Alaçatı’nın Lezzet Durakları

‘Aşk ile yaratılan kent’ diye bilinir Alaçatı. Evet gerçekten de büyük bir emek yatıyor bu küçük, sevimli kentte. Her sene düzenlenen ot festivalleri, balık avı turnuvası, yel değirmenleri, seçkin otelleri, sıra dışı restoranları ile vazgeçilmez bir cazibe merkezi haline gelmiş.

Dünyanın  en beğenilen üç windsurf merkezlerinden biri olan Alaçatı, bir çok turnuvaya ev sahipliği yapmakta.

Alaçatı Festivali’nde otları tanıma ve toplama gezilerine katılabilir, yemek atölyelerinde eşsiz tariflerle harikalar yaratabilir, tadımlar yapabilir, yemek yarışmalarını izleyebilirsiniz. Bilmediğiniz bir sürü ot ismi de öğrenmek bonusunuz. Şevket-i Bostan, Dağlama, Ebegümeci, Tilkişan, Sığır Dili Otu, Karabaşotu en sevdiğim otlardan birkaçı.

Bu kadar farklı özelliklere  sahipken, yakın bir zamanda gastronomi merkezi olacağından hiç bir şüphem yok.

İmren Alaçatı 

İmren Han otelleri, kafeleri, restoranları, damla sakızlı kurabiyeleri, damla sakızlı kahveleri ile Alaçatı’nın okullarından. Dededen miras kalan helvaları, dondurma  ve tatlı çeşitlerini geliştirerek her geçen gün farklı lezzetler sunuyorlar. Alaçatı yemeklerini tadacağınız en seçkin yerlerden biri İmren Alaçatı.

Alaçatı İmren Han

Dedeleri ‘senin yemediğini başkasına yedirme’ dermiş. Bu söz üzerine yıllardır kalitelerinden ödün vermeden zirveyi koruyorlar. Hasan bey, Kayhan bey, çocuklar, eşler  tüm aile işin içinde. Hatta 6 yaşındaki en minik eleman bile. Hala geleneksel  hava yansıtılıyor. Yeni nesil ise dünyaca ünlü mutfaklarda çalışmış ve sentez bir mutfak oluşturulmuş.

Kurabiye

İmren Han lezzetlerinden benim favorilerim sakızlı kurabiyeleri, damla sakızlı muhallebileri, reçelleri ve kuş yuvası adında dondurmaları. Hasan bey’in yeni keşfi “Kuş Yuvası”… Sunumunu görünce, sizin de bana hak vereceğinizden eminim. İlk başta ‘‘yok artık bunu ben bitiremem” diyorsunuz ama! Son zamanda tek başıma, sonuna kadar denediğim tek dondurma tadımım. Kayhan bey’in sıra dışı dondurma çeşitleri ise denenmeye değer. Çeşitler arasında karadut, frenk üzümü, balbadem ve şirinler lütfen tercihleriniz arasında olsun!

Kuş Yuvası

Asma Yaprağı 

Merkezden aşağı inince kime sorsanız biliyor Asma Yaprağı’nı.

Ege otlarının en güzel örneklerini tadabileceğiniz, her daim dolu ve bahçesiyle sizi keyiflendirecek bir mekan. Anne oğul ile başlanan çalışmalar kısa bir süre içinde büyük bir ekibe dönüşmüş.

Asma Yaprağı

Sevimli ve kendine has dekorasyonu bir de leziz yemekleriyle  Alaçatı’nın gözde mekanlarından Asma Yaprağı.

Asma Yaprağı’nda  seçim yapmak biraz zor. Nereden başlamalıyım bilmiyoum ama, Reyhanlı domat aşı, enginarı, Ege salataları, tarçınlı köftesi, kabak kıstırması, sarımsaklı biberiyeli tandır, arapsaçı, tarçınlı yoğurtlu Girit köfte, Sinkonta favorilerim arasında.

Asma Yaprağı

Özet geçmek gerekirse, denediğiniz her yemek mükemmel. Anne lezzetinde

Şişarka Restaurant 

Bir aile işletmesi olan restoranda, herkes çok samimi ve içten..  Anne ve teyzeler mutfağın hakimi. Mavi sandalyeleri ve duvarlardaki değişik objelerle farklı bir ambiyansa sahip.

Şişarka Restoran

Sütlü Helvacık, Deniz Börülcesi, Galdirik Otu  Şişarka’daki favorilerimden.

Taze balıkların yanı sıra çeşitli otları Şişaka’da tadabilirsiniz.

Özellikle Şişarka’da ciğer yemenizi tavsiye ediyorum.  İstanbul’da bile bu kadar lezzetlisini yemedim desem yalan olmaz. Masaya 4 porsiyon söyledik dersem bana inanırsınız.

Noni’s House 

Tesadüfen tanıştığım Selin hanım, evlendikten sonra Alacatı’ya yerleşmiş ve yemek atölyeleri düzenliyor. Ovacık tarafında harika bir çiftlik… Bahçesi gerçekten de çok keyifli… Kendi elleriyle hazırladığı yemekleri sizlerle paylaşıyor.

Noni's House

Noni's House

Bergamut ve Mandalina reçelleri inanılmaz güzel. Cheesecake ve tartlarını da tatmanızı öneririm.

Keyifle tadımlar yapmanız dileğiyle!

 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir