Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam Avrupa’da gezilmesi görülmesi gereken en önemli şehirlerden bir tanesi. Amsterdam‘a Türkiye’den birçok havayolu şirketi uçmaktadır. Uçuş fiyatları dönem dönem değişmekte olup benim şimdiye kadar gördüğüm en uygun fiyat Onur air’da. Onur air ile ilgili kafamda bazı soru işaretleri vardı, fakat Amsterdam-İstanbul uçuşu sonrası soru işaretleri gitti. Pilotlarının askeri personel emeklisi olması ve kendi teknik bakım hangarının olması beni rahatlattı. Kalkışta, havada ve inişte hiç sorun yoktu. Evet uçaklar çok yeni değil, koltuk aralığı kötü, fakat ekonomik uçmak için engel değil. Neyse İstanbul-Amsterdam arası yaklaşık 3,5 saat sürmekte olup Schengen vizesine tabi olan bu şehri tanıyalım.

Amsterdam

12.yüzyılda Amstel Irmağı’nın kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda’nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Adı, ilk kurulduğu zamanlarda Amstel Irmağı’nın üzerine kurulan su bendi “dam” olan Amstelredame zamanla Amsterdam olmasından gelir.

Amsterdam Hakkında Genel Bilgiler

Amsterdam turistler için en ideal şehirlerden biri. Şehrin mimari yapısı, doğal güzellikleri ve farklı kültürü Amsterdam’ı cazip kılan etmenlerin başında geliyor. Amsterdam kışları oldukça soğuk bir şehir olduğu için eğer Amsterdam turu düşünüyorsanız tercihinizi ilkbahar ya da yaz aylarında yapmanızı öneririz.

Amsterdam’da Ulaşım

Havaalanı ile Amsterdam Central Tren İstasyonu  arası yaklaşık 20 km ve 4€’luk bir tren bileti ücreti var. Tren istasyonu Ünlü Dam Meydanına çok yakın. Yürüyerek çok rahat gidebilirsiniz.

Amsterdam bisiklet dostu bir şehirdir. Şehirde bisiklet yolları ve bisiklet park alanlarıyla “bisiklet kültürü”nün geliştiği bir merkezdir. Hayatımda ilk defa o kadar çok bisikleti Amsterdam’da gördüm.

Amsterdam

Şehirde 2 milyon üzeri bisiklet bulunduğu tahmin edilmektedir. Ancak bisiklet hırsızlığı oldukça yaygındır. Bu yüzden bisiklet sahiplerinin büyük kilitlerle bisikletlerini hırsızlara karşı koruma eğilimi vardır. Şehir içinde araç kullanmak tercih edilmez, çünkü park ücretleri oldukça yüksektir. Ayrıca şehri yürüyerek ya da bisikletle gezmenizi öneririm. Bisiklet kiralama ise saatlik, 3 saatlik ve günlüktür. Fiyatlar 3€-20€ arasında değişmekte.

Birçok cadde ve sokak araç trafiğine kapatılmıştır. Toplu taşıma otobüs ve tramvaylar ile sağlanır. Şehirde dört metro hattı bulunmakta, beşinci hat ise yapım halindedir.

Amsterdam

Kent kanalları artık çoğunlukla yük ya da yolcu ulaşımı için değil, tekne gezintileri için de kullanılıyor. Amsterdam Ana Tren İstasyonu’ndan ve kentin öteki bir iki yerinden kalkan 40-50 kişilik gezinti tekneleri ile kentin kanalları gezilir. Bunun dışında özel tekneler ve pedallı 4 kişilik tekneler “su bisikletleri” de kanal gezileri için kullanılır. Kanal gezisi fiyatları 9-15 € arasıdır.

Amsterdam’da Konaklama

Amsterdam’da konaklama için birçok alternatif mevcut, fakat ücretleri pek de uygun değil, yani ülkemizde Ege ve  Akdeniz’de her şey dahil 4-5 yıldızlı bir otele gecelik 40€ civarı bir fiyat ödediğimizi düşünürsek. Amsterdam’da özellikle yazın fazla alternatifiniz olmuyor. Şehre çok fazla turist geldiğinden her yer doluyor ya da fiyatlar şişiyor. Yani şehir merkezine yakın sıradan otel fiyatı  kişi başı gecelik 50€ civarı. Tabiki de hostel ve apart seçenekleri de mevcut. Hostellerde yatak fiyatı ortalama 15€ civarında.

Hotel Abba/Amsterdam

Benim size önereceğim yerler olarak Abba Otel (2 kişi 90€ kahvaltı dahil)-Hotel la Boheme aynı fiyat-Hostel olarak ta Budget-Stoyakay (15 € kahvaltı dahil)

Amsterdam’da Ne Yenir?

Amsterdam’da sabah kahvaltıları çoğu konaklama yerlerinde verilmektedir. Hollanda deyince akla ilk gelen peynir olup  büyük marketlerde ya da Simit Sarayında simit-poğaça-kruvasan bulabilirsiniz. Öğle ve atıştırmalık için Burger King, Mc Donalds (Menü 7-10€)-ya da patato dedikleri patates kızartması yaygındır.

Amsterdam Yemek

Dilerseniz Dam Meydanı ile Merkez Tren İstasyonu arasında bulunan ve Arapların ya da Türk arkadaşların işlettiği birçok yerde helal kesim dedikleri, fakat pek beğenmediğim döner kepaptan yiyebilirsiniz. (Bursalı olarak İskenderden sonra nasıl beğenirim :) Fiyat Dürüm+kola 9€..

Bu tarz mekanlara örnek ve tavsiyem İbo döner, Kebap, Kısmet, Sefa Grill, Mercan, Aspendos.
Akşam yemeklerini ise yine Türk büfe kafelerinde ekonomik olarak geçirebilirsiniz ya da biraz daha pahalı olarak Ankara Restaurant, Atakan Restaurant, Şahan Restaurant ve Divan’ı tercih edebilirsiniz. Başka bir alternatif olarak da unutulmaz bir akşam yemeği düşünenler için teknede 2-3 saat süreli bir ziyafet, bunun bedeli ise yetişkinler için 50-100€, çocuklar için 25-50€.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Dam Meydanı, Kraliyet Sarayı, Anne Frank House, Rijks Museum, Van Gogh Müzesi, Amsterdam Müzesi, Sex Müzesi, Red Light, Çiçek Pazarı, Museum Plein, Madame Tussauds Müzesi, Merkez Tren İstasyonu, Zuiderkek, Tropen Museum, Hash Marihuana Museum, De Goover, St.Nicolaas Kerk, Torture Museum, Amstel Park, Coster Diamonds…

Duran Adam

Amsterdam’a gidecek birçok arkadaşın ”Bay bayan fark etmez” en çok merak ettiği yerlerin başında Red Light olduğunu biliyorum. Red Light’la ilgili fazla bir şey  yazmak istemiyorum, (Özelden sorabilirsiniz :) fakat özellikle erkeklerin mutlaka görmesi gezmesi gereken bir yer. Adamlar uçmuş, çocuklu ailelerin ya da bayanların burada gezip, alışveriş yapması bana biraz tuhaf geldi açıkçası.

Red Light

Kısacası Avrupa’da en beğendiğim şehirlerden birisi Amsterdam, özellikle kanalları, bisikletleri, müzeleri ve çiçeklerle bezenmiş sokakları ile mutlaka görülesi gereken bir yer.

ı'am amsterdam

Amsterdam için en az 3 gün ayırmalısınız. Şehrin keyfine varın… Yenirotalar’da buluşmak üzere…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seven,şimdiye kadar 25 ülke-90 şehir gezmiş ve gezmeye devam eden,gezilerini tüm detayları ile www.yenirotalar.com adresinde toplayıp,ekonomik gezinin yanında,fiyat bilgileri-pasaport,vize detayları ile yeni gezginlere yol göstermeye çalışan bir gezgin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir