Agatha Christie ve Pera Palas Otel’in Gizemi

Dünyanın en ünlü polisiye yazarlarından olan Agatha Christie ile İstanbul’da ilklerin oteli Pera Palas Otel arasında kuvvetli bir bulunuyor. 80 adet dedektif romanına imza atmış olan Agatha Cristie zamanında ünlü romanı ‘’Doğu Ekspresinde Cinayet’’ adlı romanını İstanbul’da kaleme almıştır.

Agatha Miller küçük yaştan itibaren küçük duygusal öyküler yazarak yazarlığa ilk adımını atmıştır. 1914 yılında ise ilk eşi Albay Archibald Christie ile evlenip Fransa’ya yerleştirmiştir ve ilk polisiye öyküleri okumaya bu yabancı ülkede yalnız kalmamak zaman geçirmek adına okumaya başlamıştır. Bu öykülerden daha iyi öyküler yazabileceğini iddia ederek de ilk dedektif öyküleri yazma denemelerine başlamıştır.

Biraz da size Pera Palas hakkında küçük bilgiler vereyim ne dersiniz? Pera Palas Otel 1800’lü yılların sonlarında meşhuuur Orient Ekspres’in Paris-İstanbul seferlerine başladığında Avrupa’dan gelen turistlerin konaklaması için inşa edilmiştir.

Orient ExpressOrient Express

Pera Palas o dönem için inanılmaz bir konfor sunmaktaydı ve İstanbul’da yaşanan pek çok tarihi olaya ve şahsiyete ev sahipliği yapmıştır. Ve bence en önemlisi Osmanlı Saraylarından sonra elektriği olan tek mekân Pera Palas’tı. Ayrıca elektrikle beraber asansörün ilk kullanıldığı yer de bu gizemli oteldi. Her odada sıcak suyun akması ise konforun en önemli göstergelerindendi o dönem için.

Pera Palas İstanbul

Pera Palas’ın Agatha Christie ile bağlantısına gelecek olursam, Christie’nin Doğu Ekspresi Cinayeti romanını Pera Palas’ın 411 numaralı odada yazdığı rivayet edilmektedir. Tabii Agatha Christie’nin Pera Palas’ta kalıp kalmadığı konusunda farklı söylenceler karşıma çıktı. Bunlardan ilki; Pera Palas yöneticilerinin tüm kayıtlarda imzasının bulunduğu dolayısıyla İstanbul’a geldiğinde burada konakladığı yönünde.

Agatha Christie

Diğer bir görüş ise Doğu Ekspresi Cinayeti’nin ve Agatha Christie’nin pek çok romanının ünlü kahramanı dedektif Poirot’nun İstanbul’a gelir gelmez o dönemin yine meşhur otellerinden Tokatlıyan’da konaklamasıdır. Yanii Agatha Christie de İstanbul’a geldiğinde Tokatlıyan’da konaklamıştır diye de bir görüş çıktı karşıma.

Bu konuyla ilgili farklı bir bakış açısı da Agatha Christie’nin ‘’Hayatım’’ adlı otobiyografisinde bahsettiğine göre trende genç bir Hollandalı mühendis ile tanışır ve bu genç adamdan epeyce etkilenir. Bu Hollandalı genç Christie’ye Tokatlıyan Oteli’nin çok güvenli ve iyi bir otel olduğundan bahseder ve orada güvende olacağından bahseder. Ayrıca İstanbul’da dikkat etmesi gereken noktalar konusunda da bilgilendirir. Akşam 9 gibi kendisini Tokatlıyan Otel’den kendisini arayacağını ve güzel bir yere yemeğe götüreceğini söyler.

Bu görüşlerden de anlaşılacağı üzere Agatha Christie’nin Pera Palas’ta kalıp kalmadığı konusunda epey farklı görüşler ve belgeler bulunmaktadır. Fakat şu an Pera Palas’ın 411 numaralı odası Agatha Christie’nin kaldığı düşünülerek o yıllarda dekoru eşyaları nasıl ise aynen sergilenmektedir. Ne söylenirse söylensin Agatha Christie’nin İstanbul topraklarına gelmiş olması, bu havayı soluması, kültürümüz ile haşır neşir olması ve bunu romanlarına yansıtması çok güzel bir şey…

Pera Palas aynı zamanda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e de pek çok kez ev sahipliği yapmış çok çok özel bir mekândır. Kaldığı 101 numaralı odada Mustafa Kemal’in özel eşyaları ve o zamanki tüm kullandığı mobilyalar ile aynen muhafaza edilmiştir ve sergilenmektedir.

Pera Palas’ın misafir ettiği önemli şahsiyetler arasında İsmet İnönü, Kraliçe 2. Elizabeth, Kral 8. Edward, İmparator Franz Joseph, İran Şahı Rıza Pehlevi, Tito, Von Papen, Zsa Zsa Gabor, Grata Garbo, Sarah Bernhardt, Alfred HitchockPierre Lotti, Ernest Hemingway, Mata Hari, Mikis Thedorakis’de bulunmaktadır.

Pera Palas ile ilgili son dönemde ise tam da Agatha Christie’nin kaldığı 411 numaralı odanın karşısındaki 410 numaralı odada Türk edebiyatının ünlü polisiye yazarı Ahmet Ümit bir süre konaklamış ve Agatha Christie’den aldığı ilhamla da romanının bir kısmını Pera Palas’ın bir odasında çalışmıştır.

Agatha Christie

12 Ocak 1976’da, 39 yıl önce tam da bugün hayata veda eden Agatha Christie’nin anısına hem bu önemli yazarı saygıyla anmak hem de tarihimiz açısından önem arz eden Pera Palas Otel hakkında küçük bilgiler sunmak istedim. Umarım sizin için yararlı bir yazı olmuştur.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir