Amsterdam Lâle Bahçeleri

Güzelliği ve zarafeti ile tüm kültürleri tüm insanları etkilemiş olan çiçekten öte bir çiçek, lâle… İstanbul’dan sonra Amsterdam’ın da büyük simgelerinden biri haline gelmiş olan bu efsanevi çiçek her iki ülkede de festivallere konu olmuştur. Hollanda’nın lâle ile tanışmasının hikâyesi 16.yüzyılın son dönemlerinde Kanuni Sultan Süleyman’ın büyükelçisinin tıbbi bitkiler konusunda araştırma yapan Clusius‘a ilk lâle soğanlarını hediye etmesi ile başlamıştır.

İlk lâle soğanlarının Hollanda’ya ayak basmasının ardından halk arasında Lâle Çılgınlığı denilen ilginç bir dönem başlamış. Bir ev fiyatına küçük bir lâle soğanının satıldığına dair şeyler dahi duyulmuş.

Lâlenin diyardan diyara gezme hikâyesinin yanında mitolojik ve dinî hikâyeleri de bence çok ilginç. Örneğin İran mitolojisine göre bir yaprağın üzerindeki çiğ tanesine yıldırım düşmesiyle lâlenin ortaya çıktığına inanılıyor. Lâlenin ortasındaki siyahlığın da yıldırım düşmesinden kaynaklı yanık izi olarak düşünülüyor.

İslâm mitolojisi ise Hz. Ali’nin cennetten kovulduğunda yere düşen gözyaşlarından toprakta böyle efsunlu bir çiçeğin yetiştiğine inanıyor.

Hıristiyanlar ise özellikle ters lâleyi Meryem Ana ile özdeşleştiriyor. Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden dolayı üzüntüden Meryem’in boynunu bükmesi ters lâleyi çağrıştırmaktalar.

Amsterdam dünyada ilk ve tek yüzen Çiçek Pazarı’na sahip olmasıyla dikkatleri çekiyor. Ve Amsterdam’ın tüm çiçek ihtiyacının buradan sağlanıyor olması daha da ilginç olan bir konu.

Bu çiçek pazarında binlerce farklı renk ve kokuda çiçekle karşılaşınca eminim sizin de içinize bir bahar neşesi gelecektir. Ünlü Felemenk lâlelerinin yanı sıra pek çok farklı çiçek türünde tohum ve bahçe malzemeleri bulabiliyorsunuz. Amsterdam lâle bahçeleri Çiçek Pazarı için bin bir çeşit lâle yetiştiriyor.

Beni şaşırtan bir diğer olay ise 1300’den fazla farklı türde lâleye sahip olan Osmanlı Dönemi’nin günümüzde lâleyi Hollanda’dan ithal etmesi. Keşke dünyanın beğenisine sunduğumuz bu eşsiz çiçeği koruyabilseydik.

Jolly Tur ile Amsterdam Turları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir