100 Yıllık Bir Efsane Trans Sibirya

Yaklaşık 100 yıldır herkesin zihninde yer eden destansı bir yolculuk Trans Sibirya… ‪Ural Dağları’ndan ‪Sibirya’nın geniş düzlüklerine, uçsuz bucaksız ‪Orta Asya step ve bozkırlarından doğa harikası Baykal Gölü‘ne, Buryatya’dan Vladivostok’a tam 9 bin 288 km’lik eşsiz bir seyahat rotası ya da şöyle diyelim seyahatlerime başladığım ilk günden beridir tek amacım.

Tabi bu efsanevi turun yalnızca Kazan ile Amiral Kolçak’ın şehri Irkutsk arasındaki yaklaşık 4bin 800 km’lik kesimini yapabilmek bile beni şanslı kıldı.

Trans Sibirya hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Rusya’nın 1880’lerde Pasifik kenarında kurduğu ve başkent Moskova’ya en uzak şehri Vladivostok’a ulaşmak, İngilizlerin Asya coğrafyasındaki üstünlüğünü kırmak ayrıca Sibirya’nın yer altı zenginliklerini fabrikalara aktarmak için başlatılan ve 1916’da sonlandırılan proje sayesinde kısa bir süre içerisinde hem ticari yönden hem de turizm anlamında birçok kişiyi bölgeye çekmiştir. Dünyanın en uzun bu tren hattı sayesinde Rusya, Çin’den Avrupa’ya kadar olan coğrafyayı kontrol edebilmektedir.

Trans SibiryaTrans Sibirya

Aslında İstanbul’dan ayrılırken aklımdaki ilk olan rota Kazan’dan sanayi şehri Perm’e geçerek Moskova’dan gelecek trene binerek devam etmekti, fakat Rus Demir Yolları sitesini gezerken bir anda birkaç saat sonra bir trenin Kazan’a uğrayacağını gördüm. “Eee 18 saat yol yapıp orada da 1 gece konaklamaya ne gerek var.” diyerek hemen satın aldım ama öncelikle şunu söyleyeyim bu bilet seyahat acentalarının yaptığı epik Trans Sibirya trenininde seyahat etmemi sağlamıyor, yine aynı rota üzerinde ilerleyen Rus Demir Yollarına ait ve çoğunlukla Rusların ya da sırtçantalı turistlerin kullanmış olduğu bir treni kapsamakta.

Gecenin bir yarısı Kazan Vokzal’ına gelen trene bir şekilde kendimi atabildim. Gün ışımaya ve Ural dağları’nın doğal güzellikleri şehirden uzaklaştıkça ortaya çıkmaya başlıyor. Shartash Gölü, yol boyunca uzanan karma ormanlar, irili ufaklı göller ve minik adacıklar, harika bir doğa. Ve sonunda Trans Sibirya’dayım :)

Trans SibiryaTrans Sibirya

Trans SibiryaTrans Sibirya

Ama gerçek Trans Sibirya deneyiminin Novo Sibirsk’ten sonra başladığını söylemeliyim.

İşte meşhur Trans Sibirya deneyimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir