25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşu

25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşu

Bugün şanlı bir gün, 25 Aralık Gaziantep’in kurtuluş yıl dönümü… Dünya bir çok mücadeleye tanık olmuş elbette. Ama bu mücadeleyi özel kılan şey, savaşlardan yıllarca bitkin düşmüş bir halkın, dışarıdan bir destek almadan Şahinbey’lerin, Şehitkamil’lerin Karayılan’ların ve daha nice adsız kahramanın öncülüğünde kendi mücadelesini vermesidir.

Antep halkı vatan, namus ve hürriyet uğruna mücadele ederek şehrini düşman işgalinden kurtarmak için günlerce aç susuz kalmış, her türlü imkansızlığa karşı direnişini sürdürmüş, hiçbir yerden yardım ve destek almadan büyük bir kararlılıkla direnmiştir.

Antep kuşatma süresince, yani 2 yıl 1 ay 28 gün boyunca mücadele edip, 6 bin 317 şehit vermiştir. 25 Aralık 1921′ de özgürlüğüne kavuşmuş, ardından bu eşsiz mücadelesi sonucunda da “GAZİ”lik unvanı ile taçlandırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk de, Gazianteplilerin bu kahramanlıklarını “Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler.” sözüyle ifade ederek onurlandırmıştır.

Gazantepli biri olarak tarihe adını yazmış bir şehrin çocuğu olmaktan gurur duyuyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir