40 Çiçekten Süzülen Bal Muhteşem Budapeşte

Hitlerin aksine bir şey ne kadar melezse o kadar güzeldir diye düşünüyorum. (Her biri manken kadar güzel Budapeşte kızları ve erkekleri de doğruluyor bu hipotezimi neyse ki :) Oğuz boylarından Avusturya İmparatorluğuna, Osmanlı’dan Sovyet Rusya’sına her geçen birtakım izler bırakmış burada. Acılara, savaşlara ve yokluklara rağmen bu şehir işte bunca değişik çiçekten bal toplamış bir lezzet. İşte bu yüzden Muhteşem Budapeşte olmuş. Süper olmuş, Mmm! Hem de enfes olmuş.

 

Türkiye’den Wizz Air ile gidiş dönüş 50€ ‘ya şıp diye gidiverdiğimiz (Ki bu pahalı bile çok daha ucuz biletler çıkıyor) Budapeşte seyahatimiz her anıyla mükemmel geçti.

Bilmeden oldu, denk geldi ama sanırım muhteşem Budapeşte’ye seyahat etmek için en güzel haftaydı. Şehrin her yanı enfes çınar ağaçları ve ıhlamurlarla kaplı, o ıhlamurların hepsi çiçekte. Sokaklarda yürüdükçe misler gibi kokular geliyor burnunuza. Şehre aşık olmak için yalnızca gözlerizi kapayıp koklamanız bile yeterli. İşte öyle bir güzellik.

Daha iyisini söyleyeyim. Budapeşte’de musluk suları içiliyor. Hatta Avrupa’nın en kaliteli suları olduğu söyleniyor. (Budapeşte’de tam 118 tane şifalı kaplıca olması da cabası tabi. İçin bolca şifa niyetine) Eeee, hava bedava, su bedava. Sözün burasında Sevgili Orhan Veli’yi de anmadan geçmeyeceğim tabi.

BEDAVA
Bedava yaşıyoruz, bedava; 
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.

 

Kelle fiyatına özgürlük tabi. Ama Allah’tan Macar parası Forint (HUF diye kısaltmışlar. Evet Schengen ülkesi ama Euro’ya geçmemiş) TL karşısında çok fazla değil. Fiyatlar bir Avrupa ülkesine göre gayet makul. daha da güzellik, Huf’u TL çevirmek çok kolay. Alışveriş yaparken fiyatlardan iki sıfır çıkartıyorsun , hop TL değeri. tam değil azıcık fazlası ama yaklaşık ne kaç lira anlaması çok kolay.

Macarlar (Hungarian) On Oğuz Boyundan olan Hunlardan Yani Atilla’dan gelmiş. Şehirde bir çok Atilla isimli Macar olasına şaşmadım bu yüzden. Günlük hayatta bir çok kelimenin Türkçe ile çok benzer olmasına da şaşmadım. Ama Budapeşte’de öyle çok dönerci, öyle çok ‘Török Kebap’çı var ki korkarım Türk soyundan gelen Macarlar yine Türk soyuna doğru hızla çoğalıyor. Bu biraz şaşırtıcı oldu işte ;)

muhtesem-budapeste-ne-yenir-turk-yemekleri

Budapeşte’den geçerken üzerine 10 köprü yapılmış Tuna Nehri’nin. Biraz daha mavi olmasını beklerdim doğrusu. Koskoca Johann Steauss Mavi Tuna Valsini yazarken hepimizi kandırmış olamazdı elbette.

Koskoca Budapeşte’nin nüfusu yalnız 2 milyon mu? Tüm Macaristan’ın nüfusunun  yalnız 10 milyon olduğunu ve hükumetin bu yüzden 3. çocuk yapanlara extra vergi indirimleri yaptığını duyunca neden yolda bunca hamile gördüğümü anladım. (Hayır, sen Macar değilsin, çok istiyorsan yine yap o üçüncüyü ama hobi olarak yapma, git Macaristan’da yap)

Budapeşte 23 idari bölgeye ayrılmış. Mahalleler gibi yani, ama bunlar iç işlerinde serbest dış işlerinde Budapeşte valiliğine bağlı. Gül gibi geçinip gidiyorlar işte.

muhtesem-budapeste-parlomento-binasi-gezilecek-yerler

Her dönem Budapeşte’yi ele geçiren ülkeler hep bir ayrı sevmiş, ama Allah var Osmanlı Nazlı Budin demiş buraya 167 sene. Tüm Macaristan’dan aldığı vergiyi İstanbul’a getirmek yerine Budin’e harcamış. Sonra Nemçe (Avusturya) elinden alınca çok ağıtlar yakılmış çok göz yaşı dökülmüş nazlı Budin uğruna. Avusturya bu sevgiyi yok etmek istercesine tüm Osmanlı eserlerini yıkmış ancak onlar da bu şehre öyle güzel kaleler, katedraller ve mimari eserler yapmışlar ki seyrine doyum olmaz.

2. Dünya savaşı sırasında Nazi Almanya’sı işgalinde de çok acılar çekmiş Nazlı Budin. Sovyet işgali dönemi ayrı bir dram olmuş elbette. Velhasıl güzellerin başı dertten kurtulmaz ya öyle olmuş işte güzelim Budapeşte’de. (Ufak bir not: Nemçe Osmanlı izlerini yok etmiş, ama şehirdeki yüzlerce ulu çınara dokunmamış. Ve biz biliyoruz ki bir yerde çınar varsa o topraklardan Osmanlı geçmiştir. Budapeşte’deki tüm ulu çınarlar bir Osmanlı yadigarı gibi salınıyor şimdi tüm heybetiyle ;)

muhtesem-budapeste-nereler-gezilir-parklar

Ama tüm acılar geride ayrı izler, ayrı güzellikler de bırakmış. İşte o yüzden lezzetli bir karışımdan oluşmuş gibi Tuna’nın kraliçesi. Hem Avrupalı, hem Osmanlı, hem Balkan, hem de Bolşevik. Biraz barok, biraz neo-klasik, azıcık da modern. İşte bu melez tat giderken damağınızda kalan ‘Muhteşem Budapeşte‘ yi oluşturuyor.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir