bu seyahatlerim süresince makinam elimden hiç düşmedi. Sonunda baktım ki fotoğraf dünyam olmuş. Dünya ise evim! Yaşanılmış olan her şeyin bir anlam ifade edebilmesi için, saklanması, paylaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine inandığım için, fotoğraflarımı, anılarımı ve hayallerimi www.morvaliz.com adlı blogumda paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir