5 Adımda Yurt Dışından Gelen Telefon Kaydını Yapma

Yurt dışında beleş mi? Tüm uzak akraba, eş dost öyle sansa da kendinizi cihazın ömür boyu garanti belgesi gibi hissetseniz de  özellikle bazı ülkelerden bir torba son model cep telefonsuz dönemiyor musunuz? Elbette onu getirmek yetmez, bir de ne yapıp edip kayıt altına almanız gerekir. Artık  hat operatörleri bu işi yapamıyor. Bizzat sizin e-devlet üzerinden kayıt yapmanız gerekiyor. İşte en pratik ve doğru adımlar:

1- Son 60 Gün içinde yurtdışından giriş yapmış ve son 2 yıldır üzerine herhangi bir telefon kaydı bulunmayan bir hayırseverin pasaport bulunur.

E-devlet

 

2- Bu kişinin PTT’den e-devlet şifresi alması ve kullanıcı adı, şifre, pasaport numarası ve yurda giriş tarihi bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak size vermesi sağlanır.

e-devlet giriş

 

3- Yeni telefona ”.#06#” tuşlayıp e-mei numarasını hatasız kaydederek elinizdeki bilgilerle en yakındaki banka şubesinden 131 TL vergi yatırılır. (Bu paranın iadesi çok zor o yüzden pasaport sahibinin bilgileri ve e- mei numarası hatasız olmalıdır) Kimi zaman yatırdığınız verginin kayıtlara geçmesi 24 saat sürebilir, bu konuda uyarmakta fayda var.

İmei Kaydı Yapma

 

4-  www.e-devlet.net adresinden (e-hizmetler ~~ Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu~~ E-MEİ kayıt ) menüsünden kolayca kaydedebileceksiniz. İstenen telefon numarası olarak bu telefonun kullanılacağı numarayı yazmak gereklidir. (18 yaş altı pasaportlara da telefon kaydedilebilir, ancak bu sefer anne babanın e-devlet sayfasına ‘çocuğumun bilgileriyle başvuru yapacağım’ sekmesi işaretlenmelidir.)

IMG_4906

5- Ohh işlem tamam! :) Artık okkalı bir kahveyi hak ettiniz. Hepsi bu sandınız değil mi? Bitmedi! Eğer getirdiğiniz telefon i-phone 6 ise bir GSM operatörüne gidip sim kartı küçülttürmeniz gerekir. Bu işlem ücretsiz, ancak telefon hafızasını kopyalatmak isterseniz 20TL daha ödemeniz gerekecek.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir