Anıtkabir Ziyareti: 29 Ekim’de Ankara’ya Gidecekler İçin Anıtkabir Rehberi

Anıtkabir, Ankara gezi rotası içerisinde birçok tarihi ve kültürel durak arasında olmazsa olmazlardan biri. Ankara turu yapacaklar ya da gezi planlarına Ankara’yı uzun zamandır dahil etmek isteyenler için daha farklı ve anlamlı bir yazı yazmak istedim. Bildiğiniz gibi 29 Ekim bu yıl pazartesi ile birleşiyor ve 3 günlük bir tatil yapma imkanı veriyor. Bu 3 günlük tatilde nereye gideceğini hala planlamayanlar için benim önerim Ankara… Ankara gezisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’i ziyaret etmek isteyenler, bu yazıda Anıtkabir’e dair tüm detayları bulabilirsiniz.

Anıtkabir

Anıtkabir

Ankara gezi rotaları arasında ilk sırada yer alan Anıtkabir, Ankara Anıttepe’de (eski adıyla Rasattepe) bulunuyor. 29 Ekim, 30 Ağustos, 23 Nisan, 19 Mayıs ve 10 Kasım tarihlerinde unutulmaz anlar yaşayacağınız Anıtkabir’i görmediyseniz önerim 29 Ekim tatili olacak. Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve Türk İnkılâplarının büyük önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahını bu anlamlı günde ziyaret etmek isteyenler için gelin Anıtkabir’i biraz yakından tanıyalım.

Anıtkabir hakkında kısa kısa;

♦ Anıtkabir’in yapımına 9 Ekim 1944 tarihinde başlandı ve 9 yılda tamamlanarak son haline 1953 senesinde kavuştu.

♦ Anıtkabir’in alt katında yer alan Atatürk’ün naaşı yüzü kıbleye bakacak şekilde defnedildi.

♦ Anıtkabir’in mimari projesi için tüm dünyadan 49 proje yarıştı. Galip gelen ise Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’nın “25” numaralı projesi oldu.

♦ Atatürk’ün yıllar önce bir gezi sırasında Rasattepe’yi gezerken “Bu tepe ne güzel bir anıt yeri”dediği söylenir. İşte bu söz, Anıtkabir’in bugünkü yerini belirlemiştir.

Anıtkabir ve Bayrak

♦ Anıtkabir, 4 kısımdan oluşuyor. 1. kısımda Bu kısımda toprak seviyesi ayarlaması yapılmıştır. Ayrıca Atamızın kabirine doğru uzanan aslanlı yoldaki istinat duvarı yapılmıştır.Yaklaşık olarak 1 yıl sürmüştür.

♦ Anıtkabir’in mimarisinde Selçuklu ve Osmanlı izleri görülür. Dış cephelerde, çatı kısımlarında ve kulelerde Selçuklu taş işçiliğinde testere dişi olarak adlandırılan bordür bulunur. Anıtkabir’deki süsleme detayları onu dönemin en iyi mimari örneklerinden biri yapmaktadır.

♦ Atatürk’ün kabrine ulaşan 262 metrelik yolda ’24 Oğuz boyunu’ temsil eden aslanlar yer alır. Aslan figürlerinin çift olması ‘birlik ve beraberlik’ kavramına vurgu yapmaktadır.

♦ Anıtkabir’in bahçesinde kullanılan ağaçların tümü kısa boyludur. Bu detay, Anıtkabir’in bulunduğu tepenin de yüksekliğinden yararlanılarak Ankara’nın belli başlı yerlerinden görülmesi için düşünülmüştür.

Anıtkabir Görülecek Yerler Rehberi

Anıtkabir ziyaretinizde iyi bir plan yapmalısınız çünkü burası 750.000 metrekare alana yayılmış büyük bir yer. Bu yüzden bir tam günü Anıtkabir gezisi için ayırın derim. Böylece her yeri, tüm detaylarıyla görebilirsiniz. Anıtkabir iki ana bölümden oluşur. İlki Barış Parkı ve Anıt Bloku, ikincisi ise Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole.

Barış Parkı

Anıtkabir ziyaretine Barış Parkı ile başlayabilirsiniz. Barış Parkı Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” özdeyişinden ilham alınarak, Türkiye’den ve yurt dışından getirilen fidanlarla yapılmış. Barış Parkı’nda yaklaşık 48.500 adet ağaç ve bitki türü bulunuyor.

Anıt Bloku

Anıtkabir gezi duraklarına ikonik simgeler ile devam ediyoruz. Anıt Bloku içerisinde Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole yer alıyor.

Aslanlı Yol

Anıtkabir Aslanlı YolAnıtkabir’in simgesi konumuna gelmiş Aslanlı Yol,  262 metre uzunluğuna sahip. Yol üzerinde her iki yanda 24 aslan heykeli yer alıyor. Heykellerin özelliği, Atatürk’ün Türk ve Anadolu tarihine verdiği önem nedeniyle Hititlerin sanat üslubu yapılmış olması. Aslanlı Yol’un dikkat çeken başka bir özelliği de zemin taşlarının asimetrik olmasıdır. Bu detay, yolun sürekli dikkatini çekip ona odaklanacağınız için Ata’ya giden yolda başınızın öne düşmesinden dolayı saygı içermektedir.

Hürriyet Kulesi

Aslanlı Yol’un sol başında yer alan Hürriyet Kulesi birçok sembolü bünyesinde barındırıyor. Kulede elinde kağıt tutan melek ile şaha kalkmış bir at bulunuyor. Melek, bağımsızlığın kutsallığını, elindeki kağıt “Hürriyet Beyannamesi”ni sembolize ediyor. At ise hürriyet ve bağımsızlık sembolü olarak karşımıza çıkılıyor.

İstiklal Kulesi

Aslanlı yolun sağ başında yer alan İstiklal Kulesi’nde ise iki eliyle kılıç tutan bir genç ve kaya üzerine konmuş kartal figürü yer alıyor. Kartal, mitolojide ve Selçuklu sanatında gücün ve bağımsızlığın sembolü olarak tasvir ediliyor. Kılıç tutan genç ise istiklali savunan Türk milletinin temsili.

Anıtkabir Kadın HeykeliKadın Heykel Grubu

İstiklal Kulesi’nin önünde yer alan Kadın Heykel Grubu, ulusal giysiler giymiş üç kadından oluşuyor. Başak demetlerinin meydana getirdiği çelenk sembolün Türkiye’nin bereketli topraklarını simgeliyor. Soldaki kadın, ileri uzattığı elindeki kapla Atatürk’e Allah’tan rahmet diliyor.

Erkek Heykel Grubu

Hürriyet Kulesi’nin önünde yer alan Erkek Heykel Grubu, Türk askerini temsil ediyor. Ayrıca heykeldeki erkekler Türk gençliğini ve aydın insanı ve Türk köylüsünü sembolize ediyor.

Tören Meydanı

Aslanlı Yolun sonunda yer alan Tören Meydanı’nın özelliği yerlerin siyah, kırmızı, sarı ve beyaz renkte traverten taşlardan oluşan 373 adet halı ve kilim deseniyle bezenmiş olması.

Anıtkabir Mehmetçik

Mehmetçik Kulesi

Aslanlı Yolun bittiği yerde başlayan Mehmetçik Kulesi’nde cepheye gidecek bir askerin evinden ayrılışı anlatılıyor. Mehmetçik Kulesi’nde ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün Mehmetçik ve Türk kadınları hakkında söylediği özlü sözler yer alıyor.

Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi

Milli mücadele ve inkılâplar konulu Türkçe ve yabancı dillerde kitapların bulunduğu Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi de görülecek yerler arasında. Kütüphane girişleri hafta içi 09.00-12.30 / 13.30-17.00 saatleri arasında.

Zafer Kulesi

Zafer Kulesi’nin duvarlarında Atatürk’ün en önemli üç zaferinin tarihi ve zaferle ilgili özlü sözleri yazılı. Ayrıca kule içerisinde 19 Kasım’Da Atatürk’ün naaşını Dolmabahçe Sarayı’ndan alarak Sarayburnu’nda donanmaya teslim eden top arabası sergileniyor.

Anıtkabir Kolonları

İsmet İnönü Lahti

Batı Cephesi komutanı ve Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün sembolik bir lahdi bulunuyor Anıtkabir’de. İsmet İnönü’nün mezar odası ise alt katta yer alıyor.

Barış Kulesi

“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünün ana temaya alındığı kabartmalarla ile bezenen Barış Kulesi’nde ayrıca çiftçilik yapan köylüler ve onları koruyan bir askerler resmedilmiş.

23 Nisan Kulesi

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını temsil eden kulede TBMM’nin açılışını temsil eden kadın figürü yer alıyor. Kulede ayrıca Atatürk’ün 1936-1938 yılları arasında kullandığı Cadillac marka otomobili sergileniyor.

Anıtkabir Bayrak DireğiBayrak Direği

Anıtkabir’deki bayrak direğinin özel bir yeri var. Avrupa’daki tek parça çelik bayrak direklerinin en yükseği olan bayrak direğinin kabartmasında meşale, kılıç, miğfer, meşe ve zeytin simgeleniyor.

Misak-ı Milli Kulesi

Misak-ı Milli Kulesi’nde birlik ve beraberliğin simgelendiği kabartmalar yer alıyor. Kulede ayrıca Anıtkabir’deki törenlere katılan heyetlerin özel defteri imzalamaları için imza kürsüsü ile fotoğraflar yer alıyor.

Anıtkabir Atatürk Müzesi

Anıtkabir Atatürk Müzesi’nde Atatürk’ün kullandığı eşyalar ve kendisine hediye edilen armağanlar ve giysileri görmek mümkün. Ayrıca Atatürk’ün madalya ve nişanları ile manevi evlatlarından A. Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen’in müzeye armağan ettikleri Atatürk’e ait eşyalar da sergileniyor.

Anıtkabir Atatürk Müzesi

İnkilap Kulesi

Prof. Dr.Yılmaz Büyükerşen’in yaptığı Atatürk’ün gerçek boyutlarında balmumu heykeli ile en çok ilgi gören kısımlardan biri İnkilap Kulesi. Kulede ayrıca Atatürk’ün giydiği elbiseler de sergileniyor.

Cumhuriyet Kulesi

Cumhuriyet Kulesi içerisinde Atatürk’ün öğrenim gördüğü Manastır Askeri İdadisi ile Sivas ve Erzurum Kongre binaları ve I. T.B.M.M. binalarının maketleri ve o dönemlere ait fotoğraflar yer alıyor.

Sanat Galerisi

Cumhuriyet Kulesi ve Müdafaa-i Hukuk Kuleleri arasında yer alan bu bölümde Atatürk’ün özel kitaplığı bulunuyor. Ayrıca çeşitli yağlı boya tablolar sergilenirken Milli Mücadele ve Anıtkabir konulu belgesel filmleri de gösteriliyor.

Akşam Vakti Anıtkabir Işıklandırması

Müdafaa-i Hukuk Kulesi

Kule içinde “Atatürk ve Milli Mücadele” konulu sergiler düzenleniyor. Ayrıca Atatürk’ün öğrenim gördüğü Harbiye Mektebi’nin maketi de burada yer alıyor.

Kabartmalar

Anıtkabir gezisinde görülecek önemli kabartmalar arasında Sakarya Meydan Muharebesi ve Başkomutan Meydan Muharebesi kabartmaları yer alıyor.

Mozole

42 basamaklı çıkarak ulaşılan mozolede ilk görülen “hitabet kürsüsü” oluyor. Kürsüde Atatürk’ün “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözü yer alıyor. Mozolenin etrafında görülenler arasında Atatürk’ün Türk gençliğine hitabı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 10. yıl dönümünde söylediği nutku yer alıyor.

Anıtkabir Mozole

Şeref Holü

Anıtkabir’in en önemli yeri kuşkusuz şeref holü oluyor. Bronz kapıdan girilerek ulaşılan şeref holünde Atatürk’ün 29 Ekim 1938 tarihli Türk ordusuna son mesajı, solda ise 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Atatürk’ün ölümü üzerine yayınladığı taziye mesajı yer alıyor. Girişin tam karşısında, büyük pencerenin yer aldığı nişin içinde, Atatürk’ün sembolik lahdi bulunuyor. 40 ton ağırlığındaki lahdin etrafı beyaz Afyon mermeri ile kaplıdır. Şeref holünün zemini Adana ve Hatay’dan, yan duvarları ise Afyon ve Bilecik’ten getirilen kırmızı, siyah, yeşil ve kaplan postu mermerlerle kaplı.

Mezar Odası

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz naaşı, mozolenin zemin katında doğrudan doğruya toprağa kazılmış bir mezarda bulunuyor. Mozolenin birinci katı olan şeref holündeki sembolik lahit taşının tam altında bulunan mezar odası Selçuklu ve Osmanlı mimari stiline sahip.  Mezar odasının ortasında kıble yönünde kırmızı mermer sanduka yer alıyor. Bu sandukanın çevresinde bütün illerden ve KKTC’den gönderilen toprakların konulduğu pirinç vazolar bulunuyor.

Alagöz Karargah Müzesi

2 katlı bina olan müzede giysi, kitaplık, mutfak, kurmay odası gibi 12 farklı oda yer alıyor. Sakarya Savaşı’nda cephe karargahı olarak seçilen Alagöz Köyü’nde yer alan çiftlik evi de karargah olarak kullanılmış.

Anıtkabir Müzesi

Anıtkabir Ziyaret Saatleri

01 Şubat – 14 Mayıs: 09:00 – 16:30

15 Mayıs – 31 Ekim: 09:00 – 17:00

01 Kasım – 31 Ocak: 09:00 -16:00

Anıtkabir ziyareti sırasında kalacağınız ekonomik Ankara otelleri için tık tık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir