40 Çiçekten Süzülen Bal Muhteşem Budapeşte

Hitlerin aksine bir şey ne kadar melezse o kadar güzeldir diye düşünüyorum. (Her biri manken kadar güzel Budapeşte kızları ve erkekleri de doğruluyor bu hipotezimi neyse ki :) Oğuz boylarından Avusturya İmparatorluğuna, Osmanlı’dan Sovyet Rusya’sına her geçen birtakım izler bırakmış burada. Acılara, savaşlara ve yokluklara rağmen bu şehir işte bunca değişik çiçekten bal toplamış bir lezzet. İşte bu yüzden Muhteşem Budapeşte olmuş. Süper olmuş, Mmm! Hem de enfes olmuş.

 

Türkiye’den Wizz Air ile gidiş dönüş 50€ ‘ya şıp diye gidiverdiğimiz (Ki bu pahalı bile çok daha ucuz biletler çıkıyor) Budapeşte seyahatimiz her anıyla mükemmel geçti.

Bilmeden oldu, denk geldi ama sanırım muhteşem Budapeşte’ye seyahat etmek için en güzel haftaydı. Şehrin her yanı enfes çınar ağaçları ve ıhlamurlarla kaplı, o ıhlamurların hepsi çiçekte. Sokaklarda yürüdükçe misler gibi kokular geliyor burnunuza. Şehre aşık olmak için yalnızca gözlerizi kapayıp koklamanız bile yeterli. İşte öyle bir güzellik.

Daha iyisini söyleyeyim. Budapeşte’de musluk suları içiliyor. Hatta Avrupa’nın en kaliteli suları olduğu söyleniyor. (Budapeşte’de tam 118 tane şifalı kaplıca olması da cabası tabi. İçin bolca şifa niyetine) Eeee, hava bedava, su bedava. Sözün burasında Sevgili Orhan Veli’yi de anmadan geçmeyeceğim tabi.

BEDAVA
Bedava yaşıyoruz, bedava; 
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.

 

Kelle fiyatına özgürlük tabi. Ama Allah’tan Macar parası Forint (HUF diye kısaltmışlar. Evet Schengen ülkesi ama Euro’ya geçmemiş) TL karşısında çok fazla değil. Fiyatlar bir Avrupa ülkesine göre gayet makul. daha da güzellik, Huf’u TL çevirmek çok kolay. Alışveriş yaparken fiyatlardan iki sıfır çıkartıyorsun , hop TL değeri. tam değil azıcık fazlası ama yaklaşık ne kaç lira anlaması çok kolay.

Macarlar (Hungarian) On Oğuz Boyundan olan Hunlardan Yani Atilla’dan gelmiş. Şehirde bir çok Atilla isimli Macar olasına şaşmadım bu yüzden. Günlük hayatta bir çok kelimenin Türkçe ile çok benzer olmasına da şaşmadım. Ama Budapeşte’de öyle çok dönerci, öyle çok ‘Török Kebap’çı var ki korkarım Türk soyundan gelen Macarlar yine Türk soyuna doğru hızla çoğalıyor. Bu biraz şaşırtıcı oldu işte ;)

muhtesem-budapeste-ne-yenir-turk-yemekleri

Budapeşte’den geçerken üzerine 10 köprü yapılmış Tuna Nehri’nin. Biraz daha mavi olmasını beklerdim doğrusu. Koskoca Johann Steauss Mavi Tuna Valsini yazarken hepimizi kandırmış olamazdı elbette.

Koskoca Budapeşte’nin nüfusu yalnız 2 milyon mu? Tüm Macaristan’ın nüfusunun  yalnız 10 milyon olduğunu ve hükumetin bu yüzden 3. çocuk yapanlara extra vergi indirimleri yaptığını duyunca neden yolda bunca hamile gördüğümü anladım. (Hayır, sen Macar değilsin, çok istiyorsan yine yap o üçüncüyü ama hobi olarak yapma, git Macaristan’da yap)

Budapeşte 23 idari bölgeye ayrılmış. Mahalleler gibi yani, ama bunlar iç işlerinde serbest dış işlerinde Budapeşte valiliğine bağlı. Gül gibi geçinip gidiyorlar işte.

muhtesem-budapeste-parlomento-binasi-gezilecek-yerler

Her dönem Budapeşte’yi ele geçiren ülkeler hep bir ayrı sevmiş, ama Allah var Osmanlı Nazlı Budin demiş buraya 167 sene. Tüm Macaristan’dan aldığı vergiyi İstanbul’a getirmek yerine Budin’e harcamış. Sonra Nemçe (Avusturya) elinden alınca çok ağıtlar yakılmış çok göz yaşı dökülmüş nazlı Budin uğruna. Avusturya bu sevgiyi yok etmek istercesine tüm Osmanlı eserlerini yıkmış ancak onlar da bu şehre öyle güzel kaleler, katedraller ve mimari eserler yapmışlar ki seyrine doyum olmaz.

2. Dünya savaşı sırasında Nazi Almanya’sı işgalinde de çok acılar çekmiş Nazlı Budin. Sovyet işgali dönemi ayrı bir dram olmuş elbette. Velhasıl güzellerin başı dertten kurtulmaz ya öyle olmuş işte güzelim Budapeşte’de. (Ufak bir not: Nemçe Osmanlı izlerini yok etmiş, ama şehirdeki yüzlerce ulu çınara dokunmamış. Ve biz biliyoruz ki bir yerde çınar varsa o topraklardan Osmanlı geçmiştir. Budapeşte’deki tüm ulu çınarlar bir Osmanlı yadigarı gibi salınıyor şimdi tüm heybetiyle ;)

muhtesem-budapeste-nereler-gezilir-parklar

Ama tüm acılar geride ayrı izler, ayrı güzellikler de bırakmış. İşte o yüzden lezzetli bir karışımdan oluşmuş gibi Tuna’nın kraliçesi. Hem Avrupalı, hem Osmanlı, hem Balkan, hem de Bolşevik. Biraz barok, biraz neo-klasik, azıcık da modern. İşte bu melez tat giderken damağınızda kalan ‘Muhteşem Budapeşte‘ yi oluşturuyor.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir