Alaçatı’da Yapılacak 10 Şey

1) Arnavut Kaldırımlı Sokaklarında Yürüyün.

Alaçatı’nın en güzel yanı daracık Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla tarihi taş evleridir. Alaçatı sokakları ilginç dükkanları, pastaneleri ve küçük restoranlarıyla sizi bir masal diyarında gibi hissettirecek.

2) Alaçatı Pazarından Alışveriş Yapın.

Sebze ve ot yemeklerine bayılıyorsanız Alaçatı pazarından tazecik enginarlar, şevketi bostan, turp otu, radika muhakkak satın almalısınız. Sebzeler dışında pazarda ev yapımı reçeller, baharatlar ve yakın köylerden getirilen doğal ürünler de bulabilirsiniz.

3) Alaçatı’nın Meşhur Kumrusunu Yiyin.

Çeşme’nin meşhur lezzetini Alaçatı’da mutlaka denemelisiniz. Susamlı ekmeğin içine sucuk, domates ve tulum peyniri konularak yapılan güzel bir atıştırmalıktır. Özellikle Kumrucu Şevki’de yapılanlar bir enfes. Özellikle ekmeğinin lezzeti size bir değil iki tane yedirecek.

4) Damla Sakızlı Kurabiye ve Dondurmayı Tadın. 

Alaçatı deyince akla gelen lezzetlerden biri de sakızlı kurabiyelerdir. En lezzetli sakızlı kurabiye ve sakızlı dondurmayı İmren Pastanesi’nde yiyebilirsiniz.

5) Çeşme Denizinde Serinleyin.

Alaçatı’da gezip alışverişinizi yaptıktan sonra denize girip serinlemek size çok iyi gelecek. Çeşme’nin tertemiz denizinde yazın keyfini muhakkak çıkarın. Alaçatı’da denize gireceğiniz en ünlü plajlar Kum BeachMocca Beach ve Çark Plajı’dır.

6) Alaçatı’da Rüzgar Sörfü Yapın.

Dünyanın en iyi rüzgar sörfü noktalarından biri olan Alaçatı’da yıl içinde pek çok uluslararası organizasyon düzenleniyor. Su sporlarına merakınız varsa bu deneyimi Alaçatı’da yaşamanızı öneririz. Burada bulunan rüzgar sörfü okulundan eğitim almanız mümkün. Sörf yapanları izlemek dahi çok eğlenceli olacak.

7) Alaçatı Sokaklarındaki Antikacıları Gezin.

Alaçatı’nın ünlü sokaklarından Hacı Memiş sokağında ilginç ürünler satan antikacıları, seramik ve cam işleme atölyelerini ve küçük kafeleri ziyaret edebilirsiniz. Özgün ürünler satan bu dükkanları gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

8) Lezzetli Zeytinyağlı Yemeklerini ve Mezelerini Tadın.

Alaçatı sokakları Ege lezzetlerini sunan küçük, samimi restoranlar açısından çok zengin. Küçük masaları, güler yüzlü insanlarıyla Alaçatı restoranlarında Ege’nin yerel lezzetlerini keyifle tadabilirsiniz. Özellikle şevketi bostan ile yapılan yemekleri yemenizi tavsiye ederiz. Bir de Ege’nin tadına doyulmaz kabak çiçeği dolmasını Alaçatı’da yemeden dönmeyin.

9) Yel değirmenlerinin Yanı Başında Gün Batımını İzleyin.

Alaçatı’nın en güzel simgelerinden 1800’lü yıllardan kalma bu taş yel değirmenlerinin yanı başında güneşin batışını muhakkak izlemelisiniz. Güneşin turuncu hüzmelerinin beyaz yel değirmenleri üzerindeki haline hayran kalacaksınız.

10) Alaçatı Gecelerinin Keyfini Çıkarın. 

Alaçatı’da gündüzler keyifli olduğu kadar geceler de bir hayli keyiflidir. Alaçatı sokaklarındaki kafelerde oturup bir şeyler içip yıldızlı gökyüzünün keyfini çıkarabilirsiniz. Bir diğer seçenek de sabahın ilk ışıklarına dek eğleneceğiniz gece kulüpleri. Özellikle Alaçatı Port’ta bulunan kulüpler bir efsanedir.

Bu yıl 7-8 Nisan’da gerçekleşecek olan Alaçatı Ot Festivali’ne katılmak isterseniz sizi buraya alalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir