Amsterdam Gezilecek Yerler: 5 Adımda Amsterdam Müzeleri

Amsterdam gezilecek yerler saymakla bitmez ama biz sizin için Amsterdam müzeleri konusuna hızlı bir bakış attık. Eğer vaktiniz az ve Amsterdam gezi planınıza mutlaka müze dahil etmek istiyorsanız o halde bu müzeleri es geçmemelisiniz.

Amsterdam Müzeleri

1) Van Gogh Müzesi

Amsterdam müzeleriBu müze ilk önce farklı mimari yapısıyla hemen dikkatinizi çekecek. Bu yüzden bir heyecanla içini görüp gezmek isteyeceksiniz.  Bu müzede Van Gogh’un tüm eserlerine gözünüzün değecek olması sizin ne kadar şanslı bir insan olduğunuzun kanıtı olmasın!

 

Bu müzede yaşanan iki hırsızlık olayının dünya tarihine geçtiğini biliyor muydunuz?

İlk hırsızlık olayı 1921’de yaşanmış ve 20 adet tablo çalışmıştır. İşin ilginç yanı ise tablolar, çalındıktan 35 dakika sonra terk edilmiş bir arabada bulunmuştur. (Çalınan tablolar: Congregation Leaving the Reformed Church in Nuenen ve View of the Sea at Scheveningen)

Amsterdam müzeleri
View of the Sea at Scheveningen

İkinci hırsızlık olayı ise 2002 yılında gerçekleşti. 2 kişi bu olayda suçlu bulundu, fakat çalınan tablolar hala bulunamadı. Müzenin tabloları bulana 100.000 Euro ödül verecek olması da büyük bir olay değil mi?

2) Van Loon Müzesi

Amsterdam müzeleriEminim bu müzede kendinizi 17. yüzyıl aristokratlarından biri gibi hissedeceksiniz. Çünkü bu mekân müze haline getirilmeden evvel Amsterdam’ın önemli aristokrat ailelerinden birine aitmiş ve evdeki o ihtişamı tahmin edersiniz. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi o şaşalı, kabarık Barok tarzı kıyafetler içinde bu evde yaşadığınızı hayal edin. Mobilyalardan aksesuarlara, porselenlerden tablolara kadar dönemin ruhunu yansıtan bu evde tarihin derinliklerine güzel bir yolculuk yapmaya kendinizi hazırlayın deriz. Evin kanala bakan odalarının manzarasında her gün güne uyanmak kim bilir ne hoş olurdu bir hayal edin. İlginç bir detay ise, evde bulunan portrelerde göreceğimiz kişilerin her birinin Van Loon ailesinden birine ait olması.

 

Amsterdam müzeleri

Evin dekorasyonunda sizi hayrete düşürecek bir güzel ayrıntı da yatak örtüsünden yastık kılıfına ve hatta duvar kâğıdına kadar her şeyin aynı desende olması.  Bu evden çıkmayı istemeyeceksiniz, ama her güzel şey gibi bu Amsterdam müzeleri gezimizin de sonuna geldik.

3) Anne Frank Evi

Amsterdam müzeleriBu müzeyi gezmek 2.Dünya Savaşı dönemine tanıklık etmek açısından ne kadar yararlıysa bir o kadar da acı verici aslında. Neden mi?  Çünkü 13 yaşındaki Yahudi bir genç kızın savaş dönemi saklanma hikâyesini tüm acımasızlığı tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

 

Amsterdam müzeleriAnne Frank Hollandalı Yahudi bir ailenin kızı. Hitler’in Yahudileri toplayıp toplama kampına götürdüğü dönemlerde Anne ve ailesi gizli bir Arka Ev’e gizlenmek için taşınırlar. Arka Ev’e açılan kapının önünde bir kitaplık bulunur ve bu şekilde evin girişi gizlenir. Anne kendisine doğum gününde hediye edilen bir deftere bu evde yaşadıklarını an be an kaydetmeye başlar. Bu dönemde yazdığı günlükler de aileden hayatta kalan tek kişi, babası tarafından yayınlanır. Hiç kimsenin senin varlığından haberdar olmamasına çalışmak, evden çıkamamak, camdan dahi bakamamak, sürekli saklanmak nasıl acı verir insana düşünebiliyor musunuz? Ben böyle yaşadığımı hayal dahi edemiyorum. O yüzden Anne ’in yaşama isteği, umudunu hiçbir zaman kaybetmediğini görmek hissetmek eminim size de bir taraftan acı verirken bir taraftan da güç verecek.

 

Bir ilgimi çeken bana hüzün veren nokta ise Anne’ in günlüğüne Kitty adını vermesi ve bir kız arkadaşa ne kadar çok ihtiyaç duyduğunu hissetmem oldu. Her günlüğüne başlarken en yakın arkadaşım Kitty diye başlaması ve Dostun Anne diye bitiriyor olması benim Anne’ in hayattan kopmama çabalarına bir kez daha hayran kalmama neden oldu.

4) Stedelijk Müzesi

Amsterdam müzeleriAmsterdam müzeleri içinde Stedelijk Müzesi çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği uluslararası niteliğe sahip özel bir müze olarak karşımıza çıkar. Müze sergilenen eserlerden çok binasının mimari yapısıyla ilgiyi çekiyor. Şehir halkı bu binayı nasıl adlandırıyor dersiniz? ‘’ Banyo küveti ‘’ … Siz de çok şaşırdınız eminim bu adlandırmaya.

 

Müzenin sergi alanının yanı sıra fuayesi ve restoranı da mutlaka hoşunuza gidecek. Müzenin tam karşısında göreceğiniz Konser Binası’nın muhteşem manzarası eşliğinde yemeğinizi yiyip kahvenizi yudumlamak çok hoş olacak.

5)  Madame Tussauds Müzesi

Amsterdam Müzeleri

Burada sizi klasik bir balmumu müzesinden çok çok öte şeyler bekliyor. Bence bu müzede sanatın yanında eğlenceli bir gün de geçireceksiniz. İşte eğlencenin nedenleri:

*Müzeyi gezerken interaktif oyunlara katılabilirsiniz.

*Gerçekmişçesine pek çok ünlü ile adeta tanışmış olacaksınız.

*Hollanda tarihini canlandıran sergiler ülke hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak.

*Ve bol bol eğlenceli fotoğrafınız olacak bu müzeye dair.

Amsterdam turu ile yolculuğa çıkmak için en ideal zamanlar ise ilkbahar ve sonbahar ayları. Bu yüzden hemen şimdi Jolly Tur ile Amsterdam Turları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir