Alaçatı Ot Festivali’ne Gidiyoruz…

İzmir’in Çeşme ilçesinin şirin mi şirin mahallesi Alaçatı‘da her yıl düzenlenen Ot Festivali bu yıl da 8-9 Nisan tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Yerli yabancı pek çok turistin sörf için geldiği bu belde çeşit çeşit Ege otlarıyla yapılan yemekleriyle de meşhurdur. Hele o taş evlerin çevrelediği sokaklarda gezmek var ya… Anlatılmaz, yaşanır…

Alaçatı Ot Festivali‘nde hem Ege yöresinin otlarının çeşitliliğini görecek hem de bu otlarla yapılan çeşit çeşit yemeği tatma imkanı bulacaksınız. Bir de bu taze otlardan evde kendiniz denemek için satın almanız da cabası.

Alaçatı

Şimdi Çeşme gezimiz başlıyor. İlk durağımız 1500’lü yıllarda yapılmış olan Çeşme Kalesi olacak. Şehri düşmanlardan ve kötü hava şartlarından korumak maksadıyla yapılmış olan bu kale günümüze dek bozulmadan ayakta kalabilmiştir. Kale içinde bulunan Çeşme Müzesi‘ni de gezmenizi öneririz. Bu küçük tarihî gezimizin ardından Çeşme’nin çarşısında gezmelisiniz.

Çeşme Çarşısı‘nda küçük küçük alışverişlerinizi yaptıktan sonra öğle saatlerinde kortej geçişiyle başlayacak Ot Festivali için Alaçatı’ya gitmelisiniz. Arnavut kaldırımlı sokakları, taş evleri, asma bahçeleri ve yel değirmenleriyle Antik dönemde Agrillia adıyla anılan Alaçatı’nın hoş restoranlarının avlusunda dilerseniz öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali

Öğle yemeğinin ardından da Alaçatı Ot Festivali kortej geçişini izlemek için yerinizi alın. Yöresel kıyafetleriyle yöre halkının doğadan topladığı çeşit çeşit otları sergiledikleri renkli kortej geçişini izledikten sonra Pazaryeri Meydanı‘nda dilerseniz klasik müzik konserini dinleyebilirsiniz.

Festival Korteji

Alaçatı’da Konserler

Konserin ardından aynı yerde verilecek Ot Festivali Resepsiyonuna katılabilirsiniz. Bu resepsiyonda şu ana dek hiç görmediğiniz ot yemekleri, çörekler, reçeller ve pastalar göreceksiniz. Özellikle zeytinyağlılara bayılacaksınız. Şevket-i bostan, ebegümeci, turp otu, radika, hardal otu, dağlama ve iğnelik göreceğiniz ve tadacağınız otlardan sadece bir kısmı. Bu otlardan yapılmış yemekleri tadarken bir yandan da otlarla ilgili yararlı bilgiler de alabilirsiniz.

Alaçatı Otları

Akşama kadar Alaçatı sokaklarında gezip o harika Ege kültürüyle içli dışlı olup harika fotoğraf çekebilirsiniz. Tabii bir de Ege lezzetlerini doyasıya tadıp lezzetlerin keyfini çıkaracaksınız. Biraz dinlendikten sonra Alaçatı’yı gece de yaşamalısınız.

Dilerseniz Ot Festivali’nde siz de mutfağa girip yemek yapabilir ve çeşitli yemek yarışmalarına katılabilirsiniz. Önemli gurmelerin tadıp seçeceği en güzel yemeğin ardından dilerseniz Pazar alanından ot alışverişi yapabilirsiniz.

Gurme Tadımları

Ayrıca Alaçatı restoranlarının kendi lezzetlerinin sunumunu yaptıkları etkinliğe katılıp beğendiğiniz lezzetlerin restoranında öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Rotanızı alışveriş ve eğlence mekanı Alsancak ve Kordon‘a çevirebilirsiniz. Alsancak ve Kordon’da panoramik bir gezi yaptıktan sonra İzmir’in meşhur Saat Kulesini ve Kurtuluş Savaşında düşmana ilk kurşunu atan Gazeteci Hasan Tahsin anıtını görmek için Konak Meydanı’na gitmelisiniz.

İzmir’in önemli yapılarından Asansör’e gidebilirsiniz. Burada çayınızı, kahvenizi yudumlarken bir yandan da İzmir’in enfes manzarasını seyredebilirsiniz.

İzmir Asansör

Dario Moreno‘nun şu an müzeye çevrilmiş olan evini ziyaret edebilirsiniz.

Dario Morena Evi

Jolly Tur ile Alaçatı Ot Fetivaline gitmek için tıklayınız…

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

4 Yorum

  1. Duygu Hanım Merhaba,
    Bu sene gerçekleşecek olan program yayınlanmadı fakat sizler Cumartesi öğle saatlerinde kortej geçişi olacağını yazmışsınız. Sizlere iletilen herhangi bir program var mıdır? Var ise detaylı inceleyebilmemiz adına bizlerle paylaşır mısınız? Yok ise geçen senelerin programlarından yola çıkarak mı bu blog hazırlanmıştır?

    1. Merhabalar, geçen yılki programa göre gezi programımızı hazırladık. 2016 programı belli olduğunda onu da ilan edeceğiz :)

  2. Gitmelisiniz gezmelisiniz diyorsunuz rehber olmayacak mı?

    Fiyatı nedir? Ulaşım konaklama nasıl sağlanacak hiçbir bilgiye rastlamadım

    1. Merhabalar Meline Pamukçuoğlu, iletişim bilgilerinizi ‘Tura Katılmak İstiyorum’ butonuyla bırakırsanız bu alanda uzman arkadaşlar sizle tüm detayları paylaşacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir