1 Mayıs’ı Küba’da Kutlamak

Amerika Birleşik Devletlerinde bir grup işçinin 1 Mayıs günü patronlarına isyan edip greve gittikleri gündür. Bu gün daha sonra tüm dünyada ses getirmiş ve kutlanmaya başlamıştır. Fakat Küba’da 1 Mayıs bambaşka bir coşkuyla ve eğlencelerle kutlanır.

Ben de 1 Mayıs’ı Küba’da kutlamanın ayrıcalığına erişenlerdenim. Gelin o güzel anları paylaşayım:

İstanbul’dan Küba’nın başkenti Havana’ya uçtum. Havana‘nın sokakları ve insanları beni tabir-i caizse büyüledi. Sokaklarında özgürce ve pervasızca dolaşıp Küba’nın tadını çıkardım. Havana’yı üç bölgeye ayırmışlar, bu bölgeleri ayrı ayrı gezdim. Bu gölgeler Eski Havana, Havana Merkezi ve Modern Havana

Meydanlar her şehrin kalbidir. Ben de şehrin kalbi Katedral Meydanından gezmeye başladım. Bu tarihi meydanda at arabalı, purolu Küba insanlarını göreceksiniz. Fotoğraf çektirmek isteyen ve bunun karşılığında ücret almak isteyen pek çok insanı burada görüyorsunuz. Buradaki küçük kafelerde oturup Küba kahvenizi yudumlayıp keyif yapabilirsiniz. Bu meydana ismini veren San Cristobal de la Habana Katedraline de mutlaka girin.

Havana’yı doya doya gezdikten sonra İspanyol sömürgesi kasabası Trinidad‘a geçtim. Bu kasaba UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor ve son derece iyi korunmuş. Kasaba binalarıyla, sokaklarıyla adeta 1800’lü yılları yansıtıyor. Şehirde Tarih Müzesini, Trinidad Kilisesini ve Mimari Müzesini gezdim.

Trinidad’ın rom, limon, bal ve su ile yapılan içkisi ile meşhur La Canchanchara Bar‘a gidip kasabanın insanlarını ve sosyal hayatını daha da özümsedim.

1 Mayıs Kutlamaları

1 Mayıs sabahı sabahın ilk ışıklarıyla Havana’da sokağa çıktım. Gözlerime inanamadım. Sabahın altısında neredeyse tüm Küba halkı sokaklardaydı. Bir kısmı çocuklarıyla ailecek, bir kısmı da arkadaş gruplarıyla gönül gönüle vermiş sokaklara dökülmüştü. İnsanların üzerinde sloganlı tişörtler ya da Che Guevaralı tişörtler vardı. Herkes tek yürek olmuş Devrim Meydanına yürüyordu.

Meydana insan seliyle ulaştığımda sadece Küba değil diğer devletlerin de bayraklarını taşıyan insanlar olduğunu gördüm. Diğer milletlerden de benim gibi bir çok insan 1 Mayıs’ı Küba’da kutlamaya gelmişti.

Meydanda binlerce insanın toplandığı Devrim Meydanında Küba’nın bağımsızlık öncüsü Jose Marti anısına yapılmış anıtın önünde konuşmalar yapıldı. Sonrasında geçit törenine geçildi. Yalnız bizdeki gibi iki dirhem bir çekirdek askerlerin yürüyüşü şeklinde değil bu geçit. Halktan insanların oluşturduğu bando eşliğinde halkın yaptığı bir geçit töreni.

Yürüyüş esnasında şarkılar, marşlar söylendi, sloganlar atıldı. İnsanlar şarkılar ve davullar eşliğinde dans edip deliler gibi eğlendiler. İnsanların ellerinde Küba bayrağı, diğer ülkelerin bayrakları elden ele geçiyor. Bir ara birçok Türk bayrağı bile bir araya geldi.

Gruptaki Türk arkadaşlar ay yıldızlı tişörtlerini Kübalıların tişörtleriyle değiş tokuş yaptı. Kübalı dostlar bizlere rom ikram ettiler. Bambaşka milletten insanlarla dans ettik. O kardeşlik, dostluk havası gerçekten ilham vericiydi.

1 Mayıs günü anma ve geçit töreninden sonra herkes Küba sokaklarına dağıldı. Kübalıların bağımsızlık günlerini bu denli coşkuyla ve eğlenerek kutlamalarına ortak olmak çok güzeldi. 1 Mayıs’ı yerinde, o coşkun duygularla kutlamak inanın paha biçilemezdi.

Eğer siz de 1 Mayıs’ı Küba’da kutlamak isterseniz  1 Mayıs Küba turunu tavsiye ederim. Hem Küba’yı gezebilir hem de bu özel günü yerinde kutlayabilirsiniz.

Jolly Tur’un Festival turları için tıklayınız…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir