Arkeolojinin Disneylandı Efes Antik Kenti

Türkiye için 21 yıllık süren hasret artık bitti. Neden mi? Efes Antik Kenti “UNESCO Dünya Miras’ı” listesine girdi. Ve böylece dünya mirasındaki ev sahipliğimizi 15’e çıkarmış olduk. Bu mutlu haberden sonra Efes’i gezmeye ne dersiniz?

Ephesos, İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alıyor. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın 12 şehrinden biriydi ve Roma’nın incisi konumundaydı. MÖ. 6000 Cilalı Taş devrini görmesine karşın hala dimdik ayakta, tarihe ışık saçmaya devam ediyor.

Bir antik kenti gezmek fazla ücretli biliyorum. Bunun için size önereceğim tek şey müze kartı çıkartmak. Müze kartı çıkartmak artık çok kolay, şehrinizdeki çıkartma noktalarına kimliğinizle birlikte gidip öğrenci-öğretmen iseniz 20, yetişkin iseniz 40 TL karşılığında 1 sene boyunca istediğiniz ören yerlerini, antik şehirleri, müzeleri ücretsiz gezmenin keyfini çıkarabilirsiniz :)

Efes Antik Kenti

Bir gününüzü tamamıyla Efes’e ayırmanızı öneririm. İçinde gezip, hayallere daldıkça sanki o günlere gitmiş gibi hissedeceksiniz. Efes tarih boyunca çok fazla yer değiştirdiği için kalıntılar 8km’lik alana yayılmaktadır.

Efes Antik Kentindeki dikkat çekici büyük eserler;

  • Artemis Tapınağı
  • Celsus Kütüphanesi
  • Meryem Ana Evi
  • Yedi Uyurlar ( Ashab-ı Keyf)
  • İsa Bey Cami

Meryem Ana Evi; Mutlaka ziyaret edilmeli. İsa Peygamber’in annesinin son yıllarını burada geçirdiğine inanılan kilise burası. Hıristiyanlar ise hacı olabilmek için geliyorlar buraya.

Meryem AnaEfes Antik Kenti

Artemis (Artemision) Tapınağı; Ephesos kentinin baş tanrıçası Artemis olduğu için oldukça kutsaldır. Ve dünyanında 7 harikasından biri. Fakat günümüzde tek bir sütun olarak ayakta duruyor.

Kilitli ve sütunlu yoldan yürüdükçe Aşk Evini ve Andraklos Anıtı’nı göreceksiniz. İlerledikçe Kuretler Caddesi karşılayacak sizi. Bu cadde Celsus Kütüphanesine inen meyilli bir cadde.

Celsus Kütüphanesi; Kuretler caddesi ile Mermer Caddenin kesiştiği yerde bulunuyor. Son yıllarda restorasyonu tamamlanıp ayağa kaldırılmış. 2 kattan oluşmakta. Kütüphane cephesi sütunlarla süslenmiş olup aralarına heykeller konulmuş. Bu heykellerde bilimin kurucusu olan Athena’nın Helkelide unutulmamış. Aslında bu kütüphane Efes valisi Celcius adına oğlu tarafından anıt mezar olarak yapılmış.

Celsus Kütüphanesi

Celsus kütüphanesinden kuzeye doğru yöneldiğinizde ticaret agorasına gelmiş olacaksınız. Bu agora kare şeklinde olup 3 tarafı dükkânlarla çevrili. Bir nevi çarşı olarak düşünebiliriz burayı. O zamanın insanları sosyal ve kişisel ihtiyaçlarını bu agoradan gidermekteydi.

Ve artık son olarak mermer cadde üzerinde yürüdüğümüzde bizi büyük ihtişamı ile 24 000 kişilik Antik Tiyatro karşılayacak. Helenistik dönemde inşa edilmesine rağmen bütün heybeti ile hala ziyaretçilerini bekliyor.

Efes Antik Tiyatro

Bu antik kenti her yıl 1.5 milyon turist ziyaret ediyor. Yorucu ama bir o kadar keyifli olan Efes Antik Kenti sizi bekliyor :)

 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji son sınıf öğrencisi. Bölümünü severek okuyan ve bu alanda akademik kariyer yapmak isteyen biri. Tarih aşığı... Gezmek, okumak ve araştırmak onu tanımlayan 3 şey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir