Akdeniz’in Okyanus ile Buluştuğu Nokta; Tarifa

Gemileri yaktık dönmek yok…

Tarifa, 711 yılında henüz küçük bir balıkçı köyü iken Emevilerin Berberi komutanı Tarık Bin Ziyad, Fas’ın Ceuta limanından 7000 askeri ile Tarifa’ya çıkartma yapar, askerler İspanya’ya iner inmez de gemileri yaktırarak askerlerin geri dönmelerini engeller. “Gemileri yaktık” deyimi de buradan kalır.

Cebelitarık Boğazı adını Tarık Bin Ziyad’dan almış. Cebel “Dağ”, CebeliTarık ise “Tarık’ın Dağları” anlamını taşır.

Atlas Okyanusu ile Akdeniz’in buluşma noktası…

Tarifa, Avrupa’nın en güney noktası. Tam da burada ana karaya kısa bir yol ile bağlanan, etrafı surlarla çevrili ve sivillerin girmesi yasak minik bir ada var. Bu yolun sağında kalan popüler Playa de los Lances plajı sörf öğrenen ve yapanlarla dolu. Yolun sol tarafındaki sakin plaj ise Playa Chica, temiz ve berrak Akdeniz plajı… İşte bu buluşma noktasında okyanus esintisinde yürümek heyecan verici.

Tarifa, sokakları ve dükkanları ile canlı bir tatil beldesi. Old town bölgesi farklı konseptteki yeme-içme mekanları, şık ve tarz butikleri, palmiyelerin sıralandığı caddeleri ile beklenti sınırlarını aşan bir yer. Fas’ın hemen karşı kıyısında, Endülüs’te olup da Endülüs çizgilerini taşımaması çok enteresan geldi bana.

Old town’da yürürken görülebilecek tarihi yapılar arasında;

  • Şehrin surları ile şehrin ana kapısı olan Jerez Kapısı 9.yy da Faslılar tarafından yapılmış,
  • 15.yy dan kalma San Mateo Katedrali,
  • Belediye Müzesi olarak kullanılan bina 8.yy da kalma.

Ayrıca limandan Fas’ın Tanca şehrine günlük düzenli feribot seferleri yapılıyor. Gelmişken Cebelitarık Boğazını geçip Fas’ı da göreyim diyenler için kaçırılmayacak bir fırsat. Biz üç kişi idik ve tüm feribot geçişleri, Tanca-Chefchaouen özel araçla transfer, kahvaltı dahil konaklamayı kapsayan 3 günlük paket için kişi başı 190 Euro ödedik, iyi ki de bu fırsatı değerlendirmişiz diyorum şimdi, çünkü Tarifa’ya kadar gidip de Fas’ın mavi şehri Chefchaouen’i görmeden dönmek olmazdı.

Doğa, deniz, kum ve surf…

Cadiz’den özel araç ile yaklaşık 75dk.da ulaşılan Tarifa ve çevresi Endülüs’ün en yeşil bölgesi. Yol boyunca inişli çıkışlı yeşil tepelere kurulmuş olan rüzgar güllerinin sayısı şaşırtıcı derecede fazla ancak, Tarifa’ya 10 km. kala dağ yolunu geride bırakıp deniz seviyesine inildiğinde uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü açısından oldukça popüler bir noktaya geldiğini anlıyor insan. Bölgenin en iyi rüzgar alan sörf plajları Valdevaquueros ile Plaja de Los Lances.

Yol denize yakın ve paralel ilerlerken tabelaların zenginliği, aktivitenin bolluğunu işaret ediyor. Trekking parkurları, at biniciliği, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, dağ bisikleti, doğa fotoğrafı, kuş gözlemciliği bunlardan bazıları. Ayrıca mart ayı ortasından ekim ayına kadar olan takvimde Atlas Okyanusuna yapılacak bir kaç saatlik yolculukla balina ve yunusları doğal ortamlarında izleme imkanı var.

Konaklama alternatifi açısından da çeşitliliği ile her kesime hitap edebiliyor. Camping alanları da var, otelleri de… Biz yol kenarında bir hostalde kaldık ama adı hostal, kendisi sevimli mi sevimli bir pansiyon havasında idi. Tarifa’yı Türkiye’de bir yere benzetmeye çalışırsak 70’lerin biraz Kumburgaz Silivri’si biraz da Marmaris’i diyebiliriz.

İspanya’nın Afrika’ya açılan kapısı olan Tarifa’ya Malaga üzerinden karayolu ile ulaşılabilir. Tarifa, kendi küçük ama gezmesi keyifli, aktiviteleri ile adrenalin yüklü, birden fazla gün kalınabilecek güzel bir tatil rotası.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1990 lı yılların başları idi; Atlas Dergisi'nin sarı sayfalarında keşfettiğim Adrasan'a sırt çantam ve fotoğraf makinamla ilk defa programsız bir keşif gezisi yapmıştım... O gün bugündür farklı coğrafyalar, ritüeller, kültürler benim rotalarıma yön verdi... Kilometrelerce uzak diyarlarda çekilmiş ve aklımı çelen bir fotoğrafın içine girmek beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Yazı, deneyim, fotoğraf ve videolarımı www.benimlegez.com isimli bloğumda paylaşarak gitmek isteyenlere hadi siz de gidin, cesur olun / ya da gidemeyenlere ise benimle gitmiş gibi hissedebilmelerini amaçlıyorum. Gezmek, görmek, deneyimlemek ve fotoğrafla belgelemek beni yaşama bağlayan bir yaşam ünitesi gibi.... Gezen insan, öğrenen insandır... Gezen insan, dünyayı ve insanları seven insandır... Ozan da böyle demiyor mu " Dünyayı güzellik kurtaracak, sevmekle başlayacak herşey"...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir