Andersen Masallarının Şehri Kopenhag

Kopenhag ve Büyülü Dünyası

Birçoğumuz onun masalları ile büyümüş, onun masalları ile rüyaya dalmışızdır. Kimden mi bahsediyorum, tabii ki Danimarkalı yazar Andersen’den ya da çocukluğumuzdan hatırladığımız haliyle; Andersenden Masalları. Kopenhag’a doğru yol alırken geldi birden aklıma Andersen’in çok sevdiğim ‘Gezmek yaşamaktır’ sözü. Gerçekten de öyle galiba. Durup düşündüğümde benim için de yaşadığımı en çok hissettiğim anlar seyahatte olduğum zamanlar. Özellikle de hiç bilmediğim bir ülkeyi keşfe doğru yol alıyorsam, şu an olduğu gibi.

Uçaktan iner inmez sizi Kopenhag’ın ahşap kokulu sıcacık havalimanı karşılıyor. O ahşap kokusu, duvarlardaki ahşap kaplamalar bir anda sizi sarıp sarmalıyor ve şahane geçecek bir tatilin ilk sinyallerini veriyor gibiydi. Uzun bir pasaport bekleyişinin ardından şehir merkezine gitmek üzere yola koyulduk.

Kısa bir metro yolculuğunun ardından şehir merkezine ulaştık. Karanlık bir gökyüzü ve neredeyse dondurucu denilebilecek bir soğuk bizi karşıladı. Ancak şehir o kadar renkli ve canlıydı ki cıvıl cıvıl sokaklar havanın sıkıcılığını hissettirmemek için çabalıyor gibiydi sanki.

Oldukça büyük bir şehir olan Kopenhag’da yapılacaklar listemiz bir hayli uzun, o yüzden planlı olmakta fayda var diye düşündük ve şirin bir kafeye oturduk. Bir yandan kahvemizi yudumlayıp bir yandan da gezi planımızı hazırladık. Şehirde ilk etapta dikkatimi çeken en güzel yanlarından bir tanesi oldukça düz olması. Bu da demek oluyor ki tüm şehri yürüyerek gezebileceğiz. Eğer siz yürümeyi çok tercih etmiyorsanız burası tam bir bisiklet cenneti, bisikletinizi kiralayıp keyifli ve güvenli bir şekilde de gezebilirsiniz.

Kopenhag’da Gezilecek Yerler

Avrupa’nın trafiğe kapalı en uzun alışveriş caddesi Stroget burada bulunuyor, hatta o kadar uzun ki mağazalara girip çıkarsanız bir günde bitiremezsiniz benden söylemesi.
Bu yürüyüş esnasında karşınıza çıkacak olan ‘Frellsen Chokolade’ nin enfes çikolatalarının tadına mutlaka bakmalısınız. Benim favorim kesinlikle içi marshmallowlu olan. Yine aynı güzergahta ilerlerken eski bir gözlem kulesi olan ‘Round Tower’a çıkabilir, bu büyüleyici güzellikteki şehri bir de tepeden görebilirsiniz. Hatta tepe tırmanış sırasında solunuzda kalan kütüphaneyi gezerek hem kısa bir mola verebilir, hem de raflar arasında kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

Sırada, görür görmez kendinizi bir kartpostal resmine bakıyormuş gibi hissedeceğiniz ’Nyhavn’ yani yeni limana gitmek olmalı. Nehrin etrafına dizilmiş rengarenk binalar, nehrin üzerine yer alan her biri birbirinden güzel ahşap tekneler arasında gezerken kendinizi bir anda bir masalın başkahramanı gibi hissediyorsunuz. Eğer şanslıysanız sokak sanatçılarının keyifli müzikleri eşliğinde kendinizi tarif edilemez bir huzurla dolu hissedebilirsiniz. Burada tatlı bir yorgunluk molası vermek isterseniz pek çok seçeneğiniz var.

İster yan yana sıralanmış kafelerden birine oturun, isterseniz de kokusuyla sizi kendine çeken ’Rajissimo’ da İspanyolların meşhur tatlısı churros, klasik Belçika waffle ya da tazecik külahlarda sunulan dondurmanın tadına bakın. ‘Nyhavn’ı geçip sahil boyunca ilerlerseniz oldukça uzun bir yürüşün ardından şehrin simgesi olan ‘Little Mermaid’ heykeline ulaşıyorsunuz. Ancak söylemeden geçemeyeceğim, eğer hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız beklentinizi fazla yüksek tutmamalısınız. Dönüş yolunda ise aynı yolu izlemek yerine, şayet fazla üşümediyseniz biraz daha içerilerden ilerleyerek şehrin kuzeyinde yer alan göletler ve parklar bölgesini gezebilirsiniz.

Kopenhag’ın ilk yerleşim yeri olan ve Slotsholmen Ada’sında yer alan Christianborg Saray’ı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Aynı zamanda parlamento ve adliye binaları da burada yer alıyor. İçinde kraliyet mücevherlerinin de sergilendiği ‘Rosemborg Kalesi’ ise görülmesi gereken yerleden bir tanesi.

Veee tabiki serbest bölge olarak bilinen ‘Christiania’, Kopenhag sınırları içerisinde yer almasına rağmen 1971 yılından beri özerk olan özgürlükler bölgesi. Buraya geldiğinizde kendinizi bir anda başka bir dünyada buluyorsunuz. Her biri bir sanat eseri niteliğinde grafittilerle süslenmiş duvarlar, özgün tasarım heykeller ve fotoğraf çekmenin yasak olduğu sokaklar sizi bir anda farklı bir boyuta taşıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse benim çok tarzım olan ve gezmekten keyif aldığım bir yer değil, ama tabi ki mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Eğer içinizde bir hippi sevdası varsa ya da alternatif takılmayı seviyorsanız burası tam size göre.

Kopenhag’da Yeme İçme

Biraz da yeme içmeden bahsedelim. Kopenhag diğer Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda oldukça pahalı, üç öğün dışarıda yemek, bütçenizi biraz zorlayabilir. Ancak şehir merkezinde öyle güzel bir yer var ki orayı keşfettiniz mi bir daha başka bir yerde yemek yemek istemeyeceksiniz. İşte orası tek katlı iki binadan oluşan ’Torvehallerne’. Burası sushiden pizzaya, tazecik ekmeklerden sağlıklı kahvaltı alternatiflerine birçok şeyi aynı anda bulabileceğiniz enfes bir yemek yeri.

Torvelhallerne’de yüksek tabure ve masalarda oturarak salaş bir ortamda nispeten daha uygun fiyatlı ve tadına doyulmaz yemekler yemek, kahvaltılar etmek istiyorsanız istikametiniz ‘Torvehallerne’ olmalı. Eğer sushi seviyorsanız hemen girişte yer alan ‘Sushi Love’a mutlaka uğramalısınız. Hayatımda yediğim en iyi sushiydi diyebilirim. Burayı o kadar sevdik ki ertesi gün gözümüzü açar açmaz kendimizi yine burada bulduk. Ama bu sefer fırından yeni çıkmış mis kokulu ekmeklerin, chia pudinglerin, granolalı yoğurtların arasında bulduk. Bir ekmek sevdalısı olarak tazecik ekmeklerin arasında adeta kendimi kaybettim ve bol tahıllı ekmeklerden birer ikişer yemeye koyuldum. Ayrıca burada, yemek yemenin dışında tazecik meyve sebzelerden peynire, şarküteriden et ürünlerine mutfağınızın birçok ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Eğer biraya özel bir merakınız varsa Carlsberg’in fabrikasını da listenize yazmalısınız. Biz burayı biraz kaybolduktan ve oldukça uzun bir yol yürüdükten sonra bulduğumuzdan mıdır bilmem, pek de beklentilerimizi karşılamadı. Ama yine de bir bardak bira tadıp oldukça az seçenekli menüden bir şeyler seçerek mini bir mola verebilirsiniz.

Kopenhag’da mutlaka gezilmesi gereken yerleden biri de Tivoli Bahçeleri ancak bizim orada olduğumuz tarihlerde ‘Halloween’ kutlamaları hazırlıkları için kapalıydı ve ne yazık ki gezemedik. Umuyorum bir yaz mevsiminde bir daha gelme şansım olur ve bu sefer burayı da gezebilirim.

Listenizdeki görülmesi gereken tüm yerleri tamamladıysanız ve boş zamanınız kaldıysa İsveç’in üçüncü büyük şehri olan Malmö’ye geçebilirsiniz. Biz Kopenhag’ı doyasıya yaşamak istediğimizden geçmedik, ama yaklaşık 45 dakikalık bir tren yolculuğu ile iki ülkeyi birbirine bağlayan köprüden geçerek Malmö’ye ulaşabilirsiniz.

Bir şehirde aynı anda kaç güzellik bir arada bulunabilir derseniz Kopenhag’ı görmeden bu soruya cevap vermeyin derim. Burası o kadar eşsiz güzelliklerle dolu ki.. İster nehir kenarında yürüyüş yapın ister deniz ya da kendinizi geçmişin izleri arasına bırakın kısa bir sürede andan kopun ve tarihi saraylarda gezinin. Daha fazlasını mı istiyorsunuz o zaman şahane sanat eserlerinin yer aldığı müzeleri gezebilir, parklarda çimenlere uzanıp kitap okuyabilir, ya da cıvıl cıvıl sokaklarda dolaşıp kalabalığa karışabilirsiniz. Uzun zamandır beni bu kadar etkileyen, kendine hayran bırakan bir şehir olmamıştı sanırım. Gözümün önünde eşsiz manzaralar, aklımda şahane anılarla veda ediyorum bu güzel İskandinav şehrine, bisiklete binmeyi öğrenmiş biri olarak bir yaz mevsiminde tekrar görüşmek üzere Kopenhag…

Ne demiş Amin MaaloufUzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama.’ Ben de önüme çıkan hiçbir seyahat fırsatını kaçırmayaya çalışıyorum. Çünkü her bir seyahat yeni bir deneyim, hem kendinizi hem de farklı hayatları keşfe çıktığınız keyfi bir serüven…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

2013 yılında Tarih Bölüm'ünden mezun olduktan sonra tarih, gelenekler, en çok da yeni yerler keşfetme ve yemek aşkı ile 2014 yılında ucanmutfak.com adlı blogumu kurdum. Böylelikle hayata dair en büyük tutkularımı herkesle paylaşabilme imkanı yakalamış oldum. İş hayatından fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye, yeni yemekler denemeye ve bu keşiflerimi blogumda paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir