Amelie Filminden Sahnelerle Paris Sokakları

“İnsan zamanı durdurmak istediği yere aittir,” der Audrey Tautou’nun hayat verdiği Amélie Poulain. 2001 yılında vizyona giren Jean-Pierre Jeunet‘nin yönettiği, başrollerini Audrey Tautou ve Mathieu Kassovitz‘in paylaştığı Le Fabuleux Destin d’Amelie Poulin veya herkesçe bilinen adıyla Amelie, basit bir aşk hikayesinden etkileyici bir masal yaratarak birçoğumuzun vazgeçilmez filmleri listesine adını yazdırdı. İzleyenlere Paris’in güzelliğinin sadece Eyfel Kulesi ve Champs Elysees’den ibaret olmadığını gösteren film, insanları Paris sokaklarına aşık etmeyi başardı.

O halde ait olmak istediğimiz Amelie’nin Paris’inde, filmin soundtrack albümündeki Yann Tiersen’in eşsiz müziklerini arka plana alıp, Montmartre’de Rue Lepic caddesinden yürüyerek yolculuğumuza başlayabiliriz.

Domuzcuklu Abajurun Işığında

Amelie’nin her sabah çalıştığı işe gitmek için kullandığı Rue Lepic caddesi marketi, kasabı ve dükkanları ile sıcacık karşılayacak bizi. Caddenin Rue Cauchiass köşesinde ise filmde birbirinden ilginç karakterleri barındıran Amelie’nin çalıştığı Café-brasserie Café des Deux Moulins’i bulacağız. İçerisinde domuzcuklu abajur da dahil filme ait birçok objeyi hala barındıran bu cafeye uğrayıp, enfes crème brulee’lerinden sipariş edebiliriz. Tabii ki çay kaşığımızla tepesini kırmayı ihmal etmiyoruz.

Daha sonra Ile de la Cité‘ye geçerek erken dönem gotik mimarisinin eşsiz örneklerinden olan ve Amelie’nin her yıl ziyaret edip bir mum yaktığı Notre-Dame de Paris Katedraline uğruyoruz. Katedralin çatısına çıkıp enfes Paris manzarasının tadını çıkarmayı da unutmuyoruz.

Dert Ortağım, Balıklarım

Oradan Saint Martin kanalına doğru uzanarak keyifli yolculuğumuza devam ediyoruz. 1825 yılında şehre içme suyu sağlamak için açılmış olan, 4,5 km uzunluğundaki kanalın etrafındaki kafelerin birinde oturarak kahvemizi yudumlayarak, birbirinden renkli dükkanları ve insanları izliyoruz. Fırsatını bulursanız Amelie’nin yaptığı gibi taş sektirmeyi deneyebilirsiniz. Onun gibi balıklarla dertleşmek isterseniz dikkat edin, meraklı gözler ne yaptığınızı anlamayabilirler.

1912 yılında açılan ve Amelie’nin evinin bulunduğu Rue de Trois Freres’e oldukça yakın olan Lamarck-Caulaincourt metro istasyonu ve çevresi filmdeki birçok sahneye ev sahipliği yapıyor. İstasyon yakınlarında yürüyebilir, Montmarte Müzesini, Aziz Vincent Mezarlığını ve bu bölgede saklı kalmış diğer güzellikleri keşfedip, Amelie’nin Paris’ine bir kez daha hayran kalabilirsiniz. Ayrıca buraya gelmişken, yakınlarda bulunan The Maison Collignon manavına uğramayı da ihmal etmiyoruz. Taze meyvelerden satın alırken, belki bazı dedikodulara da kulak misafiri olabiliriz.

Bir Fotoğraf Çektirebilir miyiz?

Paris’te geçirdiğiniz bir akşam Dominique Bordotou‘nun sokağına misafir olmak isterseniz La Verre A Pied’e uğramadan geçmemelisiniz. Rue Mouffetard caddesinde bulunan ve filmde Amelie’nin konyak içtiği bu barda oturup bir şeyler içebilir, eğer şanslı gününüzdeyseniz canlı müziğe denk gelerek eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz.

Bois de Vincennes’de bulunan The Foire du Trône lunaparkına ve Gare de l’Est tren istasyonlarına uğrayarak fotoğraf kulübelerinde fotoğrafınızı çekmek isteyebilirsiniz. Belki sizden önce gelenler beğenmedikleri fotoğraflarını orada bırakmış ve size yeni bir hobinin kapılarını açık bırakmış olabilir.

Amelie’nin sürprizlerle dolu Paris’i, keşfettikçe aşık olacağınız, aşık olunca yeniden keşfetmek isteyeceğiniz büyülü güzellikler sunuyor. Jolly Tur’un Paris turlarından yerinizi şimdi ayırarak siz de bu masalın bir parçası olabilirsiniz.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir