AŞK, Romeo, Juliet ve Verona!

AŞK!

Dünyada ki her şey bu büyülü 3 harfin üzerinde kurulu değil mi sizce? Aileye aşk, çocuğuna aşk, paraya aşk, yaradana aşk, doğaya aşk, sevgiliye aşk… Bütün şiirler, şarkılar, romanlar AŞK için yazılmamış mıdır? Bir çok savaş aşk yüzünden yaşanmamış mıdır tarih boyunca? Aşk yüzünden ölmemiş mi nice insanlar?

Şöyle bir bakarsak tarihteki büyük aşklara, hepsinde de bir dram vardır. Ya da dram olmayınca büyük aşk mı olmaz, bilemedim!

Taaa Babil İmparatorluğunda, en yakışıklı erkek Pyramus ve en güzel bakire Thisbe, evlenmeleri yasak olduğu için kaçmaya karar vermişler. Ancak o gece kız bir aslanın saldırısına uğramış. Aslandan kurtulmuş ama kanlı peçesini aslanın ağzında gören Pyramus, sevdiğinin öldüğünü zannederek kendini bıçaklamış. 

Mark Antony ve Kleopatra‘nın imkansız aşkı yüzünden Roma orduları Mısır’a girmiş. Josephine, Napolyon kendisini terk edince üzüntüden ölmüş. Prens Edward, sevdiği kadın Wallis Simpson ile evlenebilmek için tacını terk etmiş. Çar Nikolas ve Alexandra birlikte idam edilmiş. Tristan, amcası olan İrlanda kralı Mark’ın karısına aşık olunca, amcası yeğenini zehirli kılıçla öldürmüş, karısı İsolde ise kahrından hayata küsmüş. Şah Cihan, 14. çocuklarını doğururken ölen eşi Mumtaz Mahal için Taç Mahal‘i inşa ettirmiş. Hürrem’e olan aşkı uğruna evladını öldüren Kanuni Sultan Süleyman ve daha niceleri…

Bir de efsaneler ve masallar var AŞK için yazılan.. Gerçek midir hayal midir bilemediğimiz.. Ferhat, aşkı Şirin‘in uğruna dağları delmiş. Leyla‘nın aşkından Mecnun olup yollara düşmüş Kays… Kerem ile Aslı, nice zorlukların ardından buluşsalar da, bir büyüye kurban gidip yanıp kül olmuşlar.

Masalıyla, gerçeğiyle bunca aşk, yazarları da etkilemiş tabi.. Özellikle de imkansız aşklar üzerine bir çok romanlar, oyunlar yazılmış. İşte bunlardan en bilinenlerinden biri de, William Shakespeare tarafından yazılan Romeo ve Juliet!

Birbirine düşman olan Montegue ve Capulet ailelerinin çocuklarının imkansız aşkı! Capulet’lerin kızı Juliet, ailesi tarafından Kont Paris ile evlenmeye zorlanmaktadır. Romeo ise Capulet’lerin yeğenlerinden Rosaline’e karşılıksız aşıktır. Aşkını dile getirebilmek için, Capulet’lerin verdiği baloya gizlice gelir ancak orada Juliet’i görür ve birbirlerine delicesine aşık olurlar. Ailelerin düşmanlığı yüzünden bu evliliğe izin vermeyeceklerini anlayınca gizlice evlenirler. Romeo, daha sonra düelloda arkadaşını öldüren Capulet’lerin yeğeni Tybalt’ı öldürünce, prens yakalanması emrini verir. Romeo da bu yüzden kaçar.

Umudu tükenen Juliet, rahip ve dadısının da yardımıyla, kendisini 2 gün ölü gibi gösterecek bir zehir içer. Rahip bu durumu Romeo’ya bir mektupla anlatır ancak mektup Romeo’ya ulaşmaz. Bir yandan da Juliet’in Kont Paris ile evleneceği haberi yayılınca, Romeo geri döner ve Juliet’i ölü görünce çılgına döner. Hançerini göğsüne saplayarak kendini öldürür. Oyunun sonunda, rahip tüm olanları ailelere anlatır ve aralarındaki düşmanlık sona erer.

Peki, 15. yy.’da yazılmış bu güzel hikaye nerede geçer? Cevabımız Verona !

İtalya’nın Veneto bölgesindeki UNESCO Dünya Mirasları listesinde de olan Verona, işte Romeo ve Juliet’in hikayesinin geçtiği şehir. Gerek Romeo’nun Juliet’e serenat yaptığı meşhur balkonuyla, gerekse Antik Roma kalıntıları ile  oldukça turistik. M.Ö. 3.yy.’dan itibaren antik kapıları ile Roma ticaret merkezi olmuş. 1797 yılında Napolyon’un, daha sonra Avusturya’lıların ve 1866 yılında ise İtalyan’ların eline geçmiş.

Romeo’nun Juliet’ine aşk sözleri fısıldadığı bu romantik şehir, 12 – 15 Şubat arasında “If you love someone, bring them to Verona” ! (‘Eğer birine aşıksan onu Verona’ya getir’) mottosuyla, 4 gün boyunca her yaştan tüm aşıkları unutulmayacak bir Sevgililer Günü için davet ediyor. ‘Verona in Love‘ etkinliklerinden biri : ‘ Kiss of Love‘  (Aşkını öp): Bütün çiftler 1 dakika boyunca Piazza dei Signori‘de öpüşerek aşklarını kutlayacaklar.

‘Seal of Love‘ (Aşkını mühürle) etkinliğinde, şehrin kalbi olan Cortile Mercato Veccio meydanında Gotik stilinde bir yazı ile isimlerini bir kağıda balmumu ile mühürleyebilirsiniz.

‘Verona in Love’ etkinlikleri boyunca, Juliet Club’a gönüllü üye olabilir, 1 günlüğüne Juliet olabilirsiniz. Dünyanın her yanından gelen mektupları Miss Giulietta Capuleti ( Juliet ) olarak okuyup cevaplandırabilirsiniz.

Santa Maria kilisesinde ‘ Romeo and Juliet’ operasını izleyebilir, ya da dünyanın en romantik maraton koşusu ‘Giulietta&Romeo Yarı Maraton’una katılabilirsiniz.

Verona Görülecek Yerler :

  • Piazza delle Erbe – Meyve ve çiçek pazarlarının da kurulduğu, restorant ve kafelerle çevrili, havuzlu meydan

Verona (4)

  • Roman Arena – Hala dünyanın en büyük opera mekanlarından biri olarak hizmet veren bir Roma arenası

Verona (8)

  • Casa di Giulietta – William Shakespeare’in “Romeo ve Juliet” hikâyesinde konu edilen ve Romeo’nun meşhur serenatın yapıldığı balkonuyla  Juliet’in evi. Söylentiye göre Juliet heykelinin göğsünü tutan Verona’ya tekrar gelirmiş. Çıkıştaki hediyelik eşya satan dükkanlardan aldığınız her şeyin üstüne adınızı yazdırabilirsiniz.
  • Bra Meydanı – Verona’nın en büyük meydanı
  • Piazza dei Signori ve Dante Heykeli
  • Ponte Scaligero
  • Arco di Gavi
  • Porta Borsari
  • Porta Leoni
  • Santa Apostoli Kilisesi

Verona (6)

Sanırım Sevgililer Gününü kutlamanın güzel bir yolu, birlikte gezmek ve keşfetmektir…

Sevgililer gününüz kutlu ve aşkınız daim olsun… :)

Jolly Tur ile Verona Turları için tıklayınız.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Çocukken evde dedemden kalan kare format bir makinam vardı. Ne olduğunu, nasıl çekeceğimi hiç anlamama rağmen elimden hiç düşürmezdim onu. En sevdiğim şeydi onunla oynamak. Aradan yıllar geçti, yolum beni tekstil dünyasına yönlendirdi. Yıllarca süren tasarım ve yöneticilikle geçen iş hayatım sırasında çok seyahatlerim oldu ve bu seyahatlerim süresince makinam elimden hiç düşmedi. Sonunda baktım ki fotoğraf dünyam olmuş. Dünya ise evim! Yaşanılmış olan her şeyin bir anlam ifade edebilmesi için, saklanması, paylaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine inandığım için, fotoğraflarımı, anılarımı ve hayallerimi www.morvaliz.com adlı blogumda paylaşıyorum.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir