600 yıllık dost Polonya ve Varşova !

Türkiye-Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerinin 600.yıl kutlamalarının olduğu bu günlerde çok severek gezdiğim 2 Polonya şehri, Varşova ve Gdansk’ tan 2 ayrı yazımda bahsetmek istiyorum.

Tarihler boyunca iki ülke arasındaki dostluk hep var olmuştur. Osmanlılar 18. yüzyılda bağımsızlığını yitiren Polonyalılara yardım elini uzatan nadir ülkelerden biri oldular. Polonyalı göçmenlere kucak açıp halen var olan Polonezköy’ ü kurdular.

Polonyalılar ise Türkiye Cumhuriyetinin resmi olarak tanıyan ünlü Lozan Antlaşması‘nın Avrupa devletlerince imzalanmasından bir gün önce, Türkiye Cumhuriyetini ilk tanıyan Avrupa devleti oldu.

Tarihler boyunca dostumuz olan Polonya, 16 idari bölgeye bölünmüş. İdari bölge başkanlığındaki iller ise: Wroclaw, Bydgoszcz/Toruń, Łódź, Lublin, Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra, Kraków, Varşova, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Olsztyn, Poznań ve Szczecin’dir. Bu yazımda, “Polonya Aile Cumhuriyeti“dir sloganı olan bu güzel ülkenin başkenti ve en büyük şehri Varşova’dan başlamak istiyorum.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında neredeyse tamamı harap olduğu halde, küllerinden yeniden doğan Varşova Feniks şehri olarak da bilinir. 1991’den beri İstanbul’un da kardeş şehri olan Varşova, Eski ve Yeni Şehir olarak 2 bölgeye ayrılır.

Malum her şehirde bir Eski Şehir ( Stare Miasto) vardır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de giren Eski Şehir, kültürel ve görsel anlamda şehrin en etkileyici bölgesidir. Aynı zamanda eğlence hayatı açısından da  en zengin yeridir.

Varsova (28)

Foksal; restorant, kafe ve barların olduğu sanırım buranın en eğlenceli sokağı. Socjal ve 1845 de bu sokağın en güzel ve en popüler mekanları. Polonyalılar eğlenceye düşkün insanlar. Her yanda kahkaha sesleri içinde çeşitli kutlamalar var, özellikle de bekarlığa veda kutlamaları… İnsanlar gerçekten eğlenmeyi biliyorlar. Tek kötü yani çok fazla sigara içiyor olmaları. Burada sokak çalgıcıları harika… Sokakta neredeyse mükemmel bir caz konseri dinleyebilirsiniz.

   Varsova (31)

Tarihi binaları ve Varşova’nın eski şehrini görmek için,  Eski ve Yeni şehri birbirine bağlayan 4 km uzunluğundaki Kraliyet Yolu ( The Royal Route) olarak bilinen ana caddede, The Royal Castle’den yürümeye başlayabilirsiniz. Krakowskie Prezedmiescie, Nowy Swiat ve Ujazdowskie birbirini takip eden ana caddeler eski şehrin tam ortasından geçiyor. Bütün kaleler, heykeller, restorantlar da sağlı sollu bu yolun 2 yanına serpilmiş durumda. Hediyelik eşya satan mağazalardan da el işi hatıralıklar bulmanız mümkün.

Tüm mağazalardan ya da otelinizden isteyebileceğiniz bu haritayı elinize alıp, hepsini keşfetmeniz mümkün.

Varşova’ da en az 3-4 gün geçirerek doya doya keşfedilmesi gereken çok güzel bir şehir. Kültür ve sanat adına da çok zenginlikler sunan bu şehirde, eğlence hayatı da çok renkli. Nobel ödüllü pek çok sanatçıyı yetiştirmiş olan Polonya’nın en ünlü sanatçısı 19. Yüzyılda yaşamış Fredric Chopin… Chopin ile ilgili olan her şey ise Polonyalılar için gurur kaynağı. Havaalanından (Fryderyk Chopin Havaalanı) tutun da pek çok yerin isminde ve hatta Krakowskie Przedmiescie’de her adımda karşınıza çıkıyor Chopin!

20 yaşında Varşova’dan ayrıldıktan sonra, geri kalan hayatını Paris’te geçiren ve 39 yaşında çok genç yaşama veda eden Chopin‘in kalbi, vasiyeti ile kız kardeşi tarafından Paris’ten getirilmiş ve şu anda Kutsal Haç Kilisesi’nde (Kosiciol Swietego Krzyza). Kimi bilgilere göre İkinci Dünya Savaşında her yer gibi kilise de bombalarla yerle bir olunca kalbinin de toprağa karıştığı söylense de, kimine göre kilisedeki sütunun altında gömülü. Bu sütunun üstünde ise şöyle yazıyor : “Hazineniz neredeyse, yüreğiniz de orada olacaktır ! ”

Ve yüreğiniz neredeyse, siz de orada olacaksınız!

Görülecekler:

 • Eski Şehir – Stare Miasto
 • Kale Meydanı – Plac Zamkowy
 • Varşova’nın Yükseliş Anıtı – Pomnik Powstania Warszawkiego
 • Anne Kilisesi
 • Kutsal Haç Kilisesi – Kosiciol Swietego Krzyza
 • Martin Kilisesi
 • Mary Magdalene Kilisesi
 • Lazienki Park
 • Bilim ve Kültür Sarayı – Palac Kultury i Nauki
 • Balvedere Sarayı
 • Deniz kızı Heykeli – Syrenka
 • Büyük Tiyatro
 • Yahudi Mahallesi
 • Chopin Müzesi

Varsova (53)

 Ne yenir? :

Alman ve Yahudi yemek kültüründen de etkilenen Polonya’da lahana, patates, tavuk ve domuz eti üzerine kurulu bir mutfak kültürü var.

 • Rosol -Tavuk suyundan yapılan, kereviz, patates ve havuç karışımında bir çorba.
 • Barszcz – Pancar çorbası.
 • Pierogi – Mantı’ya benzer bir tadı bulunan Polonya’nın en ünlü yemeklerinden biridir.
 • Zapiekanka – Ekmek üzerine mantar ve eritme peynirle yapılıyor.
 • Zubrowka  – Bizon otlarından yapılan Polonya votkası

Jolly Tur ile Polonya Turları için tıklayınız.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Çocukken evde dedemden kalan kare format bir makinam vardı. Ne olduğunu, nasıl çekeceğimi hiç anlamama rağmen elimden hiç düşürmezdim onu. En sevdiğim şeydi onunla oynamak. Aradan yıllar geçti, yolum beni tekstil dünyasına yönlendirdi. Yıllarca süren tasarım ve yöneticilikle geçen iş hayatım sırasında çok seyahatlerim oldu ve bu seyahatlerim süresince makinam elimden hiç düşmedi. Sonunda baktım ki fotoğraf dünyam olmuş. Dünya ise evim! Yaşanılmış olan her şeyin bir anlam ifade edebilmesi için, saklanması, paylaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine inandığım için, fotoğraflarımı, anılarımı ve hayallerimi www.morvaliz.com adlı blogumda paylaşıyorum.

1 Yorum

 1. Çok etkileyici ve doyurucu bir paylaşım olmuş. Yazılarınızı zevkle takip ediyorum.
  Emeklerinize sağlık diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir