Akdeniz Tadında Bir Şehir: Lizbon

Lizbon nostaljik tramvayı, eski kentteki tarihi binaları ile ünlü Portekiz’in en kalabalık ve en zengin kenti. Art Nouveau (dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı bir sanat akımı) binalar, çini kaplı cepheleriyle insanı cezbeden mimari yapılar ve mozaiklerle dekore edilmiş caddelerin yanı sıra Lizbon, tam bir doğa ve okyanus şehri… 50’yi aşkın müzenin hayat bulduğu Lizbon, nehre bakan yamaçların arasından kıvrılarak ilerleyen dar caddeleriyle insanı hayrete düşüren mükemmel bir görüntüye sahip.

Lizbon’da tarihi yapılardan bahsedersek; Alfama Meydanı, Belem Kulesi, Sao Jorge Kulesi mimarisiyle turistleri kendine hayran bırakan yapılar. Lizbon yakınlarında günübirlik görebileceğiniz pek çok güzel yer var. Bir tepe üstüne kurulu UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamındaki şehir Sintra, Avrupa’nın en batı ucundaki eşsiz manzarasıyla büyüleyen Cabo da Roca, bir zamanların balıkçı köyü ve şimdisinin lüks yazlık beldelerinden Estoril ve Cascas bu muhteşem yerlerden bazıları…

Lizbon'da Gece Hayatı

Peki Lizbon’da Gece Hayatı Nasıl?

Günün ilk ışıklarına kadar süren dans ve eğlence dolu gece hayatının başlaması için Lizbon’da gece yarısını beklemekte fayda var. Başta Bairro Alto olmak üzere tüm barlar, gençlerle ve enerjisi bitmek bilmeyen insanlarla doluyor. Punk’tan Reggae’ye çeşit çeşit müzikleri Lizbon’un dar sokaklarında duymak mümkün. İşte Portekiz’in melankolik şarkıları Fado’lar da tam bu saatlerde kente hakim oluyor. Nereden çıktıklarını anlamadığınız insanlar, en güzel Fado örnekleriyle sabahlara kadar eğleniyor.

 Lizbon Mutfağı

Deniz ürünlerini sevenlere güzel bir haberimiz var! Portekizliler denizci bir millet olduklarından ülkede genel olarak başta balık olmak üzere çeşitli deniz ürünleri sıkça tüketiliyor.  Morina balığı, mezgit ve sardalye milli balıkları. Söylentiye göre 365 değişik pişirme çeşidi olan bu balıkları yılın her günü Lizbon sofralarında görebilirsiniz. Ayrıca çok popüler olan sardalyayı özellikle ızgara sardalya olarak birçok yerde görebileceğiniz gibi yılan balığı, berlam balığı, ahtapot, kabuklu deniz ürünleri ve özel balıklı kekler de Lizbon mutfağında yer alıyor.

Lizbon ve Deniz Ürünleri

Lizbon’da Alışveriş

Alışveriş tutkunlarını “Baixa”da birçok hediyelik eşya dükkanı ve küçük mağazalar bekliyor. “El Corte Ingles” alışveriş merkezi arayanların bir numaralı tercihi olacaktır. Tanınmış İspanyol ve Portekiz markalarıyla dolu bu büyük alışveriş merkezi şehrin en uğrak noktalarından birisi aynı zamanda. Yine Bairro Alto bölgesinde barların arasına sıkışmış birbirinden tatlı dizaynlara sahip, harika ürünlerin olduğu mağazalar var. Burada yer alan “Carlo Amaro” adlı dükkan, küçük ama mücevherat meraklıları için biçilmiş kaftan. Amaro’nun el yapımı orijinal dizaynları burada bulunabilir.

Lisbon'da Alışveriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir