1 Haftada 5 Avrupa Şehri Geziyoruz…

DANTEL GİBİ İŞLENMİŞ BİR ŞEHİR: BUDAPEŞTE

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük şehridir. Çok sayıda müzesi, geniş meydanları, parkları ve Avrupa’da Türk hamamı keyfi yaşatan 1300’e yakın kaplıcasıyla kültür, sağlık ve eğlence şehri olarak anılmaktadır. Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı şehirde batı yakası Buda, doğu yakası Peşt diye anılıyor. Buda ile Peşt’i 8 köprü birbirine bağlar. Buda ve Peşte taraflarındaki iki girişinde de heybetli aslan heykellerinin bulunduğu Zincir Köprü, adını birer gerdanlığı andıran asma zincirlerinden almıştır ve Budapeşte’nin sembolü olarak kabul edilir. 380 metre uzunluğundaki köprünün inşası yaklaşık 10 yıl sürmüştür ve mimarı New York’taki ünlü Brooklyn Köprüsü’nün de yaratıcısı olan İngiliz William Tierney Clark’dır.

Budapeşte, Zincir Köprü

Dünyanın en iyi aydınlatılan şehirlerinden biri olan Budapeşte’yi hem köprülerin hem görkemli tarihi binaların ışıkları süsler. Şehirde Buda daha çok tarihi kısmı barındırırken, Peşte ise modern şehrin günlük yaşam kısmıdır.

Budapeşte

Şehre 20 km uzaklığında Szetendre isimli masalsı bir kasaba bulunur. Macaristan’ın en şirin kasabası olarak anılan Szetendre’yi sokak çalgıcıları, Macaristan’ın geleneksel danslarını sergileyen gruplar neşelendirirken, tek katlı binalara konumlanmış birbirinden çekici hediyelik eşyacılar, cafeler ile burası en turistik yerlerden biridir.  Renkli ve canlı bir gece hayatı olan Budapeşte’ye sadece eğlenmek için Avrupa’dan günübirlik gelen turistler vardır.  Budapeşte’den Çigan müziği eşliğinde geleneksel yemekleri yemeden özellikle de Gulaş çorbası içmeden dönmeyin.

SANATI DERİNLEMESİNE YAŞATAN ŞEHİR: VİYANA

Avusturya’nın başkenti ve en büyük kenti Viyana… Almanya’dan Ukrayna’ya kadar on ülkenin içinden geçen; türkülere, marşlara konu olan Tuna Nehri‘nin bir bölümü de Viyana içerisinde akıyor. Viyana’yı hemen hemen ikiye ayıran nehir oldukça geniş…

Ülkenin yaklaşık dörtte birinin yaşadığı Viyana, Avrupa’da sanatın başkentidir ve dünyanın en önemli müzelerine ev sahipliği yapar. Viyana’da yüz kadar müze var ve bu müzelerin çoğu resim, heykel müzesidir. En önemli özelliği dünyanın en büyük Egon Schiele ve Gustaw Klimt koleksiyonuna sahip olması. Bunun yanı sıra, doğa tarihinden saatlere, tramvaylardan kelebeklere kadar hemen her temada müzeye rastlamak mümkün.

Viyana

Mozart ezgilerinin kulaklarda yankılandığı bu şehirde caddeler zamana meydan okuyan görkemli saraylarla, katedrallerle çevrili. Klasik Batı müziğinin dünyaya yayıldığı yer Viyana… Beethoven’dan Chopin’e, Haydn’dan Mozart’a 300 yıllık bir müzik geleneğine sahip bu şehir. İrili ufaklı pek çok konser salonu her akşam kapılarını müzik severler için açıyor. Temizliği, temiz havası, sorunsuz işleyen yaygın bir toplu ulaşım sistemi, korunmuş tarihi yapılar ve insanların birbirine saygısı nedeniyle dünyanın en iyi yaşanabilecek şehirleri listesinde ilk 5 arasında yer alıyor.

Viyana, Şinitzel

Alışverişi geniş fiyat seçenekleri ve markalarıyla sunan bu şehirden Şinitzel yemeden dönmeyin.

BİR ORTAÇAĞ MASALI: PRAG

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti  Prag, Avrupa’nın açık hava müzesi konumundadır. Birbirinden görkemli binalar, Arnavut kaldırımlı sokaklar, nefes kesici nehir manzarasıyla dünyanın en çok turist alan şehirlerinden biri. Tarihi dokusu öylesine iyi korunmuş bir kent ki, zaman sanki Orta Çağda durmuş gibi…

Prag’ta ufak tefek restorasyonlarla yüzyıllardır ayakta kalmış mimari yapılar var. Görkemli St. Vitus Katedrali, ressamlarla dolu Charles Köprüsü, muhteşem Saat Kulesi bu yapıların en çarpıcı olanları. Kent, yalnızca Çek Cumhuriyeti’nin değil, dünya kültürünün en seçkin miraslarından biri olarak kabul ediliyor.

St. Vitus Katedrali Prag

1992 yılında kentin merkezi Birleşmiş Milletler’in “Dünya Mirasları’’ listesinde yerini almış. Bir zamanların soğuk ve durgun doğu bloku şehri, şimdilerde modern ve hareketli  bir Avrupa başkenti. Hem de her mevsimin yakıştığı, gündüzleri narin ve zarif, geceleri ise bir o kadar ışıltılı bir kent.

Prag’a 2 saat uzaklıktaki Karlo Vary şehri de Çek Cumhuriyeti’nin masalsı başka bir yanı. Kaplıca şehri olarak anılan Karlo Vary, ortasından küçük bir nehir geçen, vadi görüntülü eski dönem kasabalarının bir arada olduğu bir şehir. Nehrin iki yakası sık sık hafif bombeli köprüler ile birbirine bağlanmış. Her iki yakada karşılıklı, 3-4 katlı rengarenk binalar yer alıyor. Bu  evlerin bir kısmı vaktiyle önemli kişilerin (Mozart, Rus Çarı Petro, Djorak gibi…) evleri olmuş, ancak bazıları da şu an otel, mağaza, cafe, restoran olarak hizmet veriyor.

Karlovy Vary

1 HAFTADA 5 AVRUPA ŞEHRİ

Jolly Tur’la çıkacağınız Orta Avrupa turunda sadece Budapeşte, Prag ve Viyana’yı değil, Almanya’nın en tarihi şekli Dresden ve Slovakya’nın başkenti Bratislava’yı da görebilirsiniz. 7 gün içerisinde 5 Avrupa şehrini tanıyacağınız Orta Avrupa turunda, bu şehirlere yakın noktalardaki masalsı bölgelere de günübirlik yolculuk yapabileceksiniz.

Jolly Tur ile Orta Avrupa Turlarına çıkmak için tıkla!

10 Yorum

  1. Kerim Bey Merhabalar, yazının sonundaki ‘Bilgi Almak İstiyorum’kısmına iletişim bilgilerinizi bırakırsanız size yardımcı olmak isteriz.

   1. Mehmet Bey Merhabalar, dilerseniz iletişim bilgilerinizi ‘Bilgi Almak İstiyorum’ kısmından iletebilir ya da bize 444 0 644 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 1. Bu turun fiyatı ve tarih zaman aralığı belirtilmemiş.veya ben farkedemedim bilgi verirseniz memnun olurum…

 2. daha önce ben bu tura katılmıştım 2 sene oluyor harika idi hatırladıgım kadarı ise rehber de cüneyit bey idi.
  bu sefer ailecek gitmek istiyorum
  ama fiyatı göremedim

  1. Yücel Bey Merhabalar, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ kısmına iletişim bilgilerinizi bırakırsanız size detaylı bilgi vermek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir