Alaçatı Ot Festivali’ne Gidiyoruz…

İzmir’in Çeşme ilçesinin şirin mi şirin mahallesi Alaçatı‘da her yıl düzenlenen Ot Festivali bu yıl da 8-9 Nisan tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Yerli yabancı pek çok turistin sörf için geldiği bu belde çeşit çeşit Ege otlarıyla yapılan yemekleriyle de meşhurdur. Hele o taş evlerin çevrelediği sokaklarda gezmek var ya… Anlatılmaz, yaşanır…

Alaçatı Ot Festivali‘nde hem Ege yöresinin otlarının çeşitliliğini görecek hem de bu otlarla yapılan çeşit çeşit yemeği tatma imkanı bulacaksınız. Bir de bu taze otlardan evde kendiniz denemek için satın almanız da cabası.

Alaçatı

Şimdi Çeşme gezimiz başlıyor. İlk durağımız 1500’lü yıllarda yapılmış olan Çeşme Kalesi olacak. Şehri düşmanlardan ve kötü hava şartlarından korumak maksadıyla yapılmış olan bu kale günümüze dek bozulmadan ayakta kalabilmiştir. Kale içinde bulunan Çeşme Müzesi‘ni de gezmenizi öneririz. Bu küçük tarihî gezimizin ardından Çeşme’nin çarşısında gezmelisiniz.

Çeşme Çarşısı‘nda küçük küçük alışverişlerinizi yaptıktan sonra öğle saatlerinde kortej geçişiyle başlayacak Ot Festivali için Alaçatı’ya gitmelisiniz. Arnavut kaldırımlı sokakları, taş evleri, asma bahçeleri ve yel değirmenleriyle Antik dönemde Agrillia adıyla anılan Alaçatı’nın hoş restoranlarının avlusunda dilerseniz öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali

Öğle yemeğinin ardından da Alaçatı Ot Festivali kortej geçişini izlemek için yerinizi alın. Yöresel kıyafetleriyle yöre halkının doğadan topladığı çeşit çeşit otları sergiledikleri renkli kortej geçişini izledikten sonra Pazaryeri Meydanı‘nda dilerseniz klasik müzik konserini dinleyebilirsiniz.

Festival Korteji

Alaçatı’da Konserler

Konserin ardından aynı yerde verilecek Ot Festivali Resepsiyonuna katılabilirsiniz. Bu resepsiyonda şu ana dek hiç görmediğiniz ot yemekleri, çörekler, reçeller ve pastalar göreceksiniz. Özellikle zeytinyağlılara bayılacaksınız. Şevket-i bostan, ebegümeci, turp otu, radika, hardal otu, dağlama ve iğnelik göreceğiniz ve tadacağınız otlardan sadece bir kısmı. Bu otlardan yapılmış yemekleri tadarken bir yandan da otlarla ilgili yararlı bilgiler de alabilirsiniz.

Alaçatı Otları

Akşama kadar Alaçatı sokaklarında gezip o harika Ege kültürüyle içli dışlı olup harika fotoğraf çekebilirsiniz. Tabii bir de Ege lezzetlerini doyasıya tadıp lezzetlerin keyfini çıkaracaksınız. Biraz dinlendikten sonra Alaçatı’yı gece de yaşamalısınız.

Dilerseniz Ot Festivali’nde siz de mutfağa girip yemek yapabilir ve çeşitli yemek yarışmalarına katılabilirsiniz. Önemli gurmelerin tadıp seçeceği en güzel yemeğin ardından dilerseniz Pazar alanından ot alışverişi yapabilirsiniz.

Gurme Tadımları

Ayrıca Alaçatı restoranlarının kendi lezzetlerinin sunumunu yaptıkları etkinliğe katılıp beğendiğiniz lezzetlerin restoranında öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Rotanızı alışveriş ve eğlence mekanı Alsancak ve Kordon‘a çevirebilirsiniz. Alsancak ve Kordon’da panoramik bir gezi yaptıktan sonra İzmir’in meşhur Saat Kulesini ve Kurtuluş Savaşında düşmana ilk kurşunu atan Gazeteci Hasan Tahsin anıtını görmek için Konak Meydanı’na gitmelisiniz.

İzmir’in önemli yapılarından Asansör’e gidebilirsiniz. Burada çayınızı, kahvenizi yudumlarken bir yandan da İzmir’in enfes manzarasını seyredebilirsiniz.

İzmir Asansör

Dario Moreno‘nun şu an müzeye çevrilmiş olan evini ziyaret edebilirsiniz.

Dario Morena Evi

Jolly Tur ile Alaçatı Ot Fetivaline gitmek için tıklayınız…

4 Yorum

  1. Duygu Hanım Merhaba,
    Bu sene gerçekleşecek olan program yayınlanmadı fakat sizler Cumartesi öğle saatlerinde kortej geçişi olacağını yazmışsınız. Sizlere iletilen herhangi bir program var mıdır? Var ise detaylı inceleyebilmemiz adına bizlerle paylaşır mısınız? Yok ise geçen senelerin programlarından yola çıkarak mı bu blog hazırlanmıştır?

    1. Merhabalar, geçen yılki programa göre gezi programımızı hazırladık. 2016 programı belli olduğunda onu da ilan edeceğiz :)

  2. Gitmelisiniz gezmelisiniz diyorsunuz rehber olmayacak mı?

    Fiyatı nedir? Ulaşım konaklama nasıl sağlanacak hiçbir bilgiye rastlamadım

    1. Merhabalar Meline Pamukçuoğlu, iletişim bilgilerinizi ‘Tura Katılmak İstiyorum’ butonuyla bırakırsanız bu alanda uzman arkadaşlar sizle tüm detayları paylaşacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir