Aix en Provence Masal Diyarı

Aix-en Provence Fransa’nın güneyinde yer alan ve Monaco’ya kadar devam eden, güzeller güzeli bir bölge. Marsilya’ya 25 km uzaklıktaki tarihi ve kültür şehri. Burada yapacağınız yolculuk boyunca göreceğiniz köyler, kasabalar Paris’e benzemiyor. Ama tabir-i caizse taşranın mis gibi kokusu tüm bu bölgenin üzerine sinmiş durumda.

Şarabın, doğanın ve dinginliğin en güzel resmi Provence… Yemyeşil ağaçlarla bezeli yolları, morun her tonunun olduğu mis kokulu lavanta bahçeleri, leziz yemekleri ile Provence adeta bir rüyalar bölgesiydi benim için. Her metrekarede ayrı bir güzellikle karşılaşacağınız bu bölge şatoları, deniz ürünleri, et yemekleri ve hayatı pek de umursamayan halkıyla, ziyaretçileri kendine çekiyor. Provence’e gittiğimde temmuz ayıydı hava herkesin tahmin edeceği gibi çok sıcaktı fakat Aix-en için her şeye değerdi. Aix-en Provence sofiktike bir kent… İster vakur meydanlarda ister eski dar sokaklarında isterse 17-18. yüzyıl bölgesinin malikânelerinde ve ağaçlı bulvarlarında olsun, her yerde çekingen bir zarâfet hissettirdi bana ama kent aynı zamanda cıvıl cıvıl havasıyla başı mı döndürdü.

Aix En Provence

Aix en Provence Provence’ın eski başkenti olan Aix en Provence, tam bir üniversite kenti. Birçok üniversitenin bulunduğu şehirde her yerde Amerikalıları görmek mümkün. Çünkü birçok Amerikalı öğrenci Fransızca öğrenmek için bu sıcak ve sevimli kenti tercih ediyor. Marsilya’ya 25 km uzaklıkta bulunan şehir yer altı suları, lokumu ve keçileriyle ünlü… Aix en Provence 300 günden fazla güneş görüyor. Çeşmeler şehrin her bir tarafında karşınıza çıkıyor. Şehrin merkezinde bulunan pazara mutlaka uğrayın. Ülkemizde de bulunan kozmetik markası L’occitane en Provence’a indirim zamanlarında gitmelisiniz, bir hayli ucuza güzel ürünler alabilirsiniz.

Aix-en Provencede yemekler, kafanızı çevirdiğiniz her yerde gördüğünüz lavanta bahçeleri, ormanlar, çeşit çeşit şaraplarıyla gitmeniz gereken yerler arasında üst sıraları hak ediyor. Provence’nın beni en çok etkileyen yanı huzur dolu sokakları, sakinliği, zarafeti olmuştu. Provence’ın neresinde olursanız olun, kaldığınız otele şarap tadımı yapabileceğiniz en uygun şatoları sorun. Hatta eğer varsa turistik kitaplar da güzel şato rotaları çiziyor. Gittiğiniz her bölgenin kendine has et yemekleri var. Özellikle Var denilen bölgenin oğlak ve ördek eti çok meşhur.

Aix En ProvencePlace general-de Gaulle‘deki Rotonde Çeşmesi‘nin karşısındaki Office du Tourisme‘den başlamanızı tavsiye ederim. Bu güne kadar gördüğüm en büyük ve en güzel Turistic İnformation Center idi. Cezanne‘in izlerini takip etmek istiyorsanız, burada bir yürüyüş turu broşürü edinin. Diğer türlü Cours Mirabeau‘dan ( eskiden Cezanne’in büyükbabasının şapkacı dükkânı, şimdi ise bir banka olarak hizmet veriyor ) 55 numaraya doğru yürüyen ve küçük Passage Agard Eski Kent‘e girin. Cezanne’nin diğer sanatçılarla buluştuğu Cours Mirabeau 55 numaradaki Cafe des Deux Garçons’da bir şeyler içmek için dönün.

Aix En ProvenceGünü birlik gezilere katılmak isterseniz, turist bilgilendirme masasına gitmenizi öneririm. Özellikle Mayıs, Haziran, Temmuz ayları için çok güzel programları bulunuyor. Haziran ve Temmuz aylarında lavanta bahçeleri gezilerine katılmanızı şiddetle tavsiye ederim. Yaklaşık olarak 80 Euro civarı bir ücret ödeyip, bu muhteşem deneyimiz yaşamanızı öneririm. Lavanta bahçelerine tek başına gitmeniz biraz meşakkatli bu yüzden günü birlik turlarına katılın derim. Bununla birlikte, Provence yakın bölgeleri de es geçmeyin derim. Özellikle Avignon , Luberon , Mont- Ventoux  günübirlik gezilecek yerler arasında.

Mutlaka Görün

1- Cours Mirabea

2- Cathedrale St.Sauveur

3- Musee Cezanne

4- Atelier Cezanne

5- Aix Pazarı

6- Pavillon de Vendome

7- Mont Sainte Victorie

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

2 Yorum

  1. Aix-en-Provence pazarı taze ve rengarenk meyve ve sebzeleri ile insanın aklını başından alıyor :) Çok sevdiğim bir bölge Provence…

  2. Benimde çok sevdiğim bir şehir Provence Oya hanım :) teşekkür ederim yorumunuz için ..
    Bu arada blogunuz çok güzel , yazılarınızın takipçisiyim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir