Aix en Provence Masal Diyarı

Aix-en Provence Fransa’nın güneyinde yer alan ve Monaco’ya kadar devam eden, güzeller güzeli bir bölge. Marsilya’ya 25 km uzaklıktaki tarihi ve kültür şehri. Burada yapacağınız yolculuk boyunca göreceğiniz köyler, kasabalar Paris’e benzemiyor. Ama tabir-i caizse taşranın mis gibi kokusu tüm bu bölgenin üzerine sinmiş durumda.

Şarabın, doğanın ve dinginliğin en güzel resmi Provence… Yemyeşil ağaçlarla bezeli yolları, morun her tonunun olduğu mis kokulu lavanta bahçeleri, leziz yemekleri ile Provence adeta bir rüyalar bölgesiydi benim için. Her metrekarede ayrı bir güzellikle karşılaşacağınız bu bölge şatoları, deniz ürünleri, et yemekleri ve hayatı pek de umursamayan halkıyla, ziyaretçileri kendine çekiyor. Provence’e gittiğimde temmuz ayıydı hava herkesin tahmin edeceği gibi çok sıcaktı fakat Aix-en için her şeye değerdi. Aix-en Provence sofiktike bir kent… İster vakur meydanlarda ister eski dar sokaklarında isterse 17-18. yüzyıl bölgesinin malikânelerinde ve ağaçlı bulvarlarında olsun, her yerde çekingen bir zarâfet hissettirdi bana ama kent aynı zamanda cıvıl cıvıl havasıyla başı mı döndürdü.

Aix En Provence

Aix en Provence Provence’ın eski başkenti olan Aix en Provence, tam bir üniversite kenti. Birçok üniversitenin bulunduğu şehirde her yerde Amerikalıları görmek mümkün. Çünkü birçok Amerikalı öğrenci Fransızca öğrenmek için bu sıcak ve sevimli kenti tercih ediyor. Marsilya’ya 25 km uzaklıkta bulunan şehir yer altı suları, lokumu ve keçileriyle ünlü… Aix en Provence 300 günden fazla güneş görüyor. Çeşmeler şehrin her bir tarafında karşınıza çıkıyor. Şehrin merkezinde bulunan pazara mutlaka uğrayın. Ülkemizde de bulunan kozmetik markası L’occitane en Provence’a indirim zamanlarında gitmelisiniz, bir hayli ucuza güzel ürünler alabilirsiniz.

Aix-en Provencede yemekler, kafanızı çevirdiğiniz her yerde gördüğünüz lavanta bahçeleri, ormanlar, çeşit çeşit şaraplarıyla gitmeniz gereken yerler arasında üst sıraları hak ediyor. Provence’nın beni en çok etkileyen yanı huzur dolu sokakları, sakinliği, zarafeti olmuştu. Provence’ın neresinde olursanız olun, kaldığınız otele şarap tadımı yapabileceğiniz en uygun şatoları sorun. Hatta eğer varsa turistik kitaplar da güzel şato rotaları çiziyor. Gittiğiniz her bölgenin kendine has et yemekleri var. Özellikle Var denilen bölgenin oğlak ve ördek eti çok meşhur.

Aix En ProvencePlace general-de Gaulle‘deki Rotonde Çeşmesi‘nin karşısındaki Office du Tourisme‘den başlamanızı tavsiye ederim. Bu güne kadar gördüğüm en büyük ve en güzel Turistic İnformation Center idi. Cezanne‘in izlerini takip etmek istiyorsanız, burada bir yürüyüş turu broşürü edinin. Diğer türlü Cours Mirabeau‘dan ( eskiden Cezanne’in büyükbabasının şapkacı dükkânı, şimdi ise bir banka olarak hizmet veriyor ) 55 numaraya doğru yürüyen ve küçük Passage Agard Eski Kent‘e girin. Cezanne’nin diğer sanatçılarla buluştuğu Cours Mirabeau 55 numaradaki Cafe des Deux Garçons’da bir şeyler içmek için dönün.

Aix En ProvenceGünü birlik gezilere katılmak isterseniz, turist bilgilendirme masasına gitmenizi öneririm. Özellikle Mayıs, Haziran, Temmuz ayları için çok güzel programları bulunuyor. Haziran ve Temmuz aylarında lavanta bahçeleri gezilerine katılmanızı şiddetle tavsiye ederim. Yaklaşık olarak 80 Euro civarı bir ücret ödeyip, bu muhteşem deneyimiz yaşamanızı öneririm. Lavanta bahçelerine tek başına gitmeniz biraz meşakkatli bu yüzden günü birlik turlarına katılın derim. Bununla birlikte, Provence yakın bölgeleri de es geçmeyin derim. Özellikle Avignon , Luberon , Mont- Ventoux  günübirlik gezilecek yerler arasında.

Mutlaka Görün

1- Cours Mirabea

2- Cathedrale St.Sauveur

3- Musee Cezanne

4- Atelier Cezanne

5- Aix Pazarı

6- Pavillon de Vendome

7- Mont Sainte Victorie

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

2 Yorum

  1. Aix-en-Provence pazarı taze ve rengarenk meyve ve sebzeleri ile insanın aklını başından alıyor :) Çok sevdiğim bir bölge Provence…

  2. Benimde çok sevdiğim bir şehir Provence Oya hanım :) teşekkür ederim yorumunuz için ..
    Bu arada blogunuz çok güzel , yazılarınızın takipçisiyim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir