Kapadokya’da Balona Binmek Dışında Yapılacak 10 Şey

60 milyon yıllık tarihi ve müthiş coğrafi güzellikleriyle, doğa ve tarihin adeta bütünleştiği, her adımda bambaşka bir serüven, bambaşka bir heyecana tanıklık edeceğin, Anadolu’nun göz bebeği Kapadokya’ya hoş geldin! Şimdi sana tarihe tanıklık ederken Kapadokya’da mutlaka yapman gereken 10 şeyi söyleyeceğim!

1) Göreme Milli Parkı

Eğer Kapadokya’daysan tabi ki de ilk görmen gereken yerlerden birisidir Göreme Milli Parkı. 60 milyon yıl önce Erciyes’in volkanik patlamaları sonucu oluşmaya başlamış, her bir metrekaresi doğa mucizeleriyle dolu ve tarih kokan Göreme Milli Parkı’nın ilgi çekici manzarasını volkanik tüften doğan peribacaları oluşturuyor. Ayrıca Bizans kilise mimarisi ve dinsel tarihi sergilemesi açısından da mutlaka görmen gereken yerler arasında. Bölgenin genel özelliklerinden dolayı tarih boyunca burada yaşamış insanlar, savaşların etkilerinden korunabilmişler ve merkez idarenin otoritesinden uzak kalmayı başarabilmişler.

Bölgenin ziyaretçiler açısından en uygun kullanılabileceği zaman 15 Mart-15 Kasım tarihleri arası olarak öngörülüyor. Ayrıca bölgenin hem doğal, hem de tarihi özelliklerinin daha yakından hissedilmesi için milli park içerisinde tracking hatları da ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Son olarak 1985 yılından beri Dünya Miras Listesi’nde bulunan Göreme Milli Parkında tarihin mirasına kendi kadrajından fotoğrafları miras bırakmayı sakın unutma!

2) Göreme Açıkhava Müzesi

Anlatılanlara göre Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yeri olan Kayseri Piskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılan bu müze, kaya içine oyulmuş manastırlar, kiliseler, şapeller ve yemekhanelerden oluşuyor. İçeri adımını atar atmaz tarihin büyülü kokusu etrafını sarıyor ve yeni tanıklar toplamaya başlıyor kendine. Hayranlıkla izleyeceğin, hayrete düşeceğin birçok tarihi güzellikle karşı karşıya geleceksin emin ol. Girişinde seni 7 katlı devasa bir yapı olan rahibeler manastırının karşılayacağı müzenin hemen karşısında yine doğal bir oluşum olan Rahipler Manastırı, yüzyıllardır ayakta duruyor. Sonrasında ise dar tünellerle geçitlerin oluşturulduğu ve ulaşımın sağlandığı kiliseler, şapeller, yemekhaneler, tüm gizemi ile seni bekliyor.

3) Paşa Bağları

Bölgenin en güzel peri bacaları burada bulunuyor. Devasa büyüklükte olan peri bacalarının içlerine girip harika fotoğraflar çekebilirsin. Yerli halkın pişirdiği taş ocakta gözleme yiyip, deve turlarına katılabilirsin. Sevdiklerin için hediyelik eşyalar alabilir ve biraz ilerdeki Wiew Point’de devasa şapkalı peri bacalarını arkana alıp müthiş kareler yakalayabilirsin.

4) Güllüdere Vadisi

Vadi içerisinde patika yollardan geçerek kuş sesleri eşliğinde doğa ile baş başa harika manzaralar görerek yürüyüş yapabilir, gün batımında vadide keyifli bir piknik yapabilirsin. Tabi ki vadi içerisinde bulunan kiliseye uğramanı ısrarla tavsiye ediyorum. Her mevsim bir başka güzel olan Güllüdere Vadisi’nde o kadar yolu yürümene rağmen zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacaksın

5) Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kayalara oyulmuş şehir… Kayaların içinde tam 8 kat! Kapadokya’da insan eliyle yapılmış muazzam yapıtlardan bir tanesidir Derinkuyu Yeraltı Şehri. Burayı inşa eden insanlar, içerisinde uzun süre dışarı çıkmadan yaşayabilmelerini sağlayan erzak depoları, havalandırma bacaları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları yaparak alanlarını genişletmişler. Birbirine bağlı odalardan oluşan bu şehirlerde, bazı odalar ancak bir insanın geçebileceği kadar dar tünellerle birbirine bağlanıyor. Tünellerin giriş çıkışlarında güvenlik nedeniyle tüneli kapatmak için kullanılan büyük taş silindirler bulunuyor.

6) Güvercinlik Vadisi

İsminden de anlaşılacağı üzere güvercinlere ev sahipliği yaptığı için bu ismi almıştır. Harikulade doğa manzarası sadece oturup izlendiğinde bile insanın içini mutluluk, huzur, özgürlük gibi paha biçilemez duygularla dolduruyor. Manzarayı izlerken vadi boyunca uçuşan ve  yanına kadar gelen güvercinlere yem verebilir, tabii ki o meşhur nazar boncuklu ağacın önünde bir fotoğraf karesi alabilirsin.

7) Uçhisar Kalesi

İşte bölgenin en yüksek peri bacası. Tam 180 metre. En tepesine kadar kesinlikle çıkmalı ve Kapadokya’yı ayaklarının altına almalısın. Karşında Kapadokya’nın mimari oluşumunun kaynağı olan Erciyes ve Hasan Dağı seni izliyor olacak. Müthiş manzaraya onları da dahil edip çekineceğin fotoğraflar, hayatından unutamayacağın anılar olarak yerlerini aldılar bile.

8) Aşk Vadisi

Kapadokya’nın en ilginç kaya oluşumlarına burada şahit olacaksın. Müthiş bir sessizlik ve bir o kadar güzel manzarasıyla insanın direkt olarak ruhuna hitap eden bir yer burası. Üstünden geçen balonlar, kahverenginin bin bir tonu ile Aşk Vadisi; isminden de anlaşılacağı üzere seni kendisine aşık etmek için bekliyor! İsminin nereden geldiğini bilmek istiyorsan oradaki yerli halktan dinlemeni tavsiye ediyorum çünkü muazzam bir hikayesi var.

9) Sunset Point

Gün doğumu ve gün batımının kusursuz olarak izlenebildiği vazgeçilmez noktalardan birisi. Şafak vaktinde balonlar eşliğinde doğan güneş, muazzam bir manzara sunuyor sana. Senin için bulutlarla dans ediyor adeta. Akşam vakti ise veda ederken hoşça kal diyesin gelecek Güneş’in ardından ve bir daha gelmesini iple çekeceksin. Eşsiz bir manzara, muhteşem bir yapı ve kesinlikle anılara kaydolması gereken bir an.

10) Kocabağ Şarapları

Kapadokya’daysan eğer bir yolunu bul ve yolun buraya düşsün. Şarap mahzenlerine gir ve o tarihi orada kokla, Hasan Bey’in eşsiz sohbetine katıl. Misafirperverliği sonuna kadar yaşayacaksın ve gittiğine kesinlikle pişman olmayacaksın. Şarap tercihini ise Avanos Vadisi şarabından yana kullanmalısın. Denemeye değer!

Jolly Tur’da bütün bu söylediğim doğal ve tarihi güzelliklerin hepsi farklı avantajlarla seni bekliyor. Birçok şehirden katılabileceğiniz, Kapadokya’ya özel %10 indirim fırsatıyla sunulan kampanyalı turlara kesinlikle göz atmalısın!

https://www.jollytur.com/kapadokya-turlari?gclid=C…

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Paylaşım
Önceki yazıyı okuyun:
Blue Waters Cover
Side’nin Yeni Gözdesi O! Blue Waters Club

Antalya’nın Side bölgesinde yer alan, yeşille mavinin iç içe geçtiği Blue Waters Club size 5 yıldızlı bir tatil köyü deneyimi...

Kapat