Nemrut Dağı: Güneşin Başkenti Nemrut Dağı’nı Keşfediyoruz

Nemrut Dağı gizemi hala çözülemeyen, Türkiye’nin tarihi mirasını yüzyıllardır nesilden nesle aktaran özel bir yer. 2.000 yıldır güneşin doğuşunu ve batışını 2.150 metre yükseklikte izleyen Nemrut Dağı heykelleri ise onu bir kez gören hemen herkesi büyüler güzellikte. Eğer ‘mutlaka görülmesi gereken yerler’ gibi bir gezi listesi yapmışsanız ya da seyahat etmek, yaşadığınız coğrafyanın kültürünü yerinde keşfetmek gibi bir tutkunuz varsa Nemrut Dağı için yola arayı uzatmadan çıkın derim. GAP turları ile kapsamlı bir Nemrut Dağı gezisi yapabilir ve bölgenin diğer görülecek yerlerini de gezme imkanı bulabilirsiniz.

Dünyanın 8 harikasından biri olan Nemrut Dağı, gün batımında ve gün doğumunda harika bir manzaraya sahip oluyor. Bu özel ana tanık olmak için sabahın erken saatlerinde ya da gün batımı vakitlerinde ne yapın edin o muhteşem manzarayı izleyin. Eğer bu özel bölgeyi keşfetmek için sabırsızlanıyorsanız, UNESCO Kültür Miras Listesi’nde yer alan Nemrut Dağı’na dair bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Türkiye’nin dünyaca ünlü tarihi yerlerinden biri. Bölgede hükümdarlık yapmış Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezar ve heykeller Nemrut Dağı’nın bugünkü görüntüsünü oluşturuyor. Elleri olmayan, kireç taşı bloklarından yapılmış dev başlardan oluşan anıt heykellerin güneşin batışı ve doğuşu ile birleştiği muhteşem manzaralara tanık olmak için dünyanın birçok ülkesinden Nemrut’a turist geliyor. Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından biri olan anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılan bir rota izliyor. Bu rotanın oluşumunda ise doğunun kutsal sayılması temeli yatıyor. Bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar doğu tarafında yer alıyor. Nemrut’u orijinal kılan bu heykellerin yüksekliği 8 ile 10 metreyi bulurken, varlığı bilinen kral mezarının yeri ise hala keşfedilmiş değil.

Nemrut DağıNemrut Dağı Nerede?

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde yer alan Nemrut Dağı, Ankar dağları civarında, Toros Dağlarındaki çeşitli yolların birleştiği noktada bulunuyor. Suriye’nin Kuzeyi, Hatay, Pınarbaşı, Kuzey Toroslar ve doğuda Fırat Nehri’nin çevrelediği verimli topraklarda yer alan Nemrut Dağı’nın yüksekliği 2.150 metreyi buluyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van Gölü’nün batısında yer alan bir volkan olan ve GAP turları ile her yıl yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerini ağırlayan Nemrut Dağı, Türkiye’nin en görkemli keşif rotalarının da başında geliyor.

Nemrut Dağı Tarihi

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı heykelleri gizemini hala korusa da dünyanın birçok başarılı bilim insanı, arkeolog ve tarihçisi bölgede keşifler yapmış, heykellerin gizemine ışık tutmak için yeni bulgular öne sürmüşler. Nemrut Dağı tepesindeki tümülüs ve tümülüsün doğu ve batı yanlarında oluşturulmuş teraslar üzerindeki devasa heykeller ve çeşitli kabartmalar üzerine yapılan çalışmalar sonucu Grekçe yazılı kitabe çözülmüş ve Nemrut heykellerinin antik dünyanın küçük ancak güçlü ülkesi Kommagene Uygarlığı’na ait olduğu ortaya çıkartılmış.

Nemrut’un Keşfi

Nemrut DağıBölgenin keşfini 1881 yılında yapan ilk isim Alman mühendis Karl Sester. 1881 yılında yol yapımında çalışmak üzere Diyarbakır’a gelen Sester’in dikkatini çevredeki tarihi yapılar dikkatini çeker. Bazı çalışmalar yapan mühendis, bir tesadüf sonucu fark ettiği eserlerin üzerinde Grekçe yazılar görür ve bunları çözmeye çalışır. Sonunda Grekçe yazılar çözülür ve heykellerin Kommagene Krallığı’na ait olduğu ortaya çıkar. Kral I. Antiochos’ un emirleriyle yapıldığını da bu çalışmalarda ortaya koyan Sester, oldukça değerli bir mirası gün yüzüne çıkartmayı başarır. Ardından yapılan çalışmalarda ise heykel dışında bölgede bir yazıt bulunur ve bu yazıtta Antiochos’un ağzından yazılmış bir metnin yer aldığı görülür. Metinde yazılanlara göre Nemrut heykelleri, kralın kendisi için yaptırması ile ortaya çıkmıştır. Nemrut heykelleri üzerine yapılan çalışmalara ünlü Oryantalist Osman Hamdi Bey de katılmıştır.

Kommagene Krallığı

Nemrut DağıYunanca “Genler Topluluğu” anlamına gelen Kommagene, Grek ve Pers uygarlıklarının inanç, kültür ve geleneklerinin bütünleştiği güçlü bir krallık. Krallığı az da olsa tanımak, Nemrut turunu daha anlamlı kılacaktır. Bölgeyi bilen rehberler aracılığı ile tarihi bilgiler elde edinirken öncesinde biraz ders çalışmaktan da zarar gelmez elbette. Kısaca özetleyecek olursam; bağımsız bir krallık olarak kurulan Kommagene’deki farklı inanç ve kültürlerin tüm Kommageneliler arasında birlik sağlaması gerekiyordu. Hem bunun için hem de tanrılarla olan bağını kuvvetlenerek barışın daim olacağı inancıyla Mithradates Kallinikos, ülkesinin çeşitli yerlerinde tapınaklar yaptırır. Böylelikle Nemrut heykelleri bu inançla bugün hem tarih hem arkeoloji hem de turizm alanında özel bir yere sahip olur.

Nemrut Dağı Heykelleri

Nemrut DağıNemrut heykelleri işte bu anlayışla, yani inanç üzerine inşa edilen yapılar olmuş. Bu inanışla da her bir heykel birer tanrı olarak tasvir edilerek yapılmış. Buna göre Tanrıların Dağı olarak adlandırılmaya başlanan Nemrut heykelleri, doğuda Pers tanrıları, batıda antik yunan tanrılarını simgeliyor. Tanrı heykeller sırasıyla şöyle; Apollon, Mitra, Helios, Hermes, Tyche-Fortuna, Zeus, Oramasdes, Antiochos, Herakles ve Ares… Heykellerin sağında ve solunda bulunan kartal ve aslan heykelleri de tanrıları korumak amacıyla yapılıyor. Heykellerin yanı sıra bölgede mabet, tören yolu, teras, insan eliyle yapılmış fakat hala ulaşımın sağlanamadığı höyük yer alıyor. Bu dizilimin astronomik bir düzene sahip olarak yapıldığı düşünülüyor.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

♦ Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen ya da tekrar tekrar keşfedilesi öyle çok yer var ki… Tarihi, doğal güzellikleri ve yemekleri ile birçok güzelliği bünyesinde barındıran Türkiye’nin UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan eserleri yazısına da yeni keşifleriniz için göz atmalısınız.

♦ Butik GAP turları ile yapılan Nemrut gezi deneyimini bu linkten bulabilirsiniz.

♦ Jolly ile Nemrut’u keşfedeceğiniz GAP turları ile yolculuğa çıkmak için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir