Antakya Yöresel Tatlar Turu

Antakya yöresel tatlar turumuzda Antakya’nın tarihine ve muhteşem yemeklerine fazlasıyla doyacaksınız.

Kısaca, sabah saatlerinde uçakla Antakya’ya ulaşım sağlıyoruz ve hava limanında bizi bekleyen araçlarımıza binerek kahvaltı edeceğimiz noktaya doğru hareket ederek turumuza başlamış oluyoruz.

Turumuzda neler olduğunu merak edenler varsa hemen başlıyoruz. İlk olarak dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesini ziyaret ediyoruz. Mozaik müzesinin ardından dünyanın ilk mağara kilisesi olan St. Pierre kilisesini, Habib Neccar Camiisini, eski Antakya evlerini, Katolik ve Ortodoks Kiliselerini, Hatay Sinagogunu, uzun çarşıyı ve Defne(Harbiye)’yi ziyaret ediyoruz. Böylelikle Antakya’daki ilk turumuzu bitirip otelimize dönerek ikinci gün için enerji toplayabiliriz.

İkinci günümüze başlarken öncelikle otelde kahvaltımızı yapıyor ardından da araçlarımıza binerek ikinci ve son günümüzün tadını çıkaracağımız turumuza başlıyoruz.

İlk durağımız Türkiye’de bulunan tek Ermeni köyü olan Vakıflı köyüne eski köy yollarından ilerleyerek ulaşıyoruz. Sonrasında deniz kenarında bulunan Selevkos Antik Kentini ve halk arasında adı beşikli mezar olarak geçen antik dönemden kalma mezarları dolaşıp sonrasında dönüş yolculuğuna başlamak üzere hava limanına gidiyoruz.

Antakya gezimizin yemek ayağında neler olduğunu merak ediyorsanız aşağıya göz gezdirmeniz tavsiye edilir.

Oruk

Oruk

Aslında hemen hemen herkesin bildiği bir lezzet. İçli köfte diyenlerde var. Temel malzemelerini bulgur ve kıymanın oluşturduğu kızartılarak yenilen lezzetli başlangıç yemeği diyebiliriz.

Saç Oruğu

Saç Oruğu

Oruktan tek farkı yuvarlak ve ince oluşudur. Tabii bir de pişirme şekli de biraz farklı. Çünkü sıcak sac üzerinde pişirerek tüketiyorsunuz. Sıcak tavsiye edilir. :)

Yoğurt Aşı

Yoğurt Aşı

Bir çeşit çorba olan yoğurt aşı aslında yapımı çok kolay olmasına rağmen inanılmaz lezzetlidir. Yoğurt, pirinç, köfte ve nohuttan oluşan bir malzeme listesi bulunmaktadır.

Ekşi Aşı

Ekşi Aşı

Soğan, sarımsak, domates, salça, tuz ve suyla yapılan bir çorbanın en güzel ayrıntısı içinde oruk bulunması. Eminiz bir tabak daha isteyeceksiniz.

Aşür

Aşür

Uzun süre de pişen ama piştikten sonra da çok lezzetli olan bir yemek. Ana malzemeleri arasında, et, nohut ve buğdaydır. Aşür size biraz keşkeki andırabilir. Fakat lezzet olarak birbirlerinden bayağı farklılar.

Mumbar

Mumbar

Dünyanın en iyi dolmalarından biri olabilir diye düşünüyoruz. Sizce?

Kağıt Kebabı

Kağıt Kebabı

Havasından mıdır yoksa suyundan mıdır bilmiyoruz fakat Antakya’da her lezzet ayrı bir güzel.

Tepsi Kebabı

Tepsi Kebabı

Bir tepsinin en güzel hali bu olabilir.

Semirsek

Semirsek

Çiböreği andırdığı doğrudur. Fakat tamamen farklı bir lezzet.

Biberli Ekmek

Biberli Ekmek

Kesinlikle denemenizi düşündüğümüz lezzetlerden. Biberli ekmek yemeden dönmeyin. Yapımı da çok kolay. Eviniz de bile kolaylıkla yapacağınızı düşünüyoruz.

Kıyma Şiş

Kıyma Şiş

Adana ve Urfa kebabı anımsatıyor gibi fakat bu kıyma şiş. Karıştırmayalım. :)

Tavuk Şiş

Tavuk Şiş

“Tavuk şişi her yerde yeriz” dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat burası Antakya. Kesinlikle denemelisiniz.

Patlıcan Şiş

Patlıcan Şiş

Ezmesini bilen bilir. Birde şişe geçirilmiş halini denemenizi tavsiye ediyoruz.

Mezeler

Mezeler

Sofralarımızın vazgeçilmezlerinden. Sizce de tüm masalara yakışmıyorlar mı?

İrmik Helvası

İrmik Helvası

Sevmeyenini görmedik.

Konak Tatlısı

Konak Tatlısı

Antakya’nın tatlı mı tatlı lezzetlerinden. Çok seveceksiniz. Fakat favorimiz bir altta.

Künefe

Künefe

Antakya’nın vazgeçilmezlerinden. O bir KÜ-NE-FE.

 

Jolly Tur ile siz de bu muhteşem tura katılmak istiyorsanız hemen buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Sporcu, Aşçı, Barista ve Blogger. O değil de çok ilginç özelliklerim var fakat daha ben bile ne kadarını keşfettim emin değilim. Varsa bildiğiniz ya da gördüğünüz, feel free to share ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir