Anneler Günü Yemeği İçin 7 Mekan Önerisi

Dünyada en kıymetli varlığı annedir. İşte, kıymetli annelerimize sevgimizi göstermek ve anneler gününde onları unutmadığımızı hatırlatmak için annelerimizi götüreceğimiz güzel mekan ile bugünü daha da özelleştirin.

İşte anneniz ile geçireceğiniz güzel bir anneler günü için 7 enfes mekan önerisi:

1) Karaköy Mums Cafe

Fransız geçidinde bulunan Mums Cafe iki kardeşin işlettiği güzel mi güzel, sıcacık bir kafe. Bilinenin aksine kafenin ismi mams diye okunmuyor, yazıldığı gibi okunuyor. Çünkü İsveççe mums ”lezzetli” manasına geliyor. Neden mi Mums? Uzun yıllar İsveç’te yaşamış iki kardeş orada sevdikleri, lezzetli yemekleri kafelerinde yapıyorlar.

Hem kafenin ismi hem de anne kızın mutfakta aşkla çalışmaları sebebiyle mekana bir anne eli yakıştırması yapılmıştır. Tüm yemekler, tatlılar, kahvaltılıklar çalışanların elinden çıkar. Hele ekşi mayalı ekmekten yaptıkları tost bir harikadır. Bunun yanında özellikle limonata ve özel yapım kahvesini denemelisiniz. Anneler gününde en güzel öğün kahvaltıyı bu mekânda yapabilirsiniz.

2) Velvet Cafe

Hayatınızda kaç mekân sizi mest edebilir bilmiyoruz, ama anneniz ile bu mekâna gittiğinizde ayrılırken artık oranın kapısını aşındıracağınızdan emin olabilirsiniz. Burayı anneler gününde kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Oldukça mütevazı olan bu kafenin havası ağırlıklı olarak size 80’li ve 90‘lı yılları hatırlatacak, antika eşyalarla dekore edilmiş mekanda aynı zamanda oturduğunuz koltuk dahi antika eşya olarak satılık, hoş… Galata’ya yakın olan bu kafenin özelikle Türk kahvesi eşliğinde helvasını denemelisiniz.  Kafe bütçeye de oldukça uygun.

3) Armada Teras Restaurant 

Tarihi yarımada da hem denizin eşsiz güzelliği hem de tarihe tanıklık etmiş Sultanahmet’in manzarasında akşam yemeği yemelisiniz. Osmanlı ambiyansı ile akşam yemeğinde şefin soğuk çilingir tepsisiyle başlayıp hünkâr sahanıyla devam eden yemek karışık tatlı tabağı (özellikle vişneli baklava)  sonrası Türk kahvesi ve likör ile sonlandırabilirsiniz. İnsanın hem gözünün hem de karnının doyarken ruhunun doyması önemlidir bu mekân tam anneler gününe özel.

4) Çikolata Dükkânı Moda 

Moda’nın sevimli bir ara sokağında yer alan bu minik dükkân sizi ve annenizi çok mutlu edecek. Unutmayın kadınların mutluluk sırrı çikolatadır! Burada iliklerinize kadar mutlu olabilirsiniz, tatlıları bir harika özelikle asuman çikolatasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Güne kahvaltı ile başlayıp öğlen kahve ve tatlı için rotanız çikolata dükkânı olsun. 

5) Müzelik Cafe

Annenizi biraz geçmişe götürmek isterseniz ve kendisi eskiye özlem duyuyorsa bu mekan tam nokta atışı. Anneannemizin kullandığı fincanlarda kahve içmek, eski tarz koltuklarda ve sıcacık sobanın yanında oturmak çok keyifli. İçerisi antika dekorlarla dolu. Tuvalet bile çok farklı döşenmiş. Türk kahvesinin yanına koydukları çokomel de hoş bir fikir. Özellikle kahvaltısı çok çeşitli.  Dışarıdan gördüğünüz anda diğer yerlerden farklı olduğunu size hissettiriyor. Memnun kalacağınızdan eminiz.

6) Antik Köy Çatalca

Biraz İstanbul’un karmaşasından uzaklaşmak ister misiniz?  O halde sizi Antik Köye alalım. İster sobada ekmeğinizi kızartıp kahvaltı edebilir, ister öğlen etlerinizi kendiniz pişirip yiyebilirsiniz. Emin olun etleri çok lezzetlidir. Mis gibi bir havada huzurlu ve iyi bir gün geçireceksiniz.

7) Eşraf Lokantası

Kahvaltıyı kaçırdığınıza üzülmeyin! Fiyatları lezzetlerine göre uygun olan yemekleri gerçekten leziz bir yere götüreceğiz sizi. Türk mutfağının seçme lezzetleri sunulan bu mekanda kuzinede ve meşe odunu ateşinde yemekler pişiriliyor. Böylesi mekânlar zor bulunur. Tencere ve fırın yemekleri başarılı. Yine odun ateşinde közde yaprak döneri var. Klasik pideler, lahmacun ve Karadeniz pide çeşitleri ile menü zenginleştirilmiş. Tam annenize layık bir sofra değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir